شماره روزنامه ۴۵۸۷
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۰۸

 • یک پتانسیل مغفول در حوزه پلیمر

  محمدحسین بابالو
  دنیای‌اقتصاد: التهاب در بازار مواد اولیه و محصولات پتروشیمی موجب شده تا بخش‌هایی از این بازار که از حجم کمتر ولی اهمیت بالاتری برخوردار هستند با کم‌توجهی بسیاری ازسوی رسانه‌ها و تصمیم‌سازان اقتصادی روبه‌رو شوند که شاید مهم‌ترین‌ آنها واقعیت‌های بازار و صنعت محصولات پزشکی با پایه پلیمرها باشد؛ صنعتی که هر گونه خدشه در آن می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد که برای مردم و سپس برای دولت بیشترین هزینه را در بر خواهد داشت.
 • انتشار اسامی خریداران از بورس کالا؛ به زودی

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: از این پس نام خریداران در پایگاه اطلاع‌رسانی بورس کالا منتشر خواهد شد. این تصمیمی است که در سازمان بورس و اوراق بهادار گرفته شده؛ اگرچه وزارت صمت پیش از این بر افشای اسامی خریداران تاکید کرده بود.
 • عواقب کنترل‌های دستوری

  مصوبه جنجالی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تنظیم بازار فولاد نه‌تنها به نفع مصرف‌کنندگان نیست بلکه رانت‌های هنگفتی را برای واسطه‌گران به همراه دارد، این مصوبه موجب وارد آمدن فشار بر واحدهای فولادی عرضه‌کننده در بورس کالا شده و محصولات نهایی مثل لوله و پروفیل همچنان با قیمت‌های گران به دست مصرف‌کننده می‌رسد. در بروز این وضعیت، عدم قانونمداری و پایبندی به قوانین ریشه اصلی مشکلات است به نحوی که دستورالعمل تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت مغایر با قوانین اصل ۴۶ قانون اساسی و همچنین قانون توسعه ابزارهای مالی است. بر این اساس به نظر می‌رسد نهادهای ناظر بر اجرای قوانین در مجلس و دولت باید به موضوع ورود کرده و از توزیع بیشتر رانت به واسطه این دستورالعمل و البته دستورات بعدی وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای اجرایی کردن آن جلوگیری کنند. در این رابطه هفته‌نامه تجارت فردا در گفت‌وگویی با رسول خلیفه‌سلطان، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد به بررسی عواقب این نوع سیاست‌گذاری در حوزه فولاد پرداخته که مطلب مذکور بازنشر می‌شود.
 • تکانه‌های قیمتی در بازار پلیمر‌ها

  بازار پلیمرها در هفته گذشته با افزایش نرخ همراه بود، اگرچه تقویت نظارت‌ها موجب شد تا تکانه‌هایی از کاهش قیمت‌ها نیز به ثبت برسد.به گزارش «نیپنا» حجم معاملات پلیمرها هفته گذشته در بورس کالا به نزدیکی ۴۵ هزار تن رسید که رقم نگران‌کننده‌ای به شمار می‌آید، زیرا کمترین حجم معامله هفتگی از روزهای ابتدایی سال جاری تاکنون بود.
 • چشم‌انداز اقتصادی و بازار فولاد اتحادیه اروپا در میان مدت

  لیلا نیلفروشان
  در سال ۲۰۱۷ اتحادیه اروپا در صنایع تولیدی و ساختمانی از افزایش سرمایه‌گذاری داخلی و بهبود سود ناشی از صادرات بهره بالایی برد. بهبود شرایط مصرف ظاهری فولاد در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۷ میلادی و رشد تولید فولاد در این بخش نشان‌دهنده وضعیت مساعد بازار فولاد در سال گذشته میلادی بوده است. در مقایسه با سال ۲۰۱۶ رشد مصرف در اروپای مرکزی به‌صورت قوی بهبود یافته و در مقابل عملکرد مصرف در بخش‌های مختلف متفاوت بوده است. بخش تولید لوله جهش بسیار بزرگی را در فعالیت‌های تولیدی خود داشته و به دنبال آن بخش مهندسی مکانیک، لوازم خانگی الکتریکی و ساختمان نیز در سال ۲۰۱۷ رشد قابل‌قبولی را به خود اختصاص داده است.
 • پیشتازی «روی» در بازار لندن

  دنیای بورس: پس از سقوط ملموس قیمت فلزات پایه در هفته‌های قبل، قیمت این محصول در هفته‌ای که گذشت رشد ملموسی را تجربه کرد. در این میان روی با افزایش قیمتی ۶ درصدی تبدیل به پیشتاز بازار شد.
 • ثبات نسبی قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات روز شنبه ۳ شهریور ماه جاری، نرخ شمش اغلب فولادسازان در بازار غیر‌رسمی با ثبات بود. در این روز، به‌رغم اینکه مقاطع فولادی شاهد کاهش قیمت بود، اما نورد‌کاران برای حفظ قیمت‌های پیشنهادی خود مقاومت کردند.

بیشتر

بیشتر