آرشیو روزنامه شماره ۴۳۰۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۰۹

 • صادرات فولاد در محاق

  آزاده حسینی
  گروه بنگاه‌ها: ورود دولت به بازار ارز در ۱۰ روز قبل که به دنبال رشد لجام گسیخته قیمت‌ها انجام گرفت، در کنار برخی آثار مثبت، سبب رکود موقت در بخش‌های مختلف اقتصاد کشور شد.
 • سیگنال‌های جدید برای بازار آتی

  محمدحسین بابالو
  نوسان قیمت‌ها در بازار آتی ادامه دارد تا جایی که نمی‌توان یک روند مشخص قیمتی را برای این بازار در‌نظر گرفت اگرچه میل به رشد نرخ را می‌توان در تار و پود این بازار مورد بررسی قرار داد؛ جرقه‌های رشد قیمتی در بازار نقدی سکه و البته شنیده‌ها از حجم عرضه سکه در بازار داخلی، مواردی است که بیشترین تاثیر را بر این بازار برجا گذاشته است، اگرچه اصلاح قیمتی و تعادل نرخ در بازار نقدی به معنی بزرگ‌ترین حمایت از نوسان قیمت‌ها در بازار آتی خواهد بود.
 • میانبرهای صنایع پایین‌دست از مسیر بورس کالا

  محسن صالحی کارشناس بازار محصولات پتروشیمی
  بازار کالاهای پایه در بخش‌های مختلف صنعتی، پتروشیمی و کشاورزی در ایران همواره با محدودیت‌ها و دشواری‌های ساختاری زیادی روبه‌رو‌ بوده‌اند و بخش عمده‌ای از این مشکلات مربوط به عدم استفاده از ابزارهای نوین اقتصادی و ساختار نامناسب و ناکارآمدی بازار است که با وجود تلاش‌های بسیار انجام شده در جهت اصلاح این ساختار، شاهد عدم بازدهی مناسب و عدم حصول نتایج مورد انتظار در این بخش بوده‌ایم؛ به گونه‌ای که به رغم صرف هزینه‌های بسیار توسط دولت برای تنظیم بازار و تعیین قیمت نهاده‌ها و محصولات، اما در بخش تولید و توزیع و در پی آن مصرف همواره با مشکلات فراوانی در این بخش‌ها روبه‌رو بوده‌ایم. از این رو نیاز به ایجاد بازاری متشکل و سازمان‌یافته برای تقابل آزاد عرضه، تقاضا و دستیابی به اثرات مثبت این مهم در اقتصاد تولید و مصرف، دولت و مجلس شورای اسلامی را بر آن داشت تا بستر قانونی لازم جهت تاسیس و راه‌اندازی بورس‌های کالایی را در ایران فراهم سازند.
 • حمایت از کالای ایرانی می‌تواند رقابت را تقویت کند

  مدیرعامل بورس کالا گفت: زمانی می‌توانیم حمایت از تولید کالای ایرانی را داشته باشیم که عرصه رقابت در این کالا‌ها فراهم شود.
 • بازارهای جهانی فولاد در آخر هفته

  طی روزهای پایانی هفته گذشته بازارهای مختلف فولادی روندهای متفاوتی را پشت سر گذاشتند و این در حالی است که هنوز از حجم تاثیرگذاری مولفه‌هایی همچون روابط تجاری چین و آمریکا یا سیاست‌های تعرفه‌ای ایالات متحده در حوزه فولاد کاسته نشده است. شاخص دلار نیز در روزهای پایانی هفته بار دیگر به بالای ۹۰ واحد برگشت که این موضوع بازارهای کالایی را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. مرکز فولاد ایران در گزارش‌های مختلفی به بررسی بازار فولاد پرداخته که در ادامه می‌خوانید.
 • نجات دولت از کسری بودجه با عرضه کل گندم در بورس کالا

  با توجه به مزایایی که اجرای طرح قیمت تضمینی گندم در بورس کالا برای کشاورزان، دولت و کل اقتصاد کشور دارد، باید پس از عملیاتی شدن این طرح در بورس، یک جشن ملی بگیریم.
 • رایزنی برای پیش فروش سکه در بورس کالا

  در حالی که هفته گذشته پیش‌فروش یک‌ماهه سکه در بانک‌ها متوقف شد رئیس سازمان بورس اعلام کرد: با بانک مرکزی وارد مذاکراتی شده‌ایم که معاملات سکه به بورس کالا بیاید. به گزارش «ایسنا» خبرها حکایت از آن دارند که بانک مرکزی از بخشی از سیاست خود درباره پیش‌فروش سکه منصرف شده و به توقف پیش‌فروش یک ماهه دست زده است.
 • درخواست غرامت روسیه از آمریکا برای تعرفه‌های فولاد

  روسیه خواستار غرامت از آمریکا بابت تصمیمش برای وضع تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم شد. به گزارش «ایسنا» در بیانیه سازمان تجارت جهانی که بنا به درخواست مسکو منتشر شده است، اعلام شده تصمیم دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای وضع تعرفه برای واردات فولاد و آلومینیوم یک اقدام حمایت‌گرایانه تحت مقررات سازمان تجارت جهانی محسوب می‌شود و آمریکا باید به صادرکنندگان بزرگ خسارت پرداخت کند.
 • کاهش واردات پلی‌پروپیلن هند

  حجم واردات پلی‌پروپیلن هند همزمان با راه‌اندازی یک مجتمع جدید در ماه ژوئن کاهش می‌یابد.
 • تولید طبق برنامه پیش خواهد رفت

  گروه بنگاه‌ها: کمبود آب به‌طور حتم مشکلاتی برای تولید ایجاد می‌کند و افزایش هزینه‌های ثابت را به همراه خواهد داشت؛ اما مبارکه سعی خواهد کرد با رشد تولید و مصرف بهینه آب هزینه‌ها را کاهش دهد.
 • ثبات نرخ طلای سرخ در بازار

  عضو شورای ملی زعفران گفت: حداقل نرخ هر کیلو طلای سرخ ۴ میلیون و ۲۰۰ و حداکثر ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است. علی حسینی، عضو شورای ملی زعفران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، از ثبات نرخ زعفران نسبت به هفته اخیر در بازار خبر داد و گفت: با توجه به پایان تعطیلات و تمایل کشاورزان به افزایش عرضه، پیش‌بینی می‌شود که قیمت‌ها به روال سابق بازگردد.حسینی روال صادرات زعفران را عادی دانست و افزود: با وجود بلاتکلیفی تجار به علت سیاست ارزی اخیر دولت، باید منتظر ماند و دید که سیاست و برنامه‌های ارزی دولت چگونه اعمال می‌شود.

بیشتر

بیشتر