آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۱۳

 • سیگنال‌های سکه آتی

  محمدحسین بابالو
  دنیای‌اقتصاد: توقف مقطعی معاملات‌ آتی در روز گذشته در کنار رشد مداوم قیمتی برای سررسیدهای آبان و دی ‌ماه نشان می‌دهد که رخدادهای زیرپوستی جدیدی در بازار وجود دارد اگرچه اختلاف قیمت‌ها و تفاوت در مسیر حرکت نرخ بین سررسیدهای طولانی‌مدت با سررسید شهریورماه نشان می‌دهد که بازار وارد یک دوگانگی عجیب شده است؛ رخدادی که اگرچه کم سابقه است ولی نشان می‌دهد که رشد قیمتی انتظاری در بازار سریع تر از رشد نرخ واقعی در حرکت است. احتمالی که می‌تواند آینده بسیاری از بازارها را تحت الشعاع قرار دهد.
 • چالش‌های پیش روی صنعت آلومینیوم کشور

  آزاده حسینی- زهرا مسافر
  گروه بنگاه‌ها : نخستین جلسه اختصاصی گروه آلومینیوم همسو با برگزاری «همایش فلزات غیر‌آهنی ایران و فناوری وابسته» که قرار است ازسوی «دنیای اقتصاد» در دهم و یازدهم مهر ماه سال جاری برگزار ‌شود، در دبیرخانه این همایش تشکیل شد. در این جلسه که برای هم‌اندیشی فعالان در صنعت آلومینیوم برای تعیین محتوای قابل ارائه در همایش برگزار شد، هوشنگ گودرزی رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم، فرداد دلیری معاون بازرگانی شرکت آلومینیوم جنوب (سالکو)، حسن علی رضایی مقدم مدیر عامل کارخانجات تولیدی نورد آلومینیوم به بررسی چالش‌های حاضر در این صنعت پرداختند. طی این جلسه پیشنهادهایی از سوی حضار مطرح شد که عمده تمرکز آن روی رفع چالش‌ها و مشکلات این صنعت به دلیل شرایط اقتصادی بود.
 • رشد تولید در مجتمع سرب نخلک

  گروه بنگاه‌ها: در ۴ ماه ابتدای سال جاری ۲۰ هزار و ۴۱۰ تن ماده معدنی در مجتمع سرب نخلک استخراج شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل (۹۷۳۸ تن) رشد ۲۰۹ درصدی داشته است.به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، عارف باقری سرپرست نظارت مجتمع معدنی سرب نخلک با بیان این مطلب افزود: در ۴ ماه ابتدای سال جاری ۲ هزار و ۴۸۵ تن کنسانتره سرب در کارخانه فرآوری تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل (۶۶۶ تن) رشد ۳۷۳ درصدی داشته است.وی در ادامه افزود: میزان فروش محصول (کنسانتره سرب) با عیار بالای ۵۵ درصد در ۴ ماه ابتدای سال جاری ۲ هزار و ۷۶۸ تن بوده که در مقایسه با یک هزار و ۶۰ تن مدت مشابه سال قبل، ۲۶۱ درصد رشد داشته است.
 • بازار محصولات فولادی داخلی و جهانی در هفته گذشته

  مرکز فولاد ایران: قیمت سنگ‌آهن وارداتی در چین اواخر هفته گذشته با افزایش خریدها کمی بهبود داشت و با حدود یک دلار رشد نسبت به هفته قبل به ۱۵/ ۶۶ دلار در هر تن خشک سی‌اف‌آر رسید. فعالیت بازار بیشتر شد ولی قیمت خیلی بالا نرفت چون قیمت فولاد با شدت گرفتن درگیری‌های تجاری چین و آمریکا پایین آمد و در بورس شانگهای میلگرد و ورق گرم ارزان تر شد. در بازار سنگ‌آهن صادراتی ایران قیمت‌ها نزولی بود و حدود ۳ دلار افت داشت. آخرین قیمت سنگ‌آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد هفته گذشته از ۱/ ۳۴ دلار به ۳/ ۳۱ دلار در هر تن فوب کاهش یافت. سنگ‌آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز از ۷/ ۲۹ دلار به ۹/ ۲۶ دلار در هر تن فوب رسید.
 • ابزارهای نوین تامین مالی کالایی در بورس کالا

  بسیاری از اندیشمندان مسلمان در زمینه طراحی ابزارهای مالی اسلامی، مطالعات گسترده‌ای روی انواع عقود شرعی برای ابزارسازی انجام دادند. آنها توانستند انواع صکوک چون اوراق مشارکت، قرض‌الحسنه، مرابحه، اجاره، استصناع، مزارعه و مساقات طراحی کنند که برخی، قابلیت استفاده در جایگاه ابزار سیاست پولی را نیز داشته‌اند. ویژگی این ابزارها این است که به‌طور معمول برای طرح‌ها و پروژه‌های میان‌مدت و بلندمدت به کار می‌روند؛ اما برای تکمیل پاسخگویی به نیازهای بازار پول و سرمایه، نیاز به اندیشه طراحی ابزارهای دیگر با کاربردهای کوتاه‌مدت بوده است که به نظر می‌رسد می‌توان با استفاده از قرارداد سلف این نیاز را برآورده کرد.
 • حذف محصولات پتروشیمی ایران از بازار جهانی ممکن نیست

  بازارهای جهانی به‌ویژه کشورهای جنوب‌شرق آسیا با توجه به نیازهای صنایع خود خرید محصولات پتروشیمی از ایران را ادامه خواهند داد. عضو اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگو با «نیپنا» با اشاره به قابلیت‌های فراوان صادراتی ایران در زمینه صنعت پتروشیمی گفت: باید از همه ظرفیت‌های صنعت پتروشیمی به نفع اقتصاد کشور و ایجاد ارزش افزوده استفاده کنیم و در این مسیر نقش بخش خصوصی بسیار تاثیر‌گذار است.
 • تحلیل تکنیکال فلزات جهانی درسال ۹۷ (با رویکرد بازار بورس)

  دنیای اقتصاد: یک دوره آموزشی با عنوان «تحلیل تکنیکال فلزات جهانی درسال ۹۷ (با رویکرد بازار بورس)» روز دوشنبه ۱۲ و سه‌شنبه ۱۳ شهریور ماه، به مدت ۸ ساعت توسط روزنامه «دنیای ‌اقتصاد» برگزار می‌شود.
 • بازار آهن در انتظار وضعیت معاملات بورس کالا

  گروه بنگاه‌ها: با امنیتی شدن فضای بازار آهن و ورود سازمان تعزیرات به بحث قیمت‌ها و انبار‌های کالا در هفته‌های اخیر، فعالان بازار در انتظار روشن شدن قیمت فولاد در بورس کالا هستند. این در حالی است که معاملات آهن در بورس کالا نیز منوط به تایید اسامی خریداران از سوی وزارت صمت شده و این فرآیند نیز هنوز به درازا کشیده و مخالفان خود را دارد.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر