آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۷۶

 • بازگشت به مدار افزایش

  دنیای اقتصاد: بازار فولاد در روزهای ابتدایی هفته جاری با پس زدن روند کاهشی قیمت به مدار افزایش بازگشت،‌ به‌طوری‌که این روند را می‌توان به دوربرگردان قیمتی در بازار تعبیر کرد؛ در گزارش قبلی بازار فولاد از ابهام شکننده در این بازار صحبت کردیم و در پایان گزارش هم این نکته را یادآوری کردیم که نمی‌توان گفت پتانسیل رشد قیمت‌ها در بازار وجود ندارد و ممکن است بازار به روال صعودی بازگردد.در هفته جاری و روزهای گذشته چنین اتفاقی افتاد، یعنی ابهامات بازار به پتانسیل‌هایی برای رشد قیمت منجر شد.
 • کف و سقف آلومینیوم در روزهای خاکستری

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: کاهش جدی قیمت آلومینیوم در هفته‌‌های اخیر در بازارهای جهانی موجب شده تا چهره جدیدی از این بازار خودنمایی کند که هم بر بازارهای داخلی و هم بر صنایع کشورمان تاثیرگذار است. به نظر می‌رسد روزهای سخت بازار آلومینیوم به پایان نرسیده و حتی نرخ‌هایی پایین‌تر هم چندان دور از ذهن نیست. افزایش محدود و گام‌به‌گام موجودی انبارها در بورس فلزت لندن، کاهش بهای نفت خام، جریان کاهشی در بازارهای جهانی و تاثیرات متقابل آن در کنار بیم و امید از آینده اقتصاد جهانی و جنگ تجاری مواردی است که بیش از امیدواری، نگرانی و بدبینی را در بازارهای جهانی تداعی می‌کند؛ رخدادی که هم‌اکنون در اواسط آن هستیم و هنوز نمی‌توان گفت که به پایان رسیده است و احتمالا دشواری‌های بیشتری را برای بازارهای جهانی به همراه خواهد داشت.
 • راه‌اندازی قرارداد اختیار معامله سکه سر رسید دی ۹۷

  معاملات قرارداد اختیار معامله سکه طلا سررسید دی ۹۷، از روز سه‌شنبه در بورس کالا راه‌اندازی شده و قابل انجام خواهد بود.
 • واکنش منفی فلزات به تولیدات صنعتی چین

  بازار فلزات پایه به نتیجه گزارش تولیدات صنعتی چین در صبح دوشنبه واکنش منفی نشان داد و قیمت بسیاری از محصولات معاملاتی در این بازار زیر فشار قرار گرفت. در این میان احتمال اخلال در عرضه مس باعث رونق نسبی معاملات این محصول شد.
 • حمایت وزارت نفت از روند توسعه صنعت پتروشیمی

  ساخت و تکمیل طرح‌های پتروشیمی، تامین مالی و همچنین تامین خوراک پایدار مجتمع‌های تولیدی مورد حمایت وزارت نفت است. مرضیه شاهدایی قائم مقام وزیر نفت در گفت‌وگو با «نیپنا» در مورد اقدام‌های صورت گرفته در وزارت نفت برای تسهیل فعالیت صنعت پتروشیمی اظهار کرد: چالش‌های صنعت پتروشیمی که به وزارت نفت مربوط می‌شود را پیگیر هستیم.
 • تاثیر مثبت محدود شدن صادرات از مسیر تولیدکنندگان بر بازار داخلی

  مدیرعامل بورس کالا گفت: محدود شدن صادرات تنها از مسیر تولیدکننده اصلی یا نماینده آنها، به منظور حمایت از بازار داخلی و تولیدکنندگان در صنایع تکمیلی در حوزه‌های فلزی و پتروشیمی یک روش بهینه است. به گزارش «ایلنا» در فروردین ماه امسال و در پی افزایش قیمت ارز در بازار آزاد، دولت تصمیم به تک نرخی کردن ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان گرفت که در این راستا تکالیفی برای سایر نهادها و بازارها در نظر گرفته شد. بر این اساس بورس کالا نیز همانند سایر نهادها موظف شد قیمت پایه محصولات را بر اساس دلار رسمی قرار دهد و این در شرایطی بود که ارز در بازار آزاد با نرخ‌های بیشتری معامله می‎شد. بنابراین این تفاوت قیمتی بین دلار تک‌ نرخی و بازار آزاد، موجب شد قیمت محصولات پتروشیمی و فلزی عرضه شده در بورس کالا با توجه به محاسبه قیمت پایه بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی حتی از کشورهای همسایه نیز کمتر باشد و دلالان و سوداگران در قالب تولیدکننده، به خرید از بورس کالا روی بیاورند و این محصولات را به بازارهای خارجی صادر کنند.
 • شمش فولاد نوسان قیمت داشت

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات روز دوشنبه ۲۵ تیرماه جاری، شمش فولاد از سوی برخی از خصوصی‌ها از جمله فولاد کیمیا کاهش ۱۰ تومانی و کویر دامغان رشد ۴۰ تومان را در هر کیلو تجربه کرد.
 • تولید فولاد خام با رشد ۱۷ درصدی از ۸/ ۴ میلیون تن گذشت

  ایرنا: آمار عملکرد فولادسازان عمده کشور در سه ماهه نخست امسال حکایت از تولید ۴ میلیون و ۸۴۹ هزار و ۸۰۲ تن فولاد خام دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد ۱۷ درصدی را نشان می‌دهد.
 • فولاد و سنگ‌آهن در نوسان

  پایگاه خبری فولاد ایران: انتظار می‌رود قیمت الکترود گرافیتی ژاپن برای قراردادهای اکتبر تا دسامبر سال جاری افزایش یابد و از ۹۷۷۵ تا ۱۱۱۵۵ دلار در هر تن به ۱۲۴۴۵ تا ۱۳۳۳۰ دلار در برسد. بین ژانویه تا آوریل سال جاری نیز قیمت الکترود ژاپن ۸ هزار تا ۹ هزار دلار در هر تن بوده و در واقع سال جاری سه مرتبه رشد قیمت داشته است. از نیمه دوم سال گذشته قیمت جهانی الکترود گرافیتی صعودی بوده چون عرضه چین کاهش داشت.
 • لزوم تمرکز عرضه محصولات در بورس کالا

  تمرکز عرضه محصولات در بورس کالا همواره مورد تاکید بوده که در شرایط التهاب فعلی بازار‌ها باید عرضه‌ها به‌صورت متمرکز انجام شود تا جلوی هر‌گونه معاملات غیرشفاف و پنهانی گرفته شود.عضو هیات نمایندگان اتاق تهران درخصوص اوضاع فعلی اقتصاد کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان اظهار کرد: نرخ ارز معلول سیاست‌های کلان اقتصادی هر کشوری است و باید براساس تفاوت نرخ تورم داخلی و خارجی تعیین شود تا بتواند ثبات را در بازار‌ها برقرار کند. اما این موضوع در کشور ما لحاظ نشده و عدم توجه به این تفاوت نرخ موجب شد فنر نرخ دلار طی ماه‌های اخیر جهش قابل توجهی داشته باشد.حمیدرضا صالحی افزود: در حالی که دولت اصرار داشت که قیمت تمام کالا‌ها با دلار ۴۲۰۰ تومانی محاسبه شود، بازار آزاد خود را به نرخ دلار غیررسمی نزدیک می‌کرد. باید پذیرفت که نمی‌توان بر همه بازار‌ها کنترل داشت و شورای رقابت هم نتوانست با تمام ابزار‌های خود قیمت‌ها را در بازار‌ها تنظیم کند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که هیچ گاه سیاست قیمت‌گذاری دستوری راه اساسی برای حل بحران‌های یک اقتصاد بزرگ مثل اقتصاد ایران با ۸۰ میلیون جمعیت نیست.
 • کاهش ۷۰۰ هزار تنی خرید تضمینی گندم

  یک مقام مسوول از کاهش ۷۰۰ هزار تنی خرید تضمینی گندم نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.رئیس بنیاد توانمند‌سازی گندمکاران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم اظهار کرد: براساس آخرین آمار تاکنون بیش از ۵ میلیون و ۱۰۰ هزارتن گندم از کشاورزان خریداری شده است.علیقلی ایمانی در عین حال از پرداخت ۵۷ درصدی مطالبات گندمکاران خبر داد و گفت: براین اساس مطالبات کشاورزانی که تا ۲۸ اردیبهشت، گندم تولیدی خود را تحویل مراکز دولتی و سیلوهای غله دادند، به‌طور کامل تسویه شد و انتظار می‌رود پرداخت مطالبات استمرار داشته باشد.
 • معدنی‌ها در یک قدمی استفاده از آب‌های خلیج فارس

  گروه بنگاه‌ها: شرکت‌های معدنی و صنعتی چادرملو، گل‌گهر و شرکت تامین آب خلیج‌فارس با شرکت هایفلکس سنگاپور برای تسریع در طرح شیرین‌سازی و انتقال آب خلیج‌فارس توافق کردند.به گزارش روابط عمومی چادرملو در نشست مدیران عامل شرکت های یادشده و سرمایه‌گذار طرح انتقال آب خلیج فارس باشرکت هایفلکس سنگاپور که در این کشور برگزار شد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر