شماره روزنامه ۴۵۵۰
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۰۱

 • استقبال بورس کالا از اصلاح قیمت‌گذاری

  دنیای‌اقتصاد: توزیع گسترده رانت در بازارهای رسمی پایه که این روزها فعالیت صنایع گوناگون اعم از بالادست و پایین‌دست فولاد، پتروشیمی، فلزات پایه و فرآورده‌های نفتی را با اختلال جدی مواجه کرده و به پر شدن بی‌ضابطه جیب دلالان انجامیده، به یکی از آسیب‌های اصلی صنایع داخلی منجر شده است. در این رابطه مدیرعامل بورس کالای ایران خواستار آن شد که سیاست کشف قیمت در این بورس که اکنون بر مبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی صورت می‌گیرد براساس سیاست‌های ارزی جدید و قیمت بازار دوم تغییر یابد.
 • همگرایی دو سر برد فولادی تهران-آنکارا

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: روز چهارشنبه وزیر تجارت ترکیه اعلام کرد که دولت از همه پتانسیل‌های خود برای حفاظت از صادرکنندگان فولاد و آلومینیوم در برابر تعرفه‌های ۵۰ و ۲۰ درصدی آمریکا استفاده خواهد کرد. این تصمیم ایالات‌متحده هرچند مغایر با قوانین سازمان تجارت جهانی است اما به عقیده کارشناسان جهانی اولین‌بار نیست که ترامپ تصمیماتی برخلاف قوانین سازمان تجارت جهانی گرفته و تعرفه‌های قبلی آمریکا برای این دو فلز به بروز جنگ تجاری شدیدی بین واشنگتن و پکن منتهی شده است. وزارت تجارت ترکیه در این رابطه اعلام کرده آنکارا سیاست تجاری خود را دقیقا منطبق بر قوانین WTO تعیین و اجرا می‌کند و انتظار دارد کشورهای دیگر نیز مطابق با قوانین بین‌المللی عمل کنند.
 • هدف فولاد هرمزگان استفاده حداکثری از پتانسیل‌های خالی شرکت‌های نوردی است

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان همکاری و همفکری و در یک تیم بودن زنجیره فولاد را راز غلبه بر تحریم‌ها عنوان کرد.
 • آغاز عملیات نقشه‌برداری از پهنه معدنی D۱۹

  گروه بنگاه‌ها: نقشه‌برداری از پهنه معدن D۱۹ از سوی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو آغاز شد. محمود نوریان، مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، با اعلام این خبر افزود: پس از ماه‌ها بررسی و برگزاری جلسات کارشناسی و رفع برخی دغدغه‌های کارشناسان سازمان محیط‌زیست، با موافقت این سازمان کار نقشه‌برداری از پهنه معدنی D۱۹ تا صدور مجوز نهایی آغاز شد.
 • توسعه بازار قراردادهای آتی از کانال آموزش

  یکی از کارکردهای مهم به کارگیری قراردادهای آتی در بورس‌های کالایی دنیا، توسعه بازار از کانال آموزش است که در ادامه مقاله به این کارکرد در بورس‌های منتخب دنیا اشاره خواهد شد.
 • تحریم‌های داخلی را تشدید نکنید

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل فولاد خراسان گفت: اگر تحریم‌های داخلی را تشدید نکنیم، قادر به گذر از این شرایط هستیم. در حال حاضر تلاش بنگاه‌های اقتصادی باید به منظورحفظ وضعیت موجود و پایداری اشتغال و تولید باشد.به گزارش «دنیای اقتصاد» سید‌حسین احمدی، مدیرعامل فولاد خراسان، در نشست خبری با نمایندگان رسانه‌های گروهی ملی و بومی در نیشابور گفت: ماهانه حدود ۵ میلیارد تومان خرید قطعات یدکی و تجهیزات داریم و تلاش می‌کنیم تا جایی که امکان دارد، مشابه گذشته که تولید داخلی استندهای نورد را در مشهد انجام دادیم و قبلا توسط شرکت دانیلی ایتالیا انجام می‌شد، بومی‌سازی انجام دهیم. بومی‌سازی در داخل اینقدر اهمیت دارد که اگر ۱۰ برابر قیمت خارج هم تمام شود انجام می‌دهیم.
 • قرارداد اختیار معامله در برنامه آتی خرید زعفران

  معاون وزیر و رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، گزارشی شفاف، دقیق و جامع از عملکرد سه ماهه اخیر این سازمان در حوزه خرید حمایتی و چگونگی بازاررسانی و عرضه محصول زعفران ارائه داده است.
 • افزایش ۶۲ درصدی تولید کاتد مس

  میزان تولید آند و کاتد مس طی ۴ ماهه نخست سال ۹۷ به ترتیب ۶۵ و ۶۲ درصد افزایش یافت. به گزارش سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، شرکت‌های زیر‌مجموعه شرکت ملی صنایع مس ایران شامل «مس سرچشمه» و «مس میدوک» از ابتدای فروردین تا پایان تیر، ۹۶ هزار و ۹۲۰ تن مس آند تولید کردند.
 • تمهید تازه فرانسه برای توسعه بازیافت محصولات پلاستیکی

  فرانسه در راستای مسوولیت‌های زیست محیطی متعهد شد تا سال ۲۰۲۵ تنها از پلاستیک‌های بازیافت شده برای کاربردهای بسته‌بندی استفاده کند. به گزارش «نیپنا» به نقل از پایگاه اینترنتی پلاستیک‌نیوز یوروپ، دولت فرانسه به تازگی و در راستای مسوولیت‌های زیست محیطی خود متعهد شد تا سال ۲۰۲۵ میلادی در تمام کشور تنها از پلاستیک‌های بازیافت شده برای کاربردهای بسته‌بندی استفاده شود.
 • بازار آهن همچنان در سردرگمی

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات روز سه‌شنبه ۲۳ مرداد ماه، اغلب ذوبی‌ها و نوردی‌ها تولیدات خود را به علت سردرگمی از وضعیت بازار، بدون تغییر قیمت عرضه کردند. در این مدت، فقط قیمت شمش فولاد کیمیا رشد اندکی را در بازار غیر‌رسمی تجربه کرد.

بیشتر

بیشتر