آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۳۵

 • بازار پیش‌نگر برای طلای سرخ

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: امروز در بورس کالای ایران شاهد راه‌اندازی اولین معاملات‌ آتی زعفران در جهان هستیم که می‌تواند سرآغاز موفقیت‌های جذاب‌تری در این حوزه باشد. جایگاه ایران در تولید رقمی نزدیک به ۹۰ درصد از تولید این محصول در جهان، وجود بازارهای صادراتی قدرتمند، نیاز به مکانیزمی برای شفافیت بیشتر این بازار و رصد قیمتی‌ و از آن مهم‌تر ساز‌و‌کار رسمی کشف نرخ، استفاده از تجربه سایر کشورها و همچنین دورنمای مثبت برای حمایت از تولید این کالا در حاشیه بازار و با ساز و کارهای مدرن مواردی است که اهمیت راه‌اندازی این بازار را افزایش داده است.
 • سایه روشن التهاب در بازار پلیمرها

  دنیای اقتصاد: رقابت‌های پیاپی برای خرید پلیمرها در بورس کالا در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه نشان داد که این بازار با التهابی جدی روبه‌روست که در آمارها نیز قابل رهگیری و رصد است. تقریبا تمامی گریدهای جذاب، سقف قیمتی ۱۰ درصدی را تجربه می‌کنند که فاصله قیمتی بین بورس و بازار این رشد قیمت‌ها را توجیه کرده و حتی آن‌ را امن نشان می‌دهد. این در حالی است که در هفته جاری حجم معاملات به نسبت هفته قبل از آن بهبودی نسبی را تجربه می‌کند که سیگنال مهمی برای حمایت از بازار است.
 • شفافیت بورس کالا منافع گروهی را به خطر انداخته است

  گروه بنگاه‌ها: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: بورس کالا یکی از امتیاز‌های ما در بازار کالای کشور است که نخستین مزیت و امتیاز آن، شفافیت بالا است. سید ناصر موسوی لارگانی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، درخصوص مزایای عرضه فولاد در بورس کالا افزود: برخی صنایع پایین‌دستی به جای تمرکز بر تولید داخلی و افزایش اشتغال، به سمت منفعت شخصی و تقویت واردات برخی محصولات گرایش دارند آن چنان که در برخی صنایع از جمله صنایع پایین‌دست فولاد به بهانه عدم تامین نیاز داخلی توسط تولیدکنندگان داخلی در صنایع بالادست، به دنبال کاهش تعرفه واردات انواع محصولات فولادی هستند.
 • اهدای لوح زرین حامی روابط عمومی به مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان

  گروه بنگاه‌ها: به مناسبت گرامیداشت هفته روابط عمومی از مدیر عامل فولاد هرمزگان به پاس حمایت‌های بی دریغ در حوزه روابط عمومی تجلیل شد. به گزارش روابط عمومی شرکت فولاد هرمزگان، در مراسمی که به مناسبت گرامیداشت هفته روابط عمومی ازسوی استانداری هرمزگان در سالن گاز برگزار شد، از فرزاد ارزانی به پاس حمایت‌های بی دریغ در حوزه روابط عمومی تجلیل شد و لوح زرین مدیر حامی روابط عمومی در استان هرمزگان به وی اهدا شد. بر اساس این گزارش، در این مراسم از مدیران و شرکت‌های نمونه که به نحوی در اعتلای روابط عمومی نقش دارند تجلیل شد.
 • راه‌اندازی طرح مشترک پتروشیمی شرکت ملی نفت فلات قاره چین و شل

  شرکت شل اعلام کرد که در کنارواحد کراکر اتیلن یک میلیون و ۲۰۰ هزار تنی جدید خود چند واحد تولید دیگر را نیز راه‌اندازی کرده و این طرح‌ها به‌زودی آغاز به کار می‌کنند. به گزارش« نیپنا» به نقل از پایگاه اینترنتی اویل‌اند گس ژورنال شرکت سی اس پی سی (CSPC) که طرح مشترک شرکت‌های نفت فلات قاره چین و رویال داچ شل هلند به شمار می‌رود؛ به تازگی واحد کراکر اتیلن دوم خود را در مجموعه پتروشیمی فعلی این شرکت در منطقه توسعه اقتصادی و تکنولوژیکی دایابی واقع در شهر هویژو استان گوانگ‌دونگ چین راه‌اندازی کرد.
 • رشد آرام قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: مبادلات شمش‌های فولادی، دیروز با رشد قیمت دنبال شد. در این روز اغلب تولید‌کنندگان نرخ پیشنهادی فروش را با رشد پیشنهاد کردند. مجتمع فولاد آلیاژی کیمیا، شرکت فولاد کویر دامغان و شرکت فولادسازان جم قیمت شمش را با افزایش اعلام کردند. اعتراض کامیون داران به قیمت‌های پایین حمل‌و‌نقل و بالابودن هرینه‌ها باعث کند شدن روند حمل‌ونقل‌ و رشد نرخ شده است.

بیشتر

بیشتر