آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۷۱

 • بهره‌برداری از طرح توسعه کارخانه فولاد سبا

  گروه بنگاه‌ها: طرح توسعه کارخانه فولاد سبا، از زیرمجموعه‌های شرکت فولاد مبارکه اصفهان با حدود ۸ هزار میلیارد ریال اعتبار روز گذشته با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسید. با بهره‌برداری از این مجموعه، میزان تولید فولاد در این واحد از ۷۵۰ هزار تن به ۶/ ۱ میلیون تن در سال افزایش می‌یابد.
 • سایه روشن حباب در بازار

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: تداوم رقابت برای خرید پلیمرها در بورس کالا به یک روال مرسوم بدل شده؛ اگرچه قیمت‌ها در بازار آزاد هم مخالف با این شرایط تمایل چندانی به رشد نرخ نداشته و جهت‌گیری کاهشی را همراه با چند جرقه رشد نرخ برگزیده است. این وضعیت اگرچه با فرض مدیریت بازار می‌تواند دستاوردهای بزرگی را برای تولید در صنایع تکمیلی به همراه داشته باشد ولی تهدیدهایی جدی نیز در برابر این بازار به چشم می‌خورد. قیمت‌های بالای فعلی در بازار آزاد را می‌توان مهم‌ترین‌ ‌تهدید برای وضعیت تولید به شمار آورد، اگرچه اختلاف قیمتی بین بورس و بازار را باید دلیل اصلی وضع دشوار فعلی دانست.
 • کاهش ۱۲ تنی صادرات طلای سرخ در خرداد ماه

  نایب‌رئیس‌شورای ملی زعفران گفت: حداقل نرخ هر کیلو طلای سرخ با ثبات نسبی در بازار، ۴ میلیون و ۵۰ هزار و حداکثر ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است. غلامرضا میری، در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، از ثبات قیمت طلای سرخ طی ۱۰ روز گذشته در بازار خبر داد و گفت: هم‌اکنون حداقل نرخ هر کیلو طلای سرخ ۴ میلیون و ۵۰ هزار و حداکثر ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.
 • کاهش صادرات سنگ‌آهن هند

  پایگاه خبری فولاد ایران : در سه ماه نخست سال‌جاری میلادی صادرات سنگ‌آهن هند افت شدید ۶۱ درصدی نسبت به سه ماه پایانی سال قبل داشت و به ۳۱/ ۲ میلیون تن رسید. همچنین این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز ۵۶ درصد کاهش یافت. کاهش صادرات سنگ‌آهن شرکت‌های معدنی ایالت گوا به دلیل ممنوعیت استخراج‌های غیر‌قانونی بود. در این بین صادرات سنگ‌آهن هند به چین ۵۶ درصد افت داشت و ۰۴/ ۲ میلیون تن ثبت شد، در حالی که چین با ۸۸ درصد سهم بازار بزرگ‌ترین‌ خریدار سنگ‌آهن هند بود.
 • راهکارهای کاهش مصرف آب در کارخانه‌های فولاد

  چند سالی است که همه جا بحث از مشکل کم‌آبی و کمبود منابع این مایه حیاتی بالا گرفته است اما گویا کم‌کم آژیر خطر این موضوع به صدا درآمده و با کم‌آبی‌های به‌وجود آمده در جنوب و مرکز کشور، همه مردم و مسوولان بیش از پیش به فکر چاره‌اندیشی اساسی برای حل این معضل افتاده‌اند. در این میان انگشت اتهام مصرف بالای آب همیشه به سمت صنایع به ویژه صنعت فولاد دراز بوده است. در اینجا این سوال مطرح می‌شود که چطور بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا با وجود کارخانه‌های بزرگ فولاد با مشکل کم‌آبی مواجه نیستند و آیا بهتر نیست به جای انداختن همه مشکلات بر دوش فولادی‌ها به فکر چاره‌ای برای بهینه مصرف کردن آب در این صنعت مادر باشیم؟در راستای موضوع مصرف آب در کارخانه‌های فولاد باشگاه خبرنگاران جوان با چند تن از صاحب‌نظران این حوزه به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.
 • لزوم شتاب در ایجاد یک رگولاتوری قدرتمند برای صنعت پتروشیمی

  توجه به منافع ملی، همسو کردن برنامه‌ها با برنامه کلان دولت، شفافیت و استفاده از بهترین فناوری‌ها از مزایای تشکیل رگولاتوری است.عادل‌نژاد سلیم فعال پتروشیمی با تاکید بر ضرورت همگرایی و تعامل میان شرکت‌های پتروشیمی اظهار کرد: دولت باید کم کم از حوزه تصدی گری خارج شده و بعد حاکمیت خود را تقویت کند. در واقع تدوین‌ قوانین مناسب داشته باشد و کنترل مدیریتی انجام دهد و در این مسیر تشکیل رگولاتوری قدرتمند می‌تواند روابط میان شرکت‌های پتروشیمی را تحکیم بخشد.وی افزود: امیدواریم بحث‌هایی که در مورد رگولاتوری انجام شده است هر‌چه سریع‌تر محقق شود. برای رسیدن به آن شرایط باید ‌اتاق‌های بازرگانی‌ فعال شده و ایده آل این است که سرمایه‌ها، ‌بانک،‌ بخش خصوصی باهم در جهت تولید ملی همکاری داشته باشند.نژاد‌سلیم گفت: از همین رو در ایران نیز باید اتاق‌های بازرگانی فعال شده و سرمایه‌های بخش خصوصی به سمت تولید هدایت شود و تصمیم‌گیری در اقتصاد برعهده بخش خصوصی و نخبگان اقتصاد در جهت اهداف کلان کشور و منافع ملی باشد.وی ادامه داد: با توجه به این موارد، رگولاتوری در صنعت پتروشیمی باید با همکاری بخش خصوصی و دولت ایجاد شود زیرا دولت حق حاکمیت دارد و خط قرمز‌های کشور را تعیین می‌کند. قطعا در تدوین رگولاتوری باید بخش خصوصی واقعی حضور داشته باشد، ساختار مطلوب آن است که بخش خصوصی این موضوع را تدوین کرده و دولت بخش حاکمیت خود را اعمال کند و پس از تصویب در مجلس قانونی شود.
 • توسعه شاخه پلیمرهای کاربردی شرکت میتسوبیشی

  میتسوبیشی کمیکال انتظار دارد که توسعه شاخه پلیمر‌های کاربردی این شرکت برای ورود به خودروسازی و تولید کابل‌های الکترونیکی منطقه آسه‌­آن شتاب گیرد. به گزارش «نیپنا» به نقل از پایگاه اینترنتی پلاستیک نیوز یوروپ، شرکت صنایع شیمیایی میتسوبیشی کمیکال (MCC) به‌تازگی از برنامه خود برای خریداری مالکیت شرکت تولیدکننده کامپاند پی وی سی (PVC) اندونزی موسوم به PT ABC Plastindo خبر داد.خریداری یادشده مدت کوتاهی پس از کسب مالکیت تاسیسات دیگری از این نوع در هند صورت می‌گیرد.در بیانیه منتشر شده از سوی شرکت میتسوبیشی کمیکال در تاریخ ۹ ژوئیه آمده است: قرار است کار واگذاری این شرکت اندونزیایی، مستقر در شهر تانگرانگ استان بانتن، در ماه اوت امسال تکمیل شود.شرکت PT ABC Plastindo اندونزی تولیدکننده انواع کامپاندهای پی وی سی مورد استفاده در صنایع مختلفی شامل قطعات اتومبیل، کابل‌های الکترونیکی، تجهیزات ساختمانی و الکتریکی است.در حالی هنوز جزئیاتی در مورد بندهای این معامله منتشر نشده است که شرکت میتسوبیشی کمیکال ظرف ماه‌های گذشته گام‌هایی در راستای ادغام و کسب مالکیت‌های تازه در حوزه پلیمرهای کاربردی برداشته است که با هدف گسترش حضور در بازارهای بین‌المللی صورت می‌گیرد.
 • پیامدهای حذف دلالان از بورس کالا

  همزمان با افزایش تلاش‌ها برای ایجاد ثبات در بازار مبادلات کالا در بورس، حمایت از تولیدکنندگان واقعی و حذف دلالان، با تولیدکنندگان بخش پتروشیمی‌ برای افزایش حجم عرضه مذاکره و از سوی دیگر در سمت تقاضا نیز اقداماتی برای حذف تقاضاهای کاذب دلالان انجام شد.به گزارش «ایرنا» فروردین ماه امسال و با افزایش قیمت ارز در بازار آزاد، دولت تصمیم به تک نرخی کردن ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان گرفت؛ در پی این تصمیم اعلام شد هیچ نرخی به‌جز نرخ اعلامی به رسمیت شناخته نشده و عرضه ارز با نرخ‌های بالاتر قاچاق محسوب می‌شود.
 • شکوفایی معدنی در گرو رشد سرمایه‌گذاری

  یک کارشناس اقتصادی گفت: توجه بیشتر مسوولان به تولید سنگ‌آهن در کشور می‌تواند نوید‌بخش آینده‌ای درخشان در صنایع معدنی باشد.علیرضا سیاسی‌راد دبیر سابق انجمن سنگ‌آهن ایران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: استفاده از بورس کالا می‌تواند موجب شفاف‌سازی قیمت‌های مواد معدنی شود چنانکه می‌توانیم از ظرفیت‌های بورس در جهت تقویت تولیدکنندگان فولاد و سنگ‌آهن بهره ببریم. سیاسی‌راد اضافه کرد:‌ در صورتی‌که دولت سرمایه‌گذاری موثری در بخش سنگ‌آهن انجام دهد، طی چند سال آینده مشکل تامین سنگ‌آهن حل خواهد شد.
 • تداوم روند کاهشی قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: قیمت فولاد در مبادلات دیروز نیز نزولی بود. در این هفته با کاهش آرام نرخ ارز در بازار غیر رسمی نرخ فولاد نیز نزولی بود. اغلب تولیدکنندگان نرخ‌های پیشنهادی فروش را با ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومان کاهش در هر کیلو پیشنهاد دادند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر