آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۵۵

 • چشم‌انداز روشن برای طلای خاکستری

  دنیای اقتصاد: همچنان عرضه سیمان از کانال بورس کالا اتفاق نیفتاده و فعالان این صنعت با اشاره به برخی چالش‌ها که در حوزه صادرات این محصولات به خصوص در بیش از یک سال اخیر رخ داده معتقدند رونق صنعت سیمان نیازمند حضور جدی این کالا در تالار نقره‌ای است. بررسی‌ها از صنعت سیمان نشان می‌دهد این محصول در بازارهای مهمی همچون عراق حضور کمرنگی نسبت به سال‌های قبل دارد و این مساله بیشتر به دلیل سیاست‌های حمایتی است که دولت این کشور در برابر واردات سیمان از ایران اتخاذ کرده است. دولت عراق سال ۲۰۱۶ تصمیم گرفت برای واردات سیمان از ایران محدودیت اعمال کند و این سیاست را نیز عملیاتی کرد.
 • مزیت‌های رقابتی ایران در حوزه آهن‌اسفنجی

  دنیای اقتصاد: از کشورهای ایران و هند به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های آهن‌اسفنجی در جهان می‌توان نام برد؛ آهن‌اسفنجی، محصول احیای مستقیم سنگ‌آهن (گندله) است. آهن‌اسفنجی در عملیات احیای مستقیم، بدون‌نیاز به ذوب سنگ‌آهن و با حذف اکسیژن ایجاد می‌شود. شکل ظاهری آن به‌صورت قطعات کروی (گندله) متخلخل یا اسفنج‌گونه بوده که دلیل نامگذاری آن هم، همین ظاهر اسفنجی این محصول است.
 • عرضه زعفران در بورس کالا؛ نیازمند ایجاد ساختارهای مناسب

  عضو شورای ملی زعفران گفت: ساز‌و‌کارهای مناسب عرضه زعفران در بورس کالا مهیا نیست و باید قبل از عرضه، زیرساخت‌ها فراهم شود. علی حسینی عضو شورای ملی زعفران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، از افزایش ۱۰۰ هزارتومانی نرخ زعفران در بازار خبر داد و گفت: اکنون حداقل نرخ هر کیلو طلای سرخ ۳ میلیون و ۷۰۰ و حداکثر ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است.وی افزود: از ابتدای فصل برداشت، سازمان تعاون روستایی اقدام به خرید زعفران از کشاورزان و نگهداری محصول در انبارها کرد که در نهایت این امر نوسان قیمت زعفران در بازار را رقم زد و در آینده تاثیرات سوء در بازار خواهد داشت.
 • بازار فولاد چین در هفته‌ای که گذشت

  پایگاه خبری فولاد ایران: هفته گذشته بازار فولاد چین با توجه به نوسان بازار قبل از تعطیلات سال نو چینی در فوریه در ابهام بود. احتمالا قیمت ورق صادراتی برای تحویل ماه مارس بالا می‌رود و میلگرد صادراتی به دلیل کاهش فعالیت بازار افت خواهد داشت. به گزارش steel mint آخرین قیمت سنگ‌آهن وارداتی در چین بعد از نوساناتی به ۷۵ دلار در هر تن سی‌اف‌آر رسید. موجودی بنادر نیز ۳/ ۱ درصد افت داشته و ۱۳/ ۱۵۳ میلیون تن شنیده شد. زغال‌سنگ افت چشمگیر ۳۶ دلاری داشته و به ۲۱۲ دلار در هر تن فوب استرالیا رسید.بیلت صادراتی چین کمی بالا رفته و با ۵ دلار رشد ۵۳۰ تا ۵۳۵ دلار در هر تن فوب ثبت شد.ورق گرم صادراتی چین با توجه به رونق بازار داخلی ۱۰ دلار رشد داشته و ۵۸۰ تا ۵۹۰ دلار در هر تن فوب ثبت شد.
 • موانع جذب سرمایه‌گذاری خارجی در ایران

  مسعود ابکاء کارشناس ارشد حوزه صنعت و معدن
  سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی می‌تواند نقش اساسی در ایجاد اشتغال و افزایش رشد و توسعه اقتصادی ‌کشور ایفا کند و از بعد داخلی موجب تحرک بیشتر بخش‌های مختلف اقتصادی و از بعد خارجی نیز باعث ارائه جنبه‌ای مثبت از کشور در صحنه بین‌المللی و تقویت جایگاه سیاسی و امنیتی می‌شود؛ حال اگر این سرمایه‌گذاری خارجی به بخش صنعت و معدن معطوف شود می‌تواند تحولی در این حوزه پدید آورد و سهم صنایع را در تولید ناخالص داخلی ارتقا و اتکا به درآمد نفتی را کاهش دهد.
 • افتتاح رسمی ۲ طرح بزرگ چادرملو در دهه فجر

  گروه بنگاه‌ها: طرح‌های فولاد یک میلیون و ۳۰۰ هزارتنی و نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی چادرملو در اردکان یزد همزمان با ایام دهه فجر انقلاب اسلامی رسما افتتاح می‌شوند.
 • کاهش بهای سنگ‌آهن به کمترین حد در یک ماه اخیر

  بهای معاملات آتی سنگ‌آهن چین روز دوشنبه به‌دلیل کاهش تقاضای بزرگ‌ترین‌ خریدار این ماده خام فولادسازی در جهان، به پایین‌ترین سطح در یک ماه گذشته سقوط کرد.
 • کاهش سود غول پتروشیمی عربستان

  نیپنا: همزمان با کاهش حجم تولید غول پتروشیمی عربستان سعودی، موسوم به سابک، سود این شرکت ۱۹ درصد کاهش یافت.
 • شمش کیمیا رشد ۱۰ تومانی داشت

  گروه بنگاه‌ها: در مبادلات روز دوشنبه نهم بهمن‌ماه جاری، تولید‌کنندگان شمش، مقاطع تولیدی خود را همچنان بدون نوسان قیمت عرضه کردند.در این روز، فقط شمش فولاد کیمیا رشد ۱۰ تومانی نرخ را درهر کیلو از سوی کارخانه در بازار غیر‌رسمی تجربه کرد.

بیشتر

بیشتر