آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۲۰

 • ترس بازارهای پایه دنیا از رفتار ترامپ

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: روز جمعه ترامپ در جریان یک سخنرانی اعلام کرد آماده است تا علاوه بر وضع تعرفه روی ۲۰۰ میلیارد دلار واردات از چین روی ۲۶۷ میلیارد دلار دیگر از کالاهای چینی تعرفه وضع کند که به تعبیر کارشناسان این تصمیم یک زلزله در روابط تجاری دو کشور خواهد بود. به گفته وی، تعرفه‌های تجاری روی ۲۰۰ میلیارد دلار از تجارت واشنگتن با پکن خیلی زود به راه خواهد افتاد. به این ترتیب اگر ترامپ تصمیم خود را عملی کند تعرفه‌ها به مبلغ ۵۱۷ میلیارد دلار خواهد رسید که تقریبا تمام واردات آمریکا از چین را شامل می‌شود. سال گذشته آمریکا ۵۰۵ میلیارد دلار از چین کالا وارد کرده است.
 • حذف سقف رقابت فولاد در بورس کالا

  دنیای اقتصاد: بازار فولاد روز گذشته با پشت سرگذاشتن دو روز متمادی کاهشی، ریزش‌هایی را تا ۳۰۰ تومان برای هر کیلوگرم در مصنوعات فولادی پشت سرگذاشت تا بار دیگر تحرکات منفی را در بازار از خود به نمایش گذاشته و نشان دهد هنوز پتانسیل‌های اصلاح قیمت‌های کنونی وجود دارد. محمد اعتباری از فعالان بازار فولاد در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» در رابطه با وضعیت کلی بازار با اشاره به جلسه فولادی که روز گذشته به میزبانی انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان،‌ تولید‌کنندگان بزرگ فولاد و‌ اتحادیه آهن‌فروشان برگزار شد، اعلام کرد: بر اساس این جلسه مقرر شد که سقف رقابت برداشته شود و تعاونی‌ها در کنار مصرف‌کننده‌ها و کسانی که در صنف آهن هستند و جواز آهن فروشی دارند دست به خرید بزنند و در ادامه باید ببینیم که آیا در مرحله عمل هم این تصمیمات اجرایی می‌شود یا خیر.
 • ریزش قیمت پلیمرها در بازار آزاد

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: بهای پلیمرها روز گذشته وارد یک فاز کاهشی شد تا دومین روز افت قیمت‌ها را در بازار آزاد تجربه کند. این در حالی بود که قیمت اغلب پلیمرها در هفته گذشته با اهرم رشد قیمت دلار و سکه وارد یک فاز افزایشی شدید شده بود تا جایی که اغلب گریدها در بازار داخلی با نرخ‌هایی بالاتر از ۱۰ هزار تومان مورد معامله قرار گرفت. این رخداد به معنی افزایش فاصله قیمتی بین بورس و بازار بود و نشان داد که بهای پلیمرها در بازار آزاد تقریبا دو برابر یا بیشتر از قیمت‌های پایه در بورس کالا قیمت‌گذاری شدند. این سیگنال که به صراحت نشان‌دهنده عدم کارآیی سیاست‌های تنظیم بازار در معاملات این گروه مهم از مواد اولیه است؛ لزوم بازبینی بسیاری از داده‌های موجود و حتی بخشنامه‌های ابلاغی را باز هم برجسته می‌سازد.
 • شکری‌زاده: تولید‌کننده و مصرف‌کننده نهایی، متضرر شده‌اند

  گروه بنگاه‌ها: مدیر فروش فولاد هرمزگان گفت: در تمام اقتصادهای پیشرفته قیمت بر اساس عرضه و تقاضا کشف می‌شود. اساسا بورس کالا هم برای همین منظور تشکیل می‌شود و اگر قیمت به‌صورت دستوری تعیین شود، فلسفه وجودی بورس کالا از بین می‌رود.
 • تلاش نمایندگان مجلس برای حل مشکلات فولادسازان

  گروه بنگاه‌ها: اعضای کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در بازدید از فعالیت‌های تولیدی مجتمع فولاد خراسان، بر تلاش نمایندگان برای رفع مشکلات واحدهای تولید فولاد، به‌ویژه مشکلات فروش، قیمت‌گذاری محصولات و تنگناهای به وجود آمده در بازار محصولات فولادی تاکید کردند.
 • معاملات آتی زعفران منفعتی بزرگ برای تولیدکننده

  کالاخبر: مشکلات متعددی که طی سال‌های گذشته در مسیر تولید داخلی از جمله تولید و فرآوری زعفران قرار داشت باعث شده بود تا به دلیل نبود نظارت و کنترل کافی بر بازار زعفران چه داخلی و خارجی، این محصول با کیفیت پایین و قیمت نازل به بازارهای بین‌المللی عرضه شود. در چنین شرایطی با ورود طلای سرخ به بورس کالای ایران و نظارت کافی روی استانداردهای این محصول امید است که در آینده نزدیک این صنعت دیگر با تهدید جدی مواجه نشود و بتواند در بازارهای بین‌المللی جایگاه مناسب خود را باز یابد.به گزارش خبرگزاری میزان، امروز ابزارهای معاملاتی مختلف و متنوع بورس کالای ایران به ویژه در بازار زعفران مزیت‌های زیادی را برای فعالان این عرصه به دنبال داشته است و بزرگ‌ترین مزیت شفاف‌سازی قیمت‌ها در معاملات فیزیکی و قراردادهای آتی بورس کالا این است که کشاورز قدرت تصمیم‌گیری خواهد داشت و زمانی که از قیمت واقعی با‌خبر باشد، دیگر راضی به فروش محصول با قیمت ارزان به واسطه‌ها نخواهد بود؛ به این ترتیب، بورس کالا موجب منفعت تولیدکننده می‌شود.از طرفی عرضه زعفران در قالب گواهی سپرده کالایی نیز به‌صورت یک ورقه بهادار موجب شفافیت قیمتی بیشتر این محصول شده؛ به‌طوری که به‌صورت شفاف مشخص است که مالک (دارنده) این گواهی دارای چه مقدار کالا است. همچنین، دارندگان زعفران هم می‌توانند با رعایت استانداردهای لازم و اخذ کد بورسی محصول خود را به انبار پذیرش شده نزد بورس بسپارند و در قبال آن قبض انبار دریافت کنند تا در زمان مناسب آن را به فروش برسانند.
 • قیمت واقعی و باز شدن سقف رقابت به سود تولیدکننده است

  همزمان با نزدیک شدن قیمت‌ها در بورس کالا به قیمت واقعی، خریداران دیگر نمی‌توانند محصولات خریده شده را با انتظار افزایش قیمت و فروش در بازار آزاد دپو کنند.
 • نوسان قیمت شمش فولاد از سوی خصوصی‌ها

  گروه بنگاه‌ها: در مبادلات روز یکشنبه ۱۸ شهریورماه جاری، شمش داکتیل فولاد کیمیا شاهد رشد و شمش فولاد اصفهان در کاهش قیمت داشت. در این روز، مقاطع همچنان بدون اعلام نرخ از سوی کارخانه‌های نوردی در بازار غیر‌رسمی عرضه شد.

بیشتر

بیشتر