• فضای تنفسی در برابرموج گرانی

  دنیای‌اقتصاد - راضیه احقاقی: افزایش ۵۰ درصدی حجم معاملات در بازار فیزیکی بورس‌کالا در نیمه ابتدایی امسال به‌رغم رشد ۱۰۰ درصدی ارزش معاملات، سیگنال‌های قدرتمندی از افزایش حجم تولید را مخابره می‌کند. درواقع اگرچه بهای مواد اولیه ظرف ۶ ماه ابتدایی امسال افزایشی قابل‌توجه داشته اما رشد ۵۰ درصدی حجم معاملات سیگنال قدرتمندی را از مسیر رشد حجم تولید در صنایع تکمیلی به اقتصاد ارائه می‌کند. بنابر این به‌رغم انتظار برای ایجاد یک موج‌گرانی در ماه‌های آینده در اثر رشد قیمت تمام شده محصولات، افزایش حجم تولید می‌تواند تا حدی موجب تعدیل اثر رشد نقدینگی بر تورم شود.
 • قیمت‌ها در بازار فولاد همچنان افزایشی

  گروه شرکت‌ها: قیمت‌ها از سوی خصوصی‌ها در بازار فولاد روبه افزایش است و به گفته فعالان، گاه شمش با چند نرخ معامله می‌شود.در معاملات روز دوشنبه ۷ مهرماه جاری، شمش فولاد کیمیا با افزایش قیمت از سوی کارخانه اعلام شد.
 • دو منشأ هیجان در بازار فولاد

  پیش‌خرید آهن‌آلات و ارز دونرخی به عنوان دو منشأ هیجان در بازار فولاد باعث رشد ۱۰۰ درصدی قیمت میلگرد شد. بهای میلگرد شاخص قیمتی بازار فولاد است که با اثر پروانه‌ای بر بازار سایر مواد اولیه، نگرانی جدی از افزایش قیمت تمام شده محصولات نهایی و تشدید تورم در بخش هزینه تولید در گروه‌های مختلف صنعتی را به وجود می‌آورد.
 • شیب افزایشی قیمت‌ها در بازار فولاد

  گروه شرکت‌ها: بازار فولاد همچنان شاهد رشد قیمت‌ها از سوی خصوصی‌ها است؛ به‌گونه‌ای که شمش فولاد کیمیا افزایش نرخ ۱۰۰ تومانی از سوی کارخانه را داشت. سایر فعالان این بازار نیز به‌دلیل روند روبه رشد قیمت‌ها، از ارائه قیمت پیشنهادی خود امتناع می‌کنند.
 • صعود دو اهرم اصلی نرخ پایه پتروشیمیایی‌ها

  دنیای اقتصاد- طیبه مرادی: قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی، به سبزپوش بودن خود در ماه پاییز ادامه دادند. آن هم در شرایطی که قیمت‌های فعلی بالاترین نرخ‌ها در تاریخ نرخ‌گذاری پایه در بورس کالا به شمار می‌رود و به معنی این است که هم اکنون در رکورد تاریخی رشد قیمت‌های پتروشیمیایی‌ها در بورس کالا قرار داریم که اثر آن مستقیما بر بازار داخلی خودنمایی خواهد کرد. آن هم در شریطی که لازم است رقابت برای خرید را به این رشد قیمت‌ها بیفزاییم.
 • سراب یا رونق در بازار محصولات پتروشیمی؟

  دنیای اقتصاد: روزهای اخیر در بازار پلیمرها شرایط اعجاب‌آوری را گواهی می‌کند که شاید در تاریخ فعالیت بازار پلیمرها بی‌سابقه باشد. در شرایطی که سایت‌های خبری بعضا قیمت‌های بازار آزاد را درج نکرده و تنها باید در برخی کانال‌ها یا از ادبیات برخی واسطه‌ها قیمت‌ها را کشف کرد رهگیری واقعیت‌های بازار به شدت پیچیده است این در حالی است که نرخ‌های فعلی در بورس کالا به رکوردهای تاریخی خود دست یافته آن هم در شرایطی که فاصله قیمت دلار آزاد و نیمایی احتمال استمرار رشد قیمت‌ها را در بر دارد از سوی دیگر واقعیت‌های دردناکی کشف شده و گواهی می‌کند که تنها افزایش قیمت تمام شده را در بر خواهد داشت.
 • قمار بر سر خرید مقاطع

  دنیای‌اقتصاد-راضیه احقاقی: در حالی که بازار آزاد مقاطع فولادی، هفته نسبتا آرامی را به اتمام رسانده بود و نرخ انواع میلگرد در برابر رسیدن به کانال ۱۲ هزار تومان مقاومت کرده بود، رشد یکباره نرخ ارز در روز شنبه ۵ مهر ماه باعث شد تا بهای میلگرد از مرز ۱۲ هزار تومان عبور کند.
 • ساز مخالف نرخ شمش و مقاطع

  گروه شرکت‌ها: در نخستین روز از هفته پیش رو، شمش و مقاطع فولاد در دو جهت مخالف حرکت کردند؛ به گونه‌ای که شمش فولاد کیمیا شاهد رشد قیمت بود و مقاطع فولاد خراسان کاهش نرخ را تجربه کرد. در این مد ت، برخی از ذوبی‌ها باوجود افزایش قیمت‌ها، اما همچنان شمش تولیدی خود را توافقی اعلام کردند.
 • شبح نیما این مرتبه در بازار سولفور مولیبدن

  دنیای‌اقتصاد- راضیه احقاقی: درحالی‌که افزایش نرخ ارز نیمایی در ۶ ماه ابتدایی امسال باعث رشد ۶/ ۴۳ درصدی نرخ پایه سولفور مولیبدن در رینگ بورس‌کالا شده بود، تصمیم وزارت صمت مبنی بر لغو محدودیت‌های تقاضا باعث شد تا سیگنال مثبتی دیگر برای افزایش قیمت به این بازار وارد شود. در ادامه رینگ بورس‌کالا شاهد ثبت تقاضایی بی‌سابقه برای خرید سولفورمولیبدن ظرف هفته‌های اخیر بود و در نهایت نیز میانگین قیمت معامله این محصول در این بازار را در سی‌ام شهریور با افزایش ۱۰۹ درصدی نسبت به ۲۴ فروردین به ۲۰۱ هزار تومان به ازای هر تن رسید. به این ترتیب رشد نرخ این محصول حتی از افزایش نرخ ارز آزاد ظرف همین مدت نیز بالاتر بوده و همین امر دلیلی برای غیرمنطقی بودن این نرخ‌ها به‌شمار می‌رود. مسعود کلانتر مجد دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان مولیبدن در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» درخصوص تاثیر افزایش قابل توجه نرخ معامله سولفور مولیبدن در وضعیت تولیدکنندگان اکسید مولیبدن عنوان کرد: اگرچه تولیدکنندگان اکسید همچنان برای خرید مواد اولیه خود دست به رقابتی هیجانی می‌زنند، اما واقعیت آن است که تولید با نرخ‌های فعلی مواد اولیه چندان توجیه‌پذیر نیست اما تولیدکننده برای نخوابیدن خطوط تولید چاره‌ای جز رقابت برای تامین مواد اولیه مورد نیاز خود ندارد. در این شرایط وزارت صمت باید به وظیفه رگولاتوری خود به درستی عمل کند و از تصمیماتی یکجانبه که با رشد رقابت تنها به سود تولیدکننده مواد اولیه تمام می‌شود بپرهیزد.
 • بی‌نیازی بازار مشتقه بورس‌کالا به تنفس مصنوعی

  دنیای اقتصاد- طیبه مرادی: بازار مالی و مشتقه بورس‌کالا هفته گذشته را با خبرهای گوناگونی سپری کرد. کاهش محدودیت دامنه نوسان گواهی‌سپرده سکه بورسی از مثبت و منفی یک به مثبت و منفی پنج جذاب‌ترین خبری بود که امید را به این بازار بازگرداند و حتی از سوی بازیگران آن به‌عنوان زمینه‌ای برای شروع زمزمه‌های راه‌اندازی آتی سکه در نظر گرفته شد. می‌توان گفت بازار گواهی‌سپرده هفته پر‌اقبالی را پشت‌سر گذاشت. ورود محصول کشمش به این بازار چشم‌انداز مثبتی را در راه تعمیق این بازار از سوی متولیان این امر ترسیم می‌کند. در کنار این اخبار اما راه‌اندازی سررسید آتی دی‌ماه در اواسط هفته گذشته برای محصول جدید زعفران آن‌هم در شرایطی که هنوز محصول جدید روانه بازار نشده، با اما و اگرهای بسیاری همراه بود. همچنین قرارداد آتی پسته برای تحویل در آذر ماه امسال از روز چهارشنبه هفته گذشته راه‌اندازی شده و تا ۳۰ آذر ماه امسال قابل‌معامله خواهد بود.
 • شمش و مقاطع فراتر از دلار رشد داشتند

  دنیای اقتصاد-راضیه احقاقی: ظرف ماه‌های ابتدایی امسال رشد نرخ ارز سنگ معیار سنجش قیمت در تمامی بازارها شده، هر چند در برخی موارد، همچون بازار آزاد مقاطع فولادی، میزان رشد قیمتی فراتر از رشد نرخ ارز نیز بوده است. در حالی که ظرف ۶ ماه ابتدایی امسال بهای ارز آزاد در کشور افزایشی ۶۶ درصدی داشت، قیمت هر کیلوگرم میلگرد در این مدت رشد ۹۶ درصدی و هر کیلوگرم تیرآهن افزایشی ۱۳۷ درصدی را تجربه کردند به‌گونه‌ای که نرخ هر کیلوگرم میلگرد از ۶هزار تومان در ۲۵ فروردین به ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان در پایان شهریور ماه و بهای هر کیلوگرم تیرآهن نیز از ۶ هزار و ۶۵۰ تومان به ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان در آخرین روز شهریور ماه رسید. چنین افزایش افسار گسیخته‌ای در قیمت این محصولات در اثر ورود نقدینگی‌های سرگردان به این بازار با هدف حفظ ارزش نقدینگی افراد از اثرات رشد تورم بوده است. اما با توجه به نبود تقاضای مصرفی بازار مقاطع فولادی و با توجه به بالاتر بودن نرخ رشد بهای این محصولات نسبت به رشد نرخ ارز امکان تعدیل در این بازار به‌قوت وجود دارد. علاوه بر افزایش قیمت در بازار آزاد، نرخ پایه و میانگین قیمت معامله شمش فولاد در رینگ بورس کالا نیز ظرف ۶ ماه ابتدای امسال رشدی قابل توجه داشت. اگرچه نرخ پایه براساس ارز نیمایی در بورس کالا تعیین می‌شود، اما نرخ ارز آزاد مبنایی برای میزان رقابت در این بازار است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر