آرشیو روزنامه شماره ۴۳۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۱۰

 • دو تنگنا در بازارهای پایه

  حمزه بهادیوند چگینی
  قیمت ارز که در آخرین روزهای سال ۹۶ تا اواسط فروردین ماه سال جاری رکورد ۵ هزار و ۸۰۰ تا ۶ هزار تومانی را به ثبت رسانده بود با تصمیم دولت مبنی بر تعیین ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به‌عنوان ارز رسمی و واحد با توقف رشد روبه‌رو‌ شد و به این ترتیب قیمت به‌صورت رسمی در این رقم تعیین شد. در این بین هرچند این تصمیم دولت و البته تصمیمات تکمیلی و دستورالعمل‌هایی که بانک مرکزی برای بانک ها، صرافی‌ها و سایر ارکان اثرگذار بر بازار ارز صادر کرد توانست آرامش را به بازار ارز برگرداند اما هنوز برخی مشکلات پابرجاست که به خصوص این مشکلات در بازارهای کالایی از دو جنبه بازارهای داخلی و جهانی قابل بررسی است که در این گزارش به بررسی این دو موضوع می‌پردازیم.
 • تشدید سکون در بازار خرده‌فروشی

  سارا جنگروی
  از ابتدای هر سال تا هفته نخست اردیبهشت در میان اکثر صنوف، از جمله بازار خرده‌فروش‌های آهن، به روزهای «خواب بازار» معروف است. زمانی که خرید و فروش در این بازارها کمتر اتفاق می‌افتد. این در حالی است که امسال با اضافه شدن نوسانات ارزی هفته سوم فروردین، بازار خواب زده آهن، دچار سردرگمی ناشی از بی ثباتی نرخ ارز هم شد. آن‌چنان که گزارش میدانی روزنامه «دنیای اقتصاد» از بازار و گفت‌وگو با فعالان آن نشان می‌دهد بازار در این مقطع زمانی به بی‌تحرکی مطلق دچار شده است؛ چرا‌که وقتی قیمت‌ها مشخص نباشد و روند ثبات را حفظ نکند، خرید و فروشی هم رخ نخواهد داد.
 • تداوم موفقیت‌های پلیمری‌ها در بازار

  رشد حجم معامله پلیمرها و محصولات شیمیایی در بورس کالا نشان داد که بازار از قیمت‌گذاری جدید ارز حمایت کرده است. به گزارش «نیپنا» هفته گذشته رکوردی تاریخی در تاریخ معاملات در بورس کالا محسوب می‌شود به ویژه در وضعیتی که بیشترین حجم معاملات هفتگی از آذرماه سال ۹۵ تاکنون به ثبت رسیده است که خود یک رکورد مهم محسوب می‌شود. این وضعیت به این دلیل حادث شد که قیمت‌های پایه به دلیل محاسبه با دلار ۴۲۰۰ تومانی با کاهش جدی روبه‌رو شد و خریداران نیز از این فرصت مغتنم استفاده کرده و بسیاری از مواد اولیه خود را خریداری کردند.
 • رکود در بازار فولاد و آهن

  رئیس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات گفت: در پی تک‌نرخی شدن دلار، قیمت‌ها اندکی روند نزولی به خود گرفته‌اند. به گفته وی، هرچند که حجم زیاد مواد اولیه از طریق تولیدات داخلی تامین می‌شود اما تولیدکنندگان عمده محصولات خود را با دلار غیررسمی ارزش‌گذاری می‌کنند که سبب رکود نسبی در بازار شده است.
 • رکورد‌شکنی فولاد هرمزگان در فروردین ۹۷

  گروه بنگاه‌ها: فولاد هرمزگان موفق به کسب رکوردهای متعدد در ماه فروردین شد. به گزارش روابط عمومی فولاد هرمزگان، تولید آهن اسفنجی توسط مدول B به میزان ۷۷۸۶۰ تن با رکورد قبلی۷۶۹۶۱ تن در خرداد ماه ۹۲، تعداد ذوب تخلیه شده از کوره شماره یک به میزان ۵۷۴ ذوب با رکورد قبلی ۵۶۰ ذوب در دی ماه ۹۶، تعداد ذوب تخلیه شده از کوره شماره۲ به میزان ۵۸۲ ذوب با رکورد ۵۵۱ ذوب در دی ماه ۹۶، مجموع تعداد ذوب تخلیه شده از کوره‌ها به میزان ۱۱۵۶ ذوب با رکورد قبلی ۱۱۱۱ ذوب در دی ماه ۹۶از جمله دستاوردهای این مجموعه بوده است. همچنین تعداد ذوب ریخته‌گری شده به میزان ۱۱۵۷ ذوب در این مجموعه با رکورد قبلی در این زمینه ۱۱۰۵ ذوب در دی ماه ۹۶، تولید اسلب ماهانه به میزان ۱۳۵۱۳۲ تن با رکورد قبلی: ۱۳۰۴۷۵ تن در دی ماه ۹۶ نیز جزو مواردی است که باعث شده تا فولاد هرمزگان بتواند گام‌های موثری در صنعت فولادسازی کشور بردارد.
 • بازار در انتظار عرضه‌های بورس کالا

  گروه بنگاه‌ها: قیمت آهن در بازار آزاد در انتظار عرضه‌های فولاد‌سازان بزرگ در بورس کالا است. گرچه فولاد‌سازان نیز با احتیاط بیشتری در این هفته محصولات را عرضه خواهند کرد، اما آنچه واضح است عرضه فولاد در بورس کالا این هفته با نرخ‌های جهانی و احتساب دلار ۴۲۰۰ تومانی خواهد بود.
 • سایه ابهامات ارزی بر بازار فولاد

  بازار فولاد در طول هفته گذشته فراز و فرودهای بسیاری را تجربه کرد، اگرچه غالب نوسان نرخ را باید از مسیر تغییر در قیمت ارز رهگیری کنیم. این شرایط موجب می‌شود تا جایگاه بورس کالا و معاملات آن مهم‌تر از گذشته ایفای نقش کرده و همچنین نگاه فعالان بازار به قیمت‌های پیشنهادی و نرخ‌های کشف شده در این بازار باشد. روند کاهش نسبی در بازارهای جهانی و رفت و برگشت قیمتی در بازار آزاد را می‌توان از نکات مهم بازار در هفته گذشته به‌شمار آورد، اگرچه برای بررسی دقیق‌تر بازار باید واقعیت‌های قیمتی را به‌صورت مجزا در بازارهای مختلف مورد توجه قرار دهیم. این موارد در گزارش هفتگی پایگاه خبری فولاد ایران درج شده که بخش‌هایی از آن را در ادامه ملاحظه می‌کنید.
 • اکتشاف ۵۷ میلیارد تن ذخیره معدنی

  رئیس خانه اقتصاد ایران از آمار ۵۷ میلیارد تنی ذخیره اکتشاف شده معدنی خبر داد و گفت: معدن از نظر سرمایه‌گذاری و ذخایر ویژگی بسیار خوبی در کشورمان دارد.
 • معامله بیش از ۳۳ هزار میلیارد ریال محصول در بورس کالای ایران

  تالارهای مختلف بورس کالای ایران طی فروردین ماه سال ۹۷ شاهد معامله بیش از یک میلیون و ۴۹۳ هزار تن انواع کالا به ارزش بیش از ۳۳ هزار میلیارد ریال بود.
 • ساخت نخستین کراکر بخار با خوراک صد در‌صد اتان در چین

  نیپنا: چین در نظر دارد نخستین واحدهای کراکر بخار این کشور با خوراک صد در صد اتان را در استان جیانگسو راه‌اندازی کند. به گزارش پلاتس، شرکت مهندسی آمریکایی تامین‌کننده فناوری و زیرساخت سی بی اندآی (CB&I) در بیانیه‌ای اعلام کرد: شرکت پتروشیمی لیان یانگانگ (Lianyungang Petrochemical) چین در نظر دارد نخستین واحدهای کراکر بخار این کشور با خوراک صد در صد اتان را در استان جیانگسو راه‌اندازی کند. شرکت سی بی اندآی قرار است پکیج طراحی فرآیند (process design package)، مهندسی هیتر (heater engineering) و لیسانس فناوری (technology license) را برای دو واحد کراکر بخار بر مبنای خوراک اتان (ethane-based steam crackers) که از ظرفیت تولید یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن اتیلن در سال برخوردار هستند؛ فراهم آورد. بنابر بیانیه یادشده، این کراکرها نخستین مجتمع‌های تولید اتیلن چین هستند که به‌طور ۱۰۰ درصد از خوراک اتان استفاده می‌کنند.

بیشتر

بیشتر