آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۳۶

 • نخستین بازار آتی زعفران در جهان

  محمدحسین بابالو
  پس از راه‌اندازی بازار فیزیکی و معاملات سپرده کالایی زعفران، روز گذشته معاملات آتی زعفران نگین در بورس کالای ایران راه‌اندازی شد.
 • لزوم ادامه تلاش برای توازن زنجیره تولید فولاد

  مهدی کرباسیان معاون وزیر و رئیس هیات‌عامل ایمیدرو
  صنعت فولاد از جمله صنایعی است که به‌رغم مواجهه با مشکلاتی،‌ همواره توانسته مسیر رو به رشد خود را در بخش تولید و صادرات طی کند. این امر در ابتدا به تغییر نگاهی مرتبط است که بین مدیران بخش دولت و خصوصی ایجاد شده است. در واقع مدیران و متخصصان این حوزه هیچ‌گاه از توسعه غافل نشده‌اند، به‌ویژه از نیمه دوم سال ۹۲، نوع نگاه دولت به‌عنوان برنامه‌ریز و حامی، سبب شد طرح‌هایی که سال‌ها معطل مانده بودند دچار تحرک شوند. این پدیده با مشارکت‌جویی از بخش خصوصی عملی شده است. ورود سرمایه‌های بخش خصوصی به این حوزه پروژه‌هایی را وارد مدار تولید کرد که سال‌ها روی زمین مانده بود. نمونه قابل‌توجه این پدیده در سنگان و حتی منطقه ویژه خلیج‌فارس قابل مشاهده است.
 • ثبات نسبی قیمت فولاد در بازار

  گروه بنگاه‌ها: با توقف عرضه فولاد در بورس کالا وضعیت مبادلات بازار با ثبات نسبی همراه بود و تنها شمش فولاد کیمیا و جم اندکی رشد قیمت داشت. با کند شدن حمل‌و‌نقل فولاد به دلیل اعتراض شرکت‌های حمل‌و‌نقل به نرخ کرایه، مبادلات نیز تحت‌الشعاع قرار گرفت و با کاهش مواجه شد از این رو قیمت‌ها از ثبات نسبی برخوردار بودند.

بیشتر

بیشتر