آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۹۳

 • موافق اما مشروط‌

  دنیای اقتصاد: موضوع عرضه سنگ‌آهن در بورس کالا در آخرین روزهای سال ۹۶ در حالی با عرضه گندله در تالار این بورس در روز گذشته مطرح شد که این موضوع در حال تبدیل شدن به یک مطالبه جدی برای فعالان حوزه معادن سنگ‌آهن است، در واقع عرضه این محصولات در بورس کالا می‌تواند شرایط بازار و فرآیند خرید و فروش را برای فعالان سنگ‌آهن آسان کند. فعالان و تحلیلگران حوزه سنگ‌آهن بر این باورند که روند قیمت‌گذاری سنگ‌آهن از سوی دولت طی سالیان گذشته همواره مورد بحث بوده است؛ به‌طوری‌که روند قیمت‌ها عموما در راستای حمایت از صنعت فولاد تعیین شده است. کیوان جعفری‌طهرانی یکی از تحلیلگران ارشد حوزه سنگ‌آهن در این خصوص این روند قیمتی را با تولیدکننده‌های بزرگ فولادی مرتبط می‌داند و به نوعی معتقد است منافع آنها در این چرخه لحاظ می‌شود. وی در این باره با اشاره به روند قیمت‌گذاری در بازارهای جهانی می‌گوید: در دنیا شاهدیم رابطه قیمت سنگ‌آهن و فولاد رابطه عرضه و تقاضا است؛ برای مثال در بازار بزرگی همچون چین همواره این‌طور نیست که با افزایش قیمت فولاد، قیمت سنگ‌آهن نیز افزایش یابد.
 • مختصات بازارهای پایه در سال جدید

  حمزه بهادیوند چگینی
  سال ۹۶ در شرایطی آخرین روزهای خود را سپری می‌‌کند که نگاهی گذرا به مهم‌ترین رخدادها و تصمیمات در این سال در حوزه بازارهای کالایی چه در سطح داخلی و چه جهانی خالی از لطف نیست. سال ۹۶ در شرایطی آغاز شد که رشد اقتصادی بسیار بالای سال قبل از آن نویدبخش شرایط مساعدی برای اقتصاد ایران بود. با این حال به رغم رشد اقتصادی ۵/ ۱۲ درصدی اقتصاد ایران با نفت و رشد اقتصادی ۳/ ۳ درصدی بدون نفت در این سال رشد اقتصادی در سال ۹۶ به شدت کاهش یافت و آن‌طور که پیش‌بینی می‌شود این نرخ تا پایان سال به حدود ۴ تا ۵ درصد می‌رسد؛ هرچند رشد اقتصادی بدون نفت در همان محدوده سال گذشته باقی خواهد ماند.
 • انطباق پروژه‌های کالسیمین با استانداردهای زیست محیطی

  گروه بنگاه‌ها: در یک سال اخیر شرکت کالسیمین پروژه‌ها و طرح‌های بزرگی را به منظور اهداف زیست محیطی شرکت اجرا کرده است. امیر رحیمی، مدیر‌عامل شرکت کالسیمین ضمن بیان مطلب فوق گفت: پروژه تولید محصول از طریق بازیافت پسماندهای مجتمع «روی دندی» با به کارگیری تکنولوژی‌های جدید از جمله مهم‌ترین این پروژه‌ها است که در قالب احداث بزرگ‌ترین کارخانه تولید کنسانتره روی از بازیافت پسماندهای ۲۰ ساله شرکت به روش BZS راه‌اندازی شده است. به گفته وی، هزینه طراحی و ساخت این کارخانه بیش از ۳۰۰ میلیارد ریال است که در ماه‌های اخیر در مرحله بهره برداری قرار گرفته است.
 • نوسان فولاد در روزهای پایانی سال

  گروه بنگاه‌ها: با رشد قیمت فولاد در بازار‌های جهانی و از سویی افزایش صادرات شمش فولاد و همچنین انتظار‌ها برای رشد قیمت در سال جدید‌، روز‌های پایانی سال با نوسان قیمت دنبال شد. برخی تولید‌کنندگان فروش‌های خود را بسته‌اند؛ اما برخی دیگر همچنان سوار بر موج نوسان هستند.
 • معافیت معادن زغال سنگ از یک درصد عوارض

  رئیس کمیته معدن خانه اقتصاد با اشاره به جزئیات جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با زغال‌سنگی‌ها گفت: یک توافق شش‌بندی در این جلسه به امضا رسیده است.سعید صمدی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با اشاره به جلسه مشترک انجمن زغال‌سنگ ایران با کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در این جلسه اعضای هیات‌مدیره انجمن زغال‌سنگ پیرامون نقش معادن زغال‌سنگ در توسعه اقتصادی محرومیت‌زدایی و اشتغال بحث‌های بنیادی مطرح کرده و باتوجه به ذخایر و ظرفیت توسعه معادن زغالی و همچنین نیاز روز‌افزون کشور به زغال‌سنگ مهم‌ترین راه‌حل برون‌رفت از بحران و توسه معادن را قیمت‌گذاری واقعی زغال‌سنگ باتوجه به قیمت‌های جهانی و شرایط کیفی زغال‌سنگ ایران و همچنین پرداخت به‌موقع مطالبات معادن زغال‌سنگ اعلام کردند.
 • معرفی فولاد مبارکه به‌عنوان واحد برتر تحقیق و توسعه

  گروه بنگاه‌ها: چهاردهمین کنفرانس ملی روز مهندسی که با حضور رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و جمعی از سازمان‌ها و تشــکل‌های فـــعال در حــــوزه‌های مختـــلف صنـــعتی، خــــدماتی و فنـــی مهندسی برگزار شد با توجه به عملکرد فـــولادمــــبارکه در حــــوزه تحقیق و توسعه در سال ۱۳۹۵ از بهرام سبحانی با اهدای لوح تقدیر و تندیس تجلیل شد.
 • عرضه موفق ذرت در بورس کالا

  یک مقام مسوول با بیان اینکه طرح قیمت تضمینی ذرت در بورس کالا از نیمه دوم سال ۱۳۹۶ به اجرا درآمد، گفت: استقبال کشاورزان از این طرح پایان موفقیت آمیزی را برای آن رقم زد.مسعود احمدی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با بیان اینکه کشاورزان از اجرای طرح قیمت تضمینی برای محصول ذرت رضایت دارند، گفت: این طرح در حالی از سال ۱۳۹۴ به اجرا درآمده که علاوه بر کشاورزان، دولت نیز از اثرات و نتایج مثبت آن راضی است. زیرا سیاست قیمت تضمینی محصولات کشاورزی به کمک بورس کالا هزینه‌های دولت را با کاهش چشمگیری رو به رو کرده است.مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی خوزستان افزود: در این طرح دولت تنها باید مابه التفاوت قیمت پایه تعیین شده با قیمت کشف شده در بورس را به کشاورز پرداخت کند و بقیه مبلغ از سوی بخش خصوصی و در بستر بورس تامین می‌شود.

بیشتر

بیشتر