آرشیو روزنامه شماره ۴۲۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۴۰

 • کانال‌های رونق فولاد در بودجه۹۷

  زهرا مسافر
  گروه بنگاه‌ها: هم‌اکنون که در فصل تصویب بودجه جاری کشور از سوی دولت و مجلس هستیم اعمال مشوق‌های صادراتی، تحریک بازار مسکن از طریق تخصیص بودجه‌های عمرانی و ایجاد زیر‌ساخت‌های مناسب از جمله خواسته‌های تولید‌کنندگان صنعت فولاد کشوراست. در این زمینه با فرزاد ارزانی، مدیرعامل فولاد هرمزگان به گفت‌وگو نشسته‌ایم. وی معتقد است برای جذب سرمایه گذارخارجی و ایجاد بستر مناسب برای تسخیر و حفظ بازارهای صادراتی، واحدهای کوچک مقیاس باید با واحدهای فولاد بزرگ‌تر ادغام شوند. مشروح گفت‌وگوی «دنیای اقتصاد» را با فرزاد ارزانی در ادامه بخوانید.
 • تقویت سرعت‌گیرهای بازار آتی سکه

  محمدحسین بابالو
  نوسان قیمت‌ها در بازار آتی در هفته گذشته از یک روند افزایشی ولی آرام حکایت دارد؛ اگرچه کاهش حجم معاملات آتی سکه در هفته قبل از عقب‌نشینی فعالان بازار خبر می‌دهد. به نظر می‌رسد بازار آتی پس از مدت ها، با آرامش بیشتری رو به رو شده اگرچه هنوز هم به‌صورت کلی جذابیت این بازار با حجم معاملات رو به رشد آن ادامه داشته و دارد.
 • کاهش ۸ درصدی عرضه پلیمرها در بورس

  دنیای اقتصاد: طی هفته گذشته ۱۰۱ هزار و ۹۹۴ تن تقاضای محصول پلیمری در مقابل ۶۳ هزار و ۲۶۳ تن عرضه قرار گرفت و دست آخر ۵۴ هزار و ۳۲۴ تن محصول مورد معامله قرار گرفت. نگاهی به عرضه‌ها طی هفته‌های گذشته حاکی از روند کاهشی این متغیر است. شاهد این مدعا کاهش ۸ درصدی عرضه‌ها در هفته گذشته نسبت به هفته ماقبل خود است. در مقابل کاهش عرضه‌ها تقاضا روندی افزایشی نسبت به هفته ماقبل خود ثبت کرده است. البته این در حالی است که بیش‌از ۸۵درصد عرضه‌ها طی هفته گذشته مورد معامله قرار گرفته است و به بیانی دیگر عرضه‌های هفته گذشته از جذابیت نسبی برخوردار بوده‌اند.
 • توسعه زنجیره تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع فلزی

  گروه بنگاه‌ها: شرکت یگانه‌اندیش صنعت، در مرحله اخذ مجوزهای لازم در زمینه تولید فروسیلیس و فرو سیلیکو منگنز است، همچنین راه‌اندازی یک واحد تولید کنسانتره مس در مرحله مطالعاتی و تملک یک معدن مس نیز در دست بررسی است.به گزارش «دنیای اقتصاد» مجتبی ملایری مدیرعامل یگانه‌اندیش صنعت، با اشاره به فعالیت‌های این شرکت گفت: این شرکت یکی از زیرمجموعه‌های هلدینگ یگانه‌اندیش سرمایه است که در زمینه تامین مواد اولیه مورد‌نیاز صنایع فولاد، آلومینیوم، سرب و روی و ترانسفورماتور فعالیت دارد.
 • معدنکاری؛ حفظ محیط زیست و منابع طبیعی با رویکرد توسعه‌ اقتصادی کشور

  دکتر بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران
  با عنایت به رابطه‌ تنگاتنگ معدن و محیط زیست و ضرورت وجود هر دوی آنها در بقای زندگی بشر، در می‌یابیم که برقراری تعادل میان این دو مهم، بسیار حائز اهمیت است؛ چرا‌که استفاده از منابع طبیعی بدون تخریب، امری غیرممکن است. روی این اصل، اهمیت بازسازی معادن و احیای محیط زیست بعد از پایان عمر معادن در جهت بازگرداندن پوشش گیاهی و حفظ زیست‌بوم منطقه ملموس است. با احتساب نیاز هر فرد به ۱۴۰۰ تن مواد معدنی و سوختی در طول ۸۰ سال زندگی و همچنین جمعیت ۹ میلیارد نفر بر اساس سند توسعه‌ پایدار ۲۰۵۰، به ۳/ ۲ برابر تولید فعلی به منابع نیاز خواهد بود؛ بنابراین یکی از چالش‌های جهان امروز، چگونگی فعالیت معدنکاری با کمترین آثار تخریبی و یکی از اهداف توسعه‌ کشورها حفظ تعادل میان استفاده از منابع معدنی و محیط زیست است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر