آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۴۴

 • اوراق سپرده کالایی نسخه شفابخش بازار

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: نوسان قیمت فولاد در بازار داخلی به یکی از نگرانی‌های اهالی بازار بدل گشته؛ آن ‌هم در شرایطی که این بازار با فرض بخشنامه‌های ابلاغی، سخت‌گیری‌های صادراتی و بازارسازی‌های درونی به کلاف سر در گمی بدل شده که دورنمای آن برای اغلب فعالان این بازار ناشناخته است. نیاز به تقویت جدی بازارهای رسمی برای کشف نرخ آزادانه و عادلانه در بازار فولاد به این معنی است که ابهام در فرآیندهای معاملاتی برای واحدهای مختلف تولیدی یا معامله‌گران این بازار یک بار برای همیشه از میان برود و البته اعمال دستوری نرخ به بازار نیز در چارچوب پتانسیل‌های قانونی به حداقل برسد.
 • ثبات در صادرات فولاد کشور

  گروه بنگاه‌ها: به‌رغم تحریم‌های آمریکا علیه صنایع ایران، در شش ماهه نخست سال‌جاری در حوزه صادرات فولاد کشور تغییری ایجاد نشده است.
 • تقویت بورس کالا برای عبور از تحریم‌ها

  این یک اتفاق مثبت و مبارک در اقتصاد است که به واسطه شفافیت آماری بورس کالا، میزان عرضه و تقاضای صدها تولیدکننده و مصرف‌کننده در بورس کالا به شیوه شفاف ثبت می‌شود و فعالان اقتصادی با استناد به این آمارها از کمبود یا فزونی عرضه و تقاضا سخن می‌گویند.
 • رشد ۶درصدی تولید تختال در فولاد هرمزگان

  گروه بنگاه‌ها: در ۶ماه اول سال جاری، تولید تختال در شرکت فولاد هرمزگان با ۴۳ هزار و ۶۷۲ تن افزایش (معادل حدود ۶ درصد) نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۷۳۵ هزار و ۹۴۲ تن رسید.
 • دست‌اندازهای مهم نفتی شدن بورس

  فارس: با توجه به خروج آمریکا از برجام و بازگشت مجدد تحریم‌های نفتی از اواسط آبان ماه این احتمال وجود دارد که صادرات نفت کشور تا حدی کاهش یابد که در این صورت شاهد مشکلات جدید اقتصادی خواهیم بود. در شرایط کنونی هر روز اخبار جدیدی مبنی بر کاهش میزان صادرات نفت به خریداران نفت کشور به گوش می‌رسد. طبق گزارش موسسه اینترنشنال، صادرات نفت و میعانات گازی ایران از آوریل تا سپتامبر امسال، به میزان ۸۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است. در نتیجه، ضرورت دارد که وزارت نفت به‌عنوان متولی فروش نفت ایران از همه ظرفیت‌های موجود برای مقابله با تحریم‌های نفتی آمریکا و جلوگیری از کاهش میزان صادرات نفت کشور استفاد کند.
 • ثبات بازار شکر حفظ شده است

  گروه بنگاه‌ها: خوشبختانه با توجه به تولید مناسب در سال زراعی جاری، بازار شکر کشور ثبات خود را حفظ کرده است.
 • رشد آرام قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: روز گذشته قیمت انواع فولاد با رشد همراه بود. به گفته فعالان بازار، به‌دلیل اینکه واحد‌های تولید‌کننده شمش فولاد، مواد اولیه خود را با نرخ‌های بالاتری تهیه کرده بودند، نرخ‌های پیشنهادی فروش را با رشد اعلام کردند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر