آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۹۴

 • سوخت‌گیری «آتی» برای۹۷

  محمدحسین بابالو
  بازار آتی سکه در بورس کالا در سال گذشته شرایط جذابی را تجربه کرد؛ اگرچه در نیمه اول امسال شاهد بازار کم رونقی بودیم ولی تکانه‌های قیمت دلار و افزایش بهای سکه گویی روحی جدید در کالبد این بازار دمید و شاهد افزایش محسوس حجم معاملات و رشد قیمت‌ها بودیم. این شرایط خود به معنی آن است که آرامش این بازار یا هر بازار مشابه دیگری دلیلی بر ضعف بازار نبوده و نیست زیرا ممکن است تغییراتی جدی را در پس پرده خود نهفته داشته و با چند محرک موفقیت‌های بزرگی را ثبت کند. به‌عنوان مثال خرید در اوایل سال گذشته و فروش در اواسط یا اواخر آن با فرض ابزارهای اهرمی در بازار آتی به درآمدزایی‌های اعجاب‌آوری منجر شد که قطعا گوی سبقت را از تمامی بازارهای رقیب ربوده است.
 • هواشناسی بازار پتروشیمی در سال۹۷

  دنیای اقتصاد: تقویت حجم معاملات محصولات پتروشیمی موجب شد تا طی سال گذشته رکورد تاریخی حجم معاملات این بازار در بورس کالا شکسته شود؛ اگرچه هنوز هم تهدیدات پیش‌روی بازار را نمی‌توان نادیده گرفت. توجه به تهدیدات موجود و مرتفع‌کردن آنها می‌تواند شتاب رشد این بازار را تقویت کند. حجم معامله محصولات پتروشیمی در بورس کالا از ابتدای امسال تا هفته منتهی به ۲۵ اسفند ماه رقمی نزدیک به ۳ میلیون و ۹۲۷ هزار تن بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از رشدی ۱۰ درصدی برخوردار شده است.
 • بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان مس در جهان

  تولید مس جهان در سال گذشته میلادی ۱۹ میلیون و ۱۷۰هزار تن به ثبت رسید که حاکی از کاهش ۴۰۰هزار تنی نسبت به سال ۲۰۱۶ است.به گزارش خبرگزاری تسنیم، تولید مس جهان در سال ۲۰۱۷ به ۱۹ میلیون و ۱۷۰ هزار تن رسید.طی این مدت شیلی برترین تولیدکننده فلز سرخ اعلام شد.تولیدکنندگان برتر مس سال۲۰۱۷ به این شرح هستند:
 • پوشش همزمان ریسک تولیدکننده و مصرف‌کننده با قرارداد کشف پریمیوم

  معاملات قراردادهای کشف پریمیوم که از نوع قراردادهای بلندمدت به شمار می‌رود، در حالی برای نخستین بار در بورس کالای ایران روی محصول وکیوم باتوم تولیدی مجتمع پالایش نفت اصفهان کلید می‌خورد که طرف خریدار این محصول پالایش نفت جی است.
 • امید به بهبود بازار فولاد در سال پیش‌رو

  گروه بنگاه‌ها: معاملات در روزهای پایانی سال به‌رغم تمامی محدودیت‌ها بابت حمل‌ونقل‌ با رونق و با تمایل به رشد قیمت انجام شد. سال‌های گذشته این میزان رونق در روز‌های پایانی سال وجود نداشت. امید آن می‌رود که این رونق بابت تقاضای واقعی بازار باشد و در سال پیش رو بودجه‌های عمرانی صرف ساخت‌و‌ساز شود.
 • کشف پریمیوم و کارکرد آن چیست؟

  با معاملات کشف پریمیوم در بورس کالای ایران، هم تولیدکننده و هم خریدار اطمینان پیدا می‌کنند که در هر فصل، در زمینه تولید و خرید در بازار مشکلی نخواهند داشت و این اتفاق به‌طور مستقیم تولید کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 • ثبت رکورد جدید تولید در کالسیمین

  گروه بنگاه‌ها: مدیر‌عامل شرکت کالسیمین از رکورد‌شکنی تولید شمش و ورق روی طی ۵۰ سال گذشته در مجتمع روی دندی خبر داد. به گزارش «دنیای اقتصاد» امیر رحیمی در این‌باره افزود: با حمایت‌های دکتر سعد محمدی، مدیرعامل هلدینگ توسعه معادن روی ایران و با تلاش مجموعه دست‌اندرکاران شرکت کالسیمین در کارخانه‌های تولیدی زیر مجموعه، بالغ بر ۳۷.۲۹۱ تن شمش روی و ۳۸.۷۵۰ تن ورق روی در سال ۱۳۹۶ به تولید رسید. وی دستیابی به این رکورد در طول ۵۰ سال فعالیت مجتمع دندی را بی‌سابقه عنوان کرد و افزود: کارخانه روی دندی تولید روزانه ورق روی خود را از ۹۰ تن به ۹۵ تن در یک ماه اخیر افزایش داده و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تولید شمش و ورق روی کارخانه روی زنجان نیز در سال جدید در حدود ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت.
 • سرمایه‌گذاری گسترده روسیه در صنعت پتروشیمی

  سرمایه‌گذاری ۵/ ۹ میلیارد دلاری برای دو برابرسازی درآمد پتروشیمی سیبور منجر به تحول در این شرکت روسی خواهد شد. به گزارش «نیپنا» پیش‌بینی می‌شود با رسیدن مجموعه پتروشیمی زپسیب (ZapSib) شرکت سیبور به حداکثر ظرفیت خود، درآمد این شرکت تا سقف دو برابر افزایش یابد. تاسیسات یادشده ظرفیت تولید پلیمر تولیدکنندگان پتروشیمی روسیه را تا حدود سه برابر افزایش می‌دهد.

بیشتر

بیشتر