آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۱۹

 • سناریوهای سنگ‌آهن ایران در زمان تحریم‌

  دنیای اقتصاد: کنفرانس‌های جهانی در حوزه زنجیره فولاد و سنگ‌آهن در اقصی نقاط جهان، اوضاع اقتصاد ایران را در دو شرایط تحریم و منهای شرایط تحریم مورد واکاوی قرار می‌دهند. در واقع چنین ادبیاتی لازمه تحلیل وضعیت ایران در مجامع بین‌المللی و حتی داخلی است تا آینه تمام نمای وضعیت ایران باشد، در واقع ایران با بررسی و تمرکز روی بازارهای منطقه و حتی نوظهور باید با یافتن بازارهای آلترناتیو و جایگزین از رکود دوری جسته و جایگاه خود را در حوزه سنگ‌آهن در دنیا حفظ کند.
 • نسخه عبور از بحران بازار

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد‌: التهاب در بازار پلیمرها به درمان نیاز دارد و به‌رغم تجویز چندین نسخه تاکنون نه تنها شاهد بهبود این بازار نبوده‌ایم بلکه افزایش فاصله قیمتی بین بورس و بازار به معنی وخامت حال این بازار بیمار است. این به آن معناست که تاکنون نسخه‌های تجویزشده دولتی به بدترشدن حال این بازار بیمار منتهی شده‌اند که نشان‌دهنده عدم کارآیی شیوه‌های مدیریت بازار تاکنون بوده است. با توجه به همین موارد «دنیای اقتصاد» در گزارشی با استناد به تجمیع نظرات کارشناسان و فعالان صنایع پتروشیمی راه‌کار پیشنهادی جدیدی را برای مدیریت بازار ارائه کرده که شاید بتواند شرایط موجود را در زمانی بسیار اندک به حالت تعادل نزدیک کرده و کمترین هزینه را برای بدنه اجرایی کشور در بر داشته باشد.
 • صادرات معدنی افت کرد؛ صنعتی رشد

  میزان صادرات در بخش‌های صنعت و معدن طی سه ماه نخست سال جاری از لحاظ ارزشی به ترتیب با رشد ۶/ ۲۳ درصدی و کاهش ۹/ ۲۲ درصدی و از نظر وزنی با رشد ۹/ ۱۰ درصدی و کاهش ۲/ ۱۴ درصدی روبه‌رو‌ شده است.
 • عقب‌نشینی قیمت آهن - ۱۳۹۷/۰۶/۱۸

  گروه بنگاه‌ها: در نخستین روز هفته قیمت فولاد عقب‌نشینی کرد. هفته گذشته قیمت فولاد همگام با رشد نرخ ارز روندی صعودی را در پیش گرفته بود که به‌دلیل کمبود تقاضا و همچنین کاهش نرخ ارز‌، در نخستین روز هفته با افت قیمت انواع محصولات فولادی مواجه شد.
 • تلاش رانت‌جویان برای حذف بازارهای شفاف

  عضو شورای عالی بورس با اشاره به اینکه برخی گروه‌ها برای حذف بازارهای شفاف به هر ریسمانی چنگ می‌زنند، گفت: بازار سرمایه هم اکنون به یک واقعیت اقتصادی تبدیل شده که می‌تواند نقش موثری در تامین مالی صنایع مختلف به‌ویژه تعدد بازارهای کالایی کشور داشته باشد.رکود موجود که دامنگیر فعالان اقتصادی شده، تحت تاثیر مشکلات و عوامل متعددی است که شاید مهم‌ترین‌ آنها نوسانات نرخ ارز و بی‌ثباتی در تصمیم‌گیری‌ها باشد. کارشناسان معتقدند ریشه این مشکلات چالش‌هایی است که واسطه‌گران با سودجویی‌های خود و تخریب بازارهای کالایی سعی بر آن داشته‌اند تا چهره بازارهای شفاف را مخدوش کنند؛ بنابراین نپذیرفتن شفافیت موضوعی است که باید به‌عنوان یک عامل اساسی از نگاه کارشناسان بررسی شود.خبرگزاری تسنیم در گفت‌وگو با «حسین عبده‌تبریزی» عضو شورای عالی بورس به بررسی جایگاه بورس کالا در اقتصاد ایران و تلاش برخی گروه‌ها برای حذف این بازار مهم شفاف پرداخته که در ادامه می‌خوانید.
 • رفتارهای آرام در بازار جهانی فولاد

  مرکز فولاد ایران: قیمت سنگ‌آهن وارداتی در چین اواخر هفته گذشته با افزایش خریدها کمی بهبود داشت و با حدود یک دلار رشد نسبت به هفته ماقبل به ۱۵/ ۶۶ دلار در هر تن خشک سی‌اف‌آر رسید. فعالیت بازار بیشتر شد ولی قیمت خیلی بالا نرفت چون قیمت فولاد با شدت گرفتن درگیری‌های تجاری چین و آمریکا پایین آمد و در بورس شانگهای میلگرد و ورق گرم ارزان‌تر شد.در بازار سنگ‌آهن صادراتی ایران قیمت‌ها نزولی بود و حدود ۳ دلار افت داشت. آخرین قیمت سنگ‌آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد هفته گذشته از ۱/ ۳۴ دلار به ۳/ ۳۱ دلار در هر تن فوب کاهش یافت. سنگ‌آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز از ۷/ ۲۹ دلار به ۹/ ۲۶ دلار در هر تن فوب رسید.
 • پیشنهاد نرخ خرید ۳ هزار و ۴۵۰ تومانی کلزا

  به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا مهاجر مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه ششمین گردهمایی سراسری کشت محصولات زراعی سال ۹۸-۹۷ با بیان اینکه از سال ۹۴ همزمان با شروع طرح تولید کشت کلزا بیش از هفت برابر افزایش یافته است، اظهار کرد: امسال از مجموع ۳۴۰ هزار تن کلزا ۳۳۳ هزار تن خرید تضمینی داشتیم که تمام مطالبات آن به کشاورزان پرداخت شد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر