آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۰۰

 • برندگان و بازندگان «رانت» در بازار کالا

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای‌اقتصاد: با اعلام قیمت ارز ۴۲۰۰ تومانی توسط دولت بعد از چالش‌هایی که این بازار با آن دست به گریبان شد، مشکلات جدی متعددی در حوزه‌های مختلف بروز کرد که اغلب آنها به رانت‌زایی برای عده‌ای خاص در بازارهای مختلف منجر شد. با این حال دولت تلاش کرد هرچند دیر و با تاخیر اما با راه‌اندازی بازار ثانویه بخشی از اشتباه خود را در این حوزه جبران کند. در این بین اما یکی از کانال‌هایی که هنوز توزیع رانت در آن به اصرار وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه دارد حوزه بازارهای کالایی و بورس کالا است.
 • اثرات چند وجهی تعرفه آمریکا بر فولاد ترکیه

  سید‌محمد‌رضا دانشگر کارشناس صنعت فولاد
  همزمان با ادامه سقوط ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا، دونالد ترامپ در هفته گذشته با صدور فرمانی تعرفه واردات فلزات از ترکیه را دو برابر کرد. دستور او در شرایطی صادر شده که ارزش برابری لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا نیز در حال کاهش است. رئیس‌جمهور آمریکا ضمن اشاره به اینکه روابط دو کشور ترکیه و آمریکا در حال حاضر خوب نیست، تاکید کرده از این پس تعرفه واردات فولاد ساخت ترکیه به آمریکا ۵۰ درصد و تعرفه واردات آلومینیوم ۲۰ درصد خواهد بود. در حال حاضر ترکیه هشتمین فولاد ساز بزرگ دنیاست اما در آلومینیوم رتبه‌ای بهتر از سی و یکم دنیا ندارد و کل صادرات آلومینیوم ترکیه به آمریکا در سال گذشته فقط ۴۵۰۰ تن بوده است.
 • عقبگرد قیمتی در دو بازار پایه

  محمدحسین بابالو
  بازارهای فولاد و پلیمرها هر دو در روز گذشته با کاهش نرخ همراه شدند، اگرچه این افت قیمت‌ها برای هر دو بازار برای دومین روز به ثبت رسید که تا حدودی مبهم به‌نظر می‌رسد. در بازار فولاد با توجه به افزایش جدی قیمت‌ها و عقب‌نشینی محسوس خریداران واقعی و بالابودن موجودی انبارها، کاهش نرخ در بازار داخلی چندان هم غیرمنطقی نبود و می‌توان از افت نرخ طبیعی در بازار فولاد نام برد. این در حالی بود که حجم عرضه‌ها در بورس کالا به نسبت بالاست و شنیده‌ها مبنی برای پتانسیل خرید مستقیم پروژه‌های عمرانی و ساختمانی خود تاثیر مهمی بر بازار داشت.
 • خداحافظی غیر‌رسمی کرباسیان از ایمیدرو

  زهرا مسافر
  گروه بنگاه‌ها : رئیس همیشه «متبسم و خوشروی» هیات عامل ایمیدرو در نشست صمیمی با خبرنگاران، به شکلی غیر‌رسمی رفتن خود از این سازمان را تایید کرد. مهدی کرباسیان که به مناسبت گرامیداشت روز خبرنگار سخن می‌گفت، ضمن تجلیل از خبرنگاران حوزه معدن و صنایع معدنی دلیل این تصمیم را فرارسیدن دوران بازنشستگی خود و تصویب قانون جدید منع به‌کارگیری بازنشستگان اعلام کرد.وی همچنین از اجرای ۱۸میلیارد دلار طرح تا سال ۱۴۰۰ و ابلاغ نقشه راه معدن و صنایع معدنی کشور خبر داد و افزود: در شهریور سال ۹۲ و آغاز به‌کار دولت یازدهم نقش حوزه معدن در اقتصاد کشور کمرنگ بود و حتی مسوولان نسبت به این حوزه بی‌توجه بودند.
 • برگزاری نشست کمیته سرب و روی «همایش فلزات غیر‌آهنی دنیای اقتصاد»

  زهرا مجتهد، آزاده حسینی
  گروه بنگاه‌ها : نخستین جلسه اختصاصی گروه سرب و روی با توجه به برنامه برگزاری «همایش فلزات غیر‌آهنی ایران و فناوری وابسته» ازسوی «دنیای اقتصاد» در دهم و یازدهم مهر ماه سال جاری، در محل دبیرخانه این همایش تشکیل شد.
 • رشد ۱۵ درصدی تولید شمش فولاد در چهار ماه ۹۷

  ایرنا: تولید شمش فولادی در واحدهای بزرگ کشور در چهار ماه امسال به ۶ میلیون و ۲۸۶ هزار و ۱۹۹ تن رسید که در مقایسه با دوره مشابه پارسال رشد ۱۵ درصدی را نشان می‌دهد.
 • بررسی اثرات تحریم‌های آمریکا بر بازار واردات الکترود به ایران

  پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا): کارشناسان بر این باورند که تحریم‌های آمریکا علیه ایران بر صنعت فولاد اثری جدی خواهد داشت چون واردات را برای ایران پر‌هزینه‌تر می‌کند. بخش اعظم تولید فولاد ایران از طریق کوره‌های قوس الکتریکی است که ماده اولیه مورد نیاز آن یعنی الکترود گرافیتی نیز بیشتر از طریق واردات تامین می‌شود. سال گذشته میلادی ایران ۱۰۰ هزار و ۹۳۹ تن الکترود وارد کرد که ۵۲ درصد رشد سالانه داشت.
 • مهم‌ترین بازیگران بازار تولید آهن اسفنجی

  اخبار فلزات: تولید آهن اسفنجی در مناطق مختلف تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند احداث کارخانه‌های فولادسازی با ظرفیت‌های تولید بالا، دارا بودن ذخایر وسیع گاز طبیعی و همچنین سنگ‌ آهن قرار دارد.
 • روند نزولی نرخ شمش فولاد

  گروه بنگاه‌ها: برای دومین روز متوالی در هفته پیش رو به علت تعزیراتی شدن بازار، شمش فولاد شاهد کاهش قیمت از سوی خصوصی‌ها بود. در این روز، شمش فولاد کیمیا و بریس افت نرخی بین ۱۰۰ تا ۲۲۰ تومانی را در هر کیلو تجربه کرد.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر