آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۷۷

 • نگاه معامله‌گران به «سقف قیمتی»

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: اکثریت قریب به اتفاق عرضه‌ها در بورس کالای ایران در گروه محصولات پتروشیمی با تقاضای گسترده‌ای روبه‌رو شده و در نهایت در سقف قیمتی مورد معامله قرار می‌گیرد. این وضعیت اگرچه چهره غالب در بازار نیست و سخت‌گیری‌های جدی در مسیر تقاضا موجب شده تا بخشی از التهاب در اعداد و ارقام دیده نشود ولی در نهایت شاهد هستیم که بازاری به شدت متلاطم به ثبت می‌رسد؛ اگرچه دلیل اصلی این تلاطم را باید در اختلاف قیمت بین بورس کالا و بازار آزاد جست‌وجو کرد.
 • بازارهای آسیا در شرایط نوسانی

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: بازار جهانی نفت بار دیگر روند نزولی را در پیش گرفت و درحالی‌که تحلیلگران جهانی و روند نمودارها و محرک‌های قیمتی حکایت از رشد قیمت تا ۸۰ دلار داشت اما ناگهان قیمت‌ها مسیر معکوسی در پیش گرفت و نزولی شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که مهم‌ترین عواملی که باعث شده‌اند قیمت نفت در روزهای اخیر کاهش یابند یکی اعلام نظر وزیر دارایی آمریکا مبنی بر اختصاص برخی معافیت‌ها به خریداران نفت ایران برای آنکه در دوره‌ای طولانی‌تر خرید خود را از نفت تهران کاهش دهند و دوم افزایش عرضه نفت در بازارهای جهانی است. به این ترتیب بار دیگر بهای طلا (وست تگزاس اینترمیدیت) کاهش یافت و دیروز در قیمت ۶۷ دلار و ۹۰ سنت تا لحظه تنظیم این گزارش ایستاد. نفت برنت نیز روز گذشته به قیمت ۷۱ دلار و ۷۷ سنت تا لحظه تنظیم این گزارش معامله شد که هر دو نوع نفت در یک هفته گذشته بیش از ۸ درصد کاهش قیمت را نشان داده‌اند.
 • شناسایی ۸۳۰ میلیاردتومان سود نقدی فولادمبارکه ازمحل سرمایه‌گذاری‌ها

  زهرا مسافر
  گروه بنگاه‌ها: امسال بزرگ‌ترین سود ناشی از سرمایه‌گذاری در شرکت‌های سرمایه‌‌پذیر در طول تاریخ فولاد مبارکه شناسایی شده و براین اساس حدود ۱۱تومان از EPS فولاد مبارکه از طریق سود سرمایه‌گذاری‌ها حاصل شده است.این در حالی است که فولاد مبارکه در پایان سال مالی منتهی به اسفند ۹۶ برای هرسهم مبلغ ۸۰۴ ریال سود محقق کرده است. امیرحسین نادری، معاون اقتصادی و مالی فولاد مبارکه، در آستانه برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه این شرکت در تاریخ ۳۰ تیر‌ماه با بیان این مطلب به آخرین وضعیت پروژه‌های شرکت فولاد مبارکه و نحوه عرضه و قیمت‌گذاری در بورس کالا و مسائلی از جمله مربوط به سود سهام و افزایش سرمایه شرکت پرداخت که در ادامه می‌خوانید:
 • مکانیزم بورس کالا به رشد تولید گندم باکیفیت کمک می‌کند

  کالاخبر: سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: اگر دولت گندم را براساس کیفیت از کشاورزان خریداری کند هم منصفانه بوده و هم به نفع کشاورزان و بخش کشاورزی است که به منظور شفاف‌سازی قیمت و تفکیک محصولات از نظر کیفیت، بورس کالا بهترین بستر معاملاتی است.
 • رشد ۷ درصدی تولید فولاد چین

  پایگاه خبری فولاد ایران: چین که بزرگ‌ترین‌ تولید‌کننده فولاد دنیاست در نیمه نخست سال جاری میلادی از رشد ۷ درصدی تولید فولاد خود خبر داد. افزایش قیمت‌ها در بازار داخلی و بهبود تقاضا موجب شد تولید افزایش یابد.میزان تولید فولاد خام چین ۷ درصد نسبت به نیمه نخست سال گذشته بالا رفته و ۰۶/ ۴۵۰ میلیون تن ثبت شد. البته تولید ماهانه ژوئن یک درصد افت داشته و ۲/ ۸۰میلیون تن ثبت شد. باید به این نکته نیز اشاره کرد که برنامه‌های اخیر کاهش تولید تابستانی و افت تقاضا می‌تواند آمار ماه جولای را در تولید فولاد این کشور پایین بیاورد.
 • دستیابی به شفافیت اقتصادی از طریق بورس کالا

  زمانی نه چندان دور، همانند مواد غذایی، محصولات اساسی همچون فولاد، آهن و مواد پتروشیمی نیز براساس سهمیه‌بندی و با قیمت‌گذاری دولت فروخته می‌شد. به گزارش «ایسنا» با وجودی که دولت‌های وقت این روش را به منظور کنترل بازار و جلوگیری از افزایش قیمت‌ها به کار بسته بودند، ولی در عمل نتیجه آن رفته رفته معکوس شد. به تدریج رانت دراین بخش هم شکل گرفت و رشد کرد؛ به‌طوری که هرخریداری که با نهادهای ذی‌ربط نزدیکی بیشتری داشت ارزان‌تر و بیشتر محصول دریافت می‌کرد. اما در نیمه دهه ۸۰ شمسی با تولد بورس کالای ایران این روال تغییر کرد و به این ترتیب معاملاتی که تا پیش از این پشت درهای بسته و با امضاهای طلایی صورت می‌گرفت به تالار شیشه‌ای بورس آمد تا همه چیز شفاف و روشن باشد؛ اینکه قیمت واقعی چقدر است و خریداران و فروشندگان چه کسانی هستند.
 • افزایش ۵۰۰ هزار تنی ظرفیت تولید متانول روسیه

  یک مجتمع جدید تولید متانول در روسیه با ظرفیت۵۰۰ هزار تن سپتامبر سال جاری میلادی راه‌اندازی خواهد شد. به گزارش «نیپنا» به نقل از پلاتس، سخنگوی شرکت متانولShchekinoazot روسیه عنوان کرد: در نظر داریم مجتمع جدید تولید متانول خود را در تاریخ هفتم سپتامبر امسال راه‌اندازی کنیم. بنا‌بر اعلام وب‌سایت این شرکت، مجتمع یادشده از ظرفیت تولیدی معادل ۵۰۰ هزار تن متانول و ۱۳۵ هزار تن آمونیاک در سال برخوردار است. یک معامله‌گر بازار متانول می‌گوید: انتظار می‌رود مجتمع جدید با آغاز ماه اکتبر به حداکثر ظرفیت تولید خود دست یابد.
 • ثبات نسبی قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: به‌رغم نوسان قیمت شمش طی روزهای ابتدایی هفته جاری، بازار غیر‌رسمی آهن در معاملات روز سه‌شنبه از ثبات نسبی نرخ برخوردار بود. در این روز، مقاطع فولاد همچنان بدون تغییر قیمت از سوی نوردکاران در بازار غیر‌رسمی پیشنهاد شد.

بیشتر

بیشتر