آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۱۴

 • رشد ۱۰درصدی در یک‌هفته

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: بهای مصنوعات فولادی در بازار آزاد باز هم افزایش یافت و از کف قیمتی روزهای اخیر تا اوج نرخ در روز گذشته شاهد افزایش ۱۰ درصدی قیمت‌ها در بستر بازار آزاد بودیم تا جایی که بهای میلگرد از پایه ۴۰۰۰ تومان و حتی ارقامی کمتر از این نرخ در اوایل هفته گذشته، به نزدیکی ۴۴۰۰ تومان رسید.
 • تغییر‌جهت در معاملات آتی

  دنیای اقتصاد: با تسویه تمامی موقعیت‌های باز در بازار آتی سکه، معاملات در این بازار از روز گذشته تنها روی زعفران اجرایی می‌شود. به‌صورت دقیق‌تر با فعالیت یک‌ساعته بازار در روز گذشته تمامی سررسیدها با آخرین قیمت هفته گذشته تسویه شد و دیگر سکه‌ای به‌صورت فیزیکی به خریدار تحویل نمی‌شود. از این پس و تا اطلاع ثانوی معامله‌ای برای سکه آتی ثبت نخواهد شد اگرچه می‌توان التهاب قیمتی را دلیل اصلی این تصمیم عنوان کرد. فعالیت کارگزاران نیز همچون گذشته ادامه خواهد یافت و می‌توان بر معاملات بر دارایی‌های پایه دیگری همچون زعفران تمرکز کرد.
 • تابستان سرد در بازارهای کالایی جهان

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: تابستان سال ۲۰۱۸ میلادی برای بازارهای جهانی دوره‌ای توام با کاهش قیمت بوده که دلایل متعددی از جمله حمایت از تعرفه‌ها، چشم‌انداز برای نرخ‌های بهره بالاتر، دلار قوی‌تر و مشکلات سمت تقاضا همگی باعث بروز چنین وضعیتی شده‌اند. به این ترتیب قیمت اغلب کالاهای پایه به خصوص کالاهای فلزی تا حدی متمایل به کاهش بود. در این دوره فلزات گرانبهای حساس به دلار از جمله طلا و پالادیوم به پایین‌ترین حد ممکن خود در سال ۲۰۱۸ رسیدند و نقره نیز به کمترین قیمت از سال ۲۰۱۶ سقوط کرده است. پلاتین نیز با افت قیمت روبه‌رو است و به کف‌های قیمتی خود در ۱۰ سال گذشته نزدیک شده است.
 • چالش‌های عرضه نفت در بورس انرژی

  جلسه کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس با موضوع فروش نفت خام در بورس، هفته گذشته با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس، مسوولان بورس انرژی، مسوولان وزارت نفت و کارشناسان برگزار شد و در مورد عرضه نفت در بورس انرژی بحث و تبادل نظر صورت گرفت. به گزارش خبرگزاری فارس در این جلسه نایب رئیس هیات مدیره سازمان بورس گفت: با در نظر گرفتن قوانین مختلف درباره فروش نفت خام در بورس انرژی از جمله قانون رفع موانع تولید، احکام دائمی و برنامه ششم و با توجه به پیگیری‌ها و گفت‌وگوی دکتر حسینی، مدیرعامل بورس انرژی و مسوولان مربوطه در وزارت نفت، شهریورماه سال قبل به تفاهمی درباره این موضوع رسیدیم مبنی بر اینکه نفت خام هم به‌صورت ارزی و هم به‌صورت ریالی در بورس انرژی عرضه شود و مکانیزم آن هم از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی صورت گیرد. حسن امیری افزود: با توجه به مباحثی که مسوولان دیوان محاسبات و بانک مرکزی بیان کرده بودند، قرار بر این شد که این موضوع مصوبه هیات وزیران شود تا نهادهای نظارتی این اطمینان را کسب کنند که مدل مناسبی خواهد بود. در حال حاضر برای مدل اجرایی و عملیاتی این موضوع مشکل خاصی وجود ندارد. دغدغه‌ای که مسوولان نفتی داشتند، بیشتر جنبه نظارتی بود.
 • گریز بخش خصوصی از اکتشاف

  اکتشاف از مقوله‌های هزینه‌بر و با ریسک بالا برای سرمایه‌گذاری است و همین مشکل سبب شده بخش خصوصی از فعالیت در این حوزه اجتناب کند و به ‌ندرت خواهان اجرای طرح‌های اکتشافی از مرحله ابتدایی( صفر) باشد.
 • همگرایی سه عامل منفی در بازار سنگ‌آهن

  دنیای اقتصاد: چینی‌ها در حوزه واردات سنگ‌آهن طی ماه‌های اخیر سعی در علنی کردن سیاستی دارند که پیش از این به‌صورت گام به گام و نامحسوس‌ در حال پیگیری بوده است، به‌طوری‌که تقاضای سنگ‌آهن پرعیار ۶۳ درصد چین افزایش پیدا کرده و نزدیک به فصل محدودیت تولید پاییزه و زمستانه و ذخیره‌سازی فولادسازان چین به عاملی در جهت تحریک بازار تبدیل شده است. در ادامه این روند؛ این افزایش تقاضا تا جایی عمل کرده که قیمت پریمیوم گندله به‌عنوان یکی از محصولات پرعیار سنگ‌آهن با رشد ۳۹ درصدی مواجه شده و از ۶۶به ۹۲ دلار در هر تن رسیده است.
 • نقش بزرگ صنعت فولاد در اقتصاد و اشتغال کشور

  گروه بنگاه‌ها: نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: صنعت فولاد شاهرگ حیاتی اقتصاد و صنعت کشور و عامل توسعه اشتغال است.حیدرعلی عابدی در گفت‌وگو با خبرنامه فولاد اظهار کرد: صنعت فولاد و به ویژه مجتمع فولاد مبارکه یکی از نیروهای محرکه اقتصاد کشور است.وی افزود: صرفنظر از مشاغل مستقیم ایجادشده، نقش این صنعت در ایجاد مشاغل غیرمستقیم فولادی قابل انکار نیست.
 • ثبت معامله آلومینیوم با سقف رقابتی آزاد در بورس کالا

  آزاده حسینی
  گروه بنگاه‌ها: پس از گذشت یک هفته از آزاد‌سازی سقف رقابتی در مورد معاملات آلومینیوم، سرانجام معاملات این فلز در بورس کالا با رقابت متقاضیان و کم شدن فاصله بازار و بورس ثبت شد. به دلیل محدود‌سازی خریداران آلومینیوم در هفته گذشته هر‌چه از این محصول روی تابلو بورس آمد، منجر به معامله نشد و طبق اطلاعیه بورس کالا با توجه به اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر شاخص‌های خریداران محصولات آلومینیوم، مشتریان مجاز محصولات فوق‌الذکر طی سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶ از شرکت بورس کالای ایران بوده و میزان سهمیه ماهانه بر اساس میانگین خرید سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶ است و مشتریان مربوطه باید قبل از ثبت سفارش نسبت به تکمیل تعهد نامه اقدام کرده و کارگزاران نیز قبل از شروع تالار نسبت به ارسال تعهد نامه به شرکت بورس کالای ایران اقدام کنند.
 • حذف سقف نوسان فرآورده‌های نفتی از امروز

  دنیای اقتصاد: بورس کالا روز گذشته در اطلاعیه‌ای عنوان کرد با توجه به تصمیمات کمیته بازار از روز دوشنبه (امروز) قیمت‌های معاملات فرآورده‌های نفتی با سقف نوسان باز قیمت‌ها مورد معامله قرار می‌گیرد. این مطلب به آن معناست که اگرچه قیمت‌های پایه هنوز با دلار ۴۲۰۰ تومانی قیمت‌گذاری می‌شود ولی در تقابل عرضه و تقاضا، قیمت‌های پایانی کشف خواهد شد و بورس کالا هیچ محدودیتی برای حداکثر رشد قیمت‌ها قائل نمی‌شود. با توجه به این دستورالعمل جدید به احتمال قوی شاهد شفاف‌تر شدن بسیاری از بازارهای فرآورده‌های نفتی خواهیم بود اگرچه تاثیرات آن را در آینده مورد بررسی قرار می‌دهیم.
 • بازار آهن همچنان صعودی

  گروه بنگاه‌ها: با توقف عرضه تولید‌کنندگان بزرگ در بورس کالا، به‌رغم آنکه بازار در هفته‌های گذشته نزولی شده بود از هفته جاری با رشد قیمت‌ها مواجه شد. کشمکش‌ها بر سر اعلام لیست خریداران فولاد در بورس کالا و همچنین تعیین سقف رقابتی باعث شده تا ۱۰ روز گذشته شمش بیلت و میلگرد و تیر‌آهن در بورس کالا غیبت بخورد و این غیبت و رشد نرخ ارز در روز‌های اخیر عامل رشد قیمتی اعلام شده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر