آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۹۵

 • استارت ضعیف بازارهای کالایی در سال ۹۷

  حمزه بهادیوند چگینی
  سال ۹۶ در شرایطی پایان یافت که بررسی‌ها از معاملات بورس کالا حکایت از افت ۷ درصدی معاملات در تالار محصولات صنعتی و معدنی در مقایسه با سال ۹۵ دارد و این در حالی است که ارزش معاملات در این تالار بر خلاف حجم با رشد ۳۱ درصدی روبه‌رو‌ شده است که این امر از رشد قیمت‌ها در این تالار در مدت مورد مطالعه حکایت دارد.
 • ثبت رکورد صادرات ۸ میلیون تن فولاد

  گروه بنگاه‌ها: بهبود وضعیت معادن و صنایع معدنی در سال‌های اخیر موجب شده پتانسیل‌های صادراتی بسیاری در این حوزه ایجاد شود و همچنین توانمندی‌های داخلی در پروژه‌های مختلف خودنمایی بیشتری پیدا کند. رونق واحدهای زیرمجموعه ایمیدرو به‌عنوان یک نهاد توسعه محور در اقتصاد ملی خود معرف این رخداد است، مخصوصا در شرایطی که هم‌اکنون به‌عنوان یکی از صادرکنندگان مهم زنجیره فولاد در جهان مطرح هستیم.
 • بازار سنگ‌آهن در سال ۹۷

  دنیای اقتصاد: پیش‌بینی‌ها از بازار خارجی سنگ‌آهن و محصولات آن در سال ۹۷ چه سمت و سویی دارد؟ کارشناسان و تحلیلگران معتبر دنیا از «مک کوئری» گرفته تا موسسه «اچ.بی.آی»، «موسسه پلتس» و «موسسه متال‌بولتن» بر این باورند که از فصل دوم سال ۲۰۱۸ که از نیمه فروردین سال ۹۷ خواهد بود، به مدت سه ماه کاهش قیمت سنگ‌آهن رخ خواهد داد به‌طوری‌که بیشترین افت قیمت سنگ‌آهن در آوریل، می‌ و ژوئن (نیمه فروردین تا نیمه تیرماه) رخ خواهد داد و بعد از آن بازار به یک ثبات نسبی خواهد رسید، در این‌باره فصل بهار را می‌توان، موعد بیشترین افت قیمت در مدت ۱۲ ماهه سال ۹۷ دانست؛ موضوعی که روی محصولات دیگر هم تاثیر خواهد گذاشت.
 • بورس کالا بستری برای حمایت از کالای ایرانی

  حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران
  آغاز بهار ۹۷ و نام‌گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری با نام «حمایت از کالای ایرانی» می‌تواند آغازگر بهار تولید ایرانی باشد.
 • بومی‌سازی و تعویض کامل یکی از دیسک‌های واحد گندله‌سازی در فولاد مبارکه

  گروه بنگاه‌ها: برای نخستین بار یکی از دیسک‌های واحد گندله‌سازی فولاد مبارکه با اتکا به تجربه و دانش فنی کارشناسان فولاد مبارکه و با همکاری شرکت‌های توانمند سازنده داخلی، به‌طور کامل بومی و در جریان تعمیرات سالانه این واحد جایگزین تجهیز فرسوده شد.
 • رشد ۴۴ درصدی ارزش معاملات بورس کالای ایران

  ارزش کل معاملات بورس کالای ایران در سال ۹۶ در حالی به بیش از ۱۱۷ هزار میلیارد تومان رسید که این رقم در سال ۹۵، معادل ۸۱ هزار میلیارد تومان بود؛ به این ترتیب ارزش کل معاملات بورس کالای ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۴۴ درصدی مواجه شده است.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بورس کالا؛ بررسی عملکرد بازار فیزیکی بورس کالای ایران در سال ۹۶ نشان می‌دهد که در این بازار بیش از ۲۶ میلیون و ۶۵۴ هزار تن محصول به ارزش بالغ بر ۴۹۸ هزار میلیارد ریال داد و ستد شد که حجم و ارزش معاملات این بازار نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب با رشد ۵ و ۳۴ درصدی مواجه شده است.
 • کشاورزان از اعلام نشدن نرخ خرید گندم گله‌مندند

  مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با اعلام اینکه نرخ خرید تضمینی گندم برخلاف قانون اعلام نشده است و این موضوع انگیزه کشاورزان را کاهش می‌دهد، گفت: برخی گروه‌ها به جای تقویت تولید داخلی به دنبال واردات گندم هستند.اسماعیل اسفندیاری‌پور مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه خرید تضمینی گندم از چند روز پیش از کشاورزان آغاز شده است،‌ گفت:‌ در فروردین ماه معمولا ۵/ ۱ تا ۲ درصد گندم کل کشور از سوی کشاورزان تحویل داده می‌شود و این میزان به مرور در اردیبهشت و خرداد افزایش پیدا می‌کند.
 • کندی اجرای طرح‌های فولادی به دلیل کمبود منابع مالی

  گروه بنگاه‌ها: محمود ارباب‌زاده مدیرعامل فولاد سفیددشت اظهار کرد: ۷ طرح فولادی تنها با هدف توسعه صنعت در مناطق محروم کشور و بدون توجه به نیازهای صنعت فولاد احداث شد، اما اکنون شاهد اشکالات زیادی به ویژه در حوزه مکان‌یابی این طرح‌های فولادی هستیم.
 • رشد تولید و فروش فولاد هرمزگان در سال ۹۶

  گروه بنگاه‌ها: مدیر فروش و بازاریابی شرکت فولاد هرمزگان از تحقق فروش یک میلیون و ۶۰۰ هزار تنی محصول تختال در سال ۱۳۹۶ خبر داد. مهدی شکری‌زاده گفت: مجموعه فروش و بازاریابی در سال ۱۳۹۶ با تدوین برنامه جامع فروش و شناسایی صحیح بازارهای هدف توانست روندی صعودی را در فروش محصول در بازارهای داخل و صادرات تجربه کند و به رشدی معادل ۲۴درصد در مقایسه با سال ۱۳۹۵ دست یابد.این در حالی است که رشد فروش محصول در بازار داخل نسبت به سال ۱۳۹۵ معادل۶۸ درصد بوده و در بازار صادراتی نیز بالغ بر ۱۰ درصد است.

بیشتر

بیشتر