شماره روزنامه ۴۵۵۱
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۱۸

 • شیفت نقدینگی از سکه آتی به زعفران

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: آتی زعفران هم‌اکنون مهم‌ترین‌ بازار مشتقه بورس کالاست که می‌تواند میراث‌دار حجم عظیمی از تلاش‌ها برای رونق بازار مشتقه باشد؛ اگرچه دارایی پایه در این بازار دسترنج کشاورزانی است که آتی زعفران می‌تواند منافع آنها را تامین کند.
 • دو استراتژی برای رشد پتروشیمی در خاورمیانه

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: کارشناسان جهانی معتقدند حذف تعرفه‌های تجاری در حوزه محصولات پتروشیمی می‌تواند باعث توسعه رقابت در این صنعت در خاورمیانه شود و علاوه بر این می‌توان انتظار داشت این عمل به تقویت رقابت پذیری در آسیا نیز منجر شود؛ زیرا بازارهای این منطقه به سرعت برای هضم محصولات پتروشیمی اعم از پلیمری و شیمیایی رشد کرده و ظرفیت‌های بالایی برای جذب این محصولات به خود اختصاص داده است. در این رابطه TheNational یک پایگاه تحلیلی در امارات متحده عربی در گزارشی به بررسی این موضوع پرداخته و می‌نویسد کشورهایی مانند عربستان به سرعت در حال تبدیل شدن به قطب پتروشیمی دنیا هستند و این موضوع باعث می‌شود ظرفیت تولیدی در این کشور به شدت رشد کند که این امر نیازمند توسعه بازارهای مورد نیاز است.
 • افزایش تولید فولاد هند

  پایگاه خبری فولاد ایران: آمار انجمن جهانی فولاد نشان می‌دهد تولید فولاد هند در جولای سال جاری ۸ درصد رشد سالانه داشته و به ۹ میلیون تن رسید. در این ماه میزان تولید جهانی فولاد حدود ۱۵۵ میلیون تن بوده که ۵۸ درصد رشد داشته است. میزان تولید چین هم ۲/ ۷ درصد بهبود سالانه داشته و ۷۶ میلیون تن ثبت شد.
 • کاهش قیمت آلومینیوم در بورس کالا

  ایسنا: دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم از کاهش ۳ هزار تومانی قیمت هر کیلوگرم آلومینیوم در پی باز شدن سقف رقابت قیمت در بورس کالا خبر داد و گفت: انتظار می‌رود قیمت‌ها پایین تر نیز بیاید.
 • تولید زعفران واقعی نیست

  عضو شورای ملی زعفران گفت: با توجه به سطح کنونی زیرکشت زعفران، تولید این محصول باید دو برابر رقم فعلی باشد و این امر تنها با توسعه ترویج عملیاتی می‌شود.علی حسینی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، از آغاز زمان برداشت زعفران در ۲۰ مهرماه خبر داد و گفت: برداشت زعفران از ۲۰ مهرماه در مناطق سردسیری آغاز می‌شود.وی افزود: همه ساله، سطح زیر کشت زعفران به‌طور خودکار حداقل ۱۰ درصد افزایش می‌یابد که در صورت شرایط جوی و بارندگی مناسب انتظار می‌رود تولید افزایش یابد.حسینی ادامه داد: براساس آمار رسمی وزارت جهاد کشاورزی، سطح زیر کشت زعفران ۱۰۵ هزار هکتار است که با وجود این منابع انرژی، زمین، نیروی انسانی و غیره تولید زعفران باید دو برابر میزان فعلی باشد.این مقام مسوول با انتقاد از عدم تولید واقعی زعفران در کشور بیان کرد: هم‌اکنون متوسط تولید زعفران در هر هکتار کمتر از ۴ کیلو است؛ درحالی‌که به‌‌رغم شرایط بد خراسان در ۳۰ سال گذشته، متوسط برداشت ۶ تن در هکتار بوده است، به همین دلیل انتظار می‌رود بحث ترویج با جدیت بیشتری دنبال شود تا به تولید واقعی دست یابیم.
 • اختیارات بازار رسمی کالا بیشتر می‌شود

  کوهکن گفت: عرضه انواع تولیدات ملی از طریق بورس کالا از سوی نمایندگان مجلس مورد حمایت است، زیرا این امر سبب شفافیت بیشتر قیمت‌ها می‌شود. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران جوان، با تاکید بر نقش بورس کالا در تنظیم بازار‌های مختلف گفت: باید کل زنجیره تولید محصولات از جمله فولاد و سایر کالا‌ها در بورس مورد معامله قرار گیرد تا عرضه و تقاضا در بازار متعادل شود که این موضوع را در جلسات مشترک بین مسوولان دولت و تنظیم بازار بارها متذکر شده‌ایم.
 • افزایش واردات مقاطع به ترکیه

  پایگاه خبری فولاد ایران: آمار نشان می‌دهد واردات مقاطع به ترکیه در ماه جولای ۱۵ درصد رشد ماهانه داشته که حدود ۸۴ هزار تن ثبت شد، ولی میزان واردات نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۲۷ درصد افت داشته است. در این ماه انگلیس بزرگ‌ترین‌ صادر‌کننده مقاطع به ترکیه بود که صادرات آن تقریبا دوبرابر شد. پس از آن اسپانیا و عربستان قرار داشتند.
 • تداوم دو چالش معاملاتی در بورس کالا

  دنیای بورس: پس از ارائه بسته جدید ارزی و امکان تسعیر ارز حاصل از صادرات غیرنفتی با نرخ بازار ثانویه، این بار، این بورس کالاست که در نوسانات قیمتی سهام نقش اساسی را ایفا می‌کند. دادوستدهای روز چهارشنبه بورس کالا نیز نقش تثبیت شرایط را برای بازار سهام بازی کرد و به‌صورت مستقیم تعیین‌کننده جریان قیمتی سهام بود. بحث‌های مرتبط با رانت قیمت‌گذاری دستوری توسط وزارت صنعت و نحوه سیاست‌گذاری‌ها در رابطه با مکانیزم این سیستم در ماه‌های اخیر بارها مطرح شده و ایرادات و مشکلات فراوان آن نیز گوشزد شده است.

بیشتر

بیشتر