آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۲۳

 • بازارهای پایه در سال ۲۰۱۸

  دنیای اقتصاد: بلومبرگ روز گذشته در گزارشی به بررسی و پیش‌بینی بازارهای کالایی در سال ۲۰۱۸ با استفاده از متغیرهای مختلفی پرداخته که بر این بازار اثرگذار خواهند بود. بر اساس این گزارش که به سرعت توسط سایت‌های مختلف منتشر شد عامل دلار و عامل قیمت انرژی دو موضوعی هستند که در نگاه اول در سال آینده بازارهای کالایی، به‌خصوص بازارهای موثر بر بخش‌های صنعتی را تحت‌تاثیر خود قرار خواهند داد. این گزارش در ادامه می‌افزاید اگر دلار در سال آینده تضعیف شود، بازارهای کالایی به‌خصوص بازار فلزات با تقویت بیش از این روبه‌رو‌ خواهد شد. این در حالی است که در هفته گذشته بازار تقریبا یک‌دست سبزپوش بود و بهای اکثر کالاها با افزایش روبه‌رو‌ شد.
 • پیش‌بینی‌های خاکستری برای سنگ‌آهن

  دنیای اقتصاد: سنگ‌آهن جهانی که از نزدیک ۴ ماه قبل روند افزایشی قیمت خود را آغاز کرده، رشد ۱۸ درصدی را در یک ماه گذشته تجربه کرده است. روز جمعه سنگ‌آهن در بازار وارداتی چین با اینکه فعالیت پایین بود، مجددا افزایش را از سر گذراند. این در حالی است که سنگ‌آهن خلوص ۶۲ درصد در این روز ۲ دلار در هر تن رشد داشت و به ۷۵ دلار در هر تن سی‌اف‌آر رسید. در بورس دالیان چین هم قیمت قرارداد ماه مه ‌۲۰۱۸ معادل ۱/ ۲ دلار در هر تن رشد کرد که ظاهرا رشد ۵/ ۱۳ دلاری قیمت میلگرد در بورس شانگهای طی یک روز به بازار سنگ‌آهن کمک شایانی کرده است.
 • عوارض صادرات سنگ‌آهن سرمایه‌گذاران را فراری می‌دهد

  رئیس سابق هیات مدیره انجمن سنگ‌آهن ایران با اشاره به اینکه در قانون رفع موانع تولید ساز و کار صادرات مواد معدنی پیش بینی شده است، بیان کرد که وضع عوارض صادراتی بر محصولات سنگ‌آهنی فقط باعث خروج سرمایه‌گذاران از این حوزه می‌شود.
 • موانع را از پیش پای صادرات بردارید

  مهرداد اکبریان رئیس هیات مدیره انجمن سنگ‌آهن ایران
  لایحه بودجه سال ۹۷ نشانه‌های فراوانی از تنگنای شدید مالی دولت و کاهش هزینه‌ها در بخش‌های مختلف جاری و حتی عمرانی دارد. این تنگناها معلول کاهش قابل ملاحظه درآمدهای دولت است و بدون شک پیامدهای فراوانی نیز به دنبال دارد.با وجود این دشواری‌ها، دولت در لایحه بودجه سال آینده هزار میلیارد تومان برای حمایت از صادرات پیشنهاد داده و اگر نمایندگان مجلس موافقت کنند این مبلغ قرار است طی سال آینده صرف حمایت و افزایش صادرات کشور شود. چنین پیشنهادی آن هم در لایحه‌ای که در ردیف تخصیص‌ها به شدت انقباضی است بدون تردید نشان‌دهنده توجه دولت به اهمیت و نقش صادرات در اقتصاد کشور از جمله صادرات صنایع معدنی است.
 • افزایش تولید پلیمر در مجتمع‌های مسیر خط لوله اتیلن غرب

  ارسال اتیلن به خط لوله اتیلن غرب ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش یافته و افزون برافزایش تولید پلیمرها با گریدهای متنوع واحد‌های پتروشیمی نیز همگی نسبت به سال گذشته با رکورد بالاتری تولید کردند.علی محمد بساق زاده مدیرکنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی درگفت‌وگو با «نیپنا» در مورد بالا رفتن رکورد تولید مجتمع‌های واقع در مسیر پتروشیمی‌های خط اتیلن غرب گفت: معمولا هرواحد تا ظرفیت ۱۱۰ درصد اسمی خود در شرایط نرمال می‌تواند تولید کند. اما تولید بالای ۱۲۵ درصد نیازمند تغییر تجهیزات و ارتقای دستگاه‌ها است و آمار تولید واحد‌های خط لوله اتیلن غرب نشان دهنده تلاش این مجتمع‌ها در استفاده از بالاترین راندمان تولید و بهره‌برداری ازامکانات سرمایه‌گذاری شده است.
 • نرخ فاینانس چینی‌ها برای سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی مناسب است

  رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین گفت: نرخ فاینانس چینی‌ها برای حضور در طرح‌های توسعه‌ای پتروشیمی ایران از ۶ تا ۱۲ درصد است.اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین در گفت‌وگو با «نیپنا» نرخ فاینانس‌ها برای تامین منابع مالی در صنعت پتروشیمی کشورمان را مناسب ارزیابی کرد و گفت: این نوع فاینانس‌ها همانند استانداردهای جهانی و از ۶ تا ۱۲ درصد است که برای سرمایه‌گذاری در صنایع مختلف کشوراز جمله صنعت پتروشیمی مناسب است.
 • راه‌اندازی خط اکستروژن پلی‌پروپیلن جدید سابک در هلند

  شرکت پتروشیمی سابک عربستان سعودی به تازگی یک تاسیسات اکستروژن پلی‌پروپیلن جدید را در خیلین (Geleen) هلند راه‌اندازی کرد.به گزارش «نیپنا» به نقل از پایگاه اینترنتی آی‌سی‌آی‌اس (ICIS)، تاسیسات یادشده که از فناوری پیشگامانه‌ای بهره می‌برد؛ قرار است تولیدکننده محصولات پلی‌پروپیلنی (PP) و کوپلیمرهای پلی‌پروپیلن (PP copolymers) نسل جدید سابک با هدف تامین فزاینده تقاضا برای کاربردهای نیازمند سبکی (lightweight applications) در صنایعی نظیر بسته‌بندی، لوازم خانگی، اتومبیل و مراقبت‌های بهداشتی باشد.
 • رکوردشکنی‌های جدید برای بورس انرژی

  پایگاه اطلاع رسانی بورس انرژی: رکوردشکنی‌های پیاپی بازار فیزیکی بورس انرژی موجب شده تا چهره‌ای جذاب و قابل اعتماد از این بازار مالی به ثبت برسد. ثبت بیشترین حجم و ارزش معاملات هفتگی در سال جاری، دست یافتن به بزرگ‌ترین حجم معاملات برق در تاریخ بازار فیزیکی بورس انرژی و رکوردشکنی حجم و ارزش ماهانه معاملات در بورس انرژی را می‌توان کارنامه معاملاتی این بازار دانست. رکوردشکنی‌های مداوم این بازار نشان می‌دهد که بورس انرژی به دوران بلوغ معاملاتی خود وارد می‌شود و می‌توان به تقویت روزافزون این بازار مالی بیش از پیش خوش بین بود اگرچه حفظ همین توانمندی‌ها خود به منزله موفقیتی جدی بوده و می‌تواند زمینه‌ساز دستاوردهای نوینی باشد.
 • رشد قیمت مواد اولیه باعث افزایش نرخ آهن شد

  گروه بنگاه‌ها: افزایش قیمت مواد اولیه رشد قیمت آهن را به‌دنبال داشت. با رشد نرخ فروآلیاژ ها و آهن قراضه قیمت آهن‌آلات نیز با افزایش همراه بود. به گفته فعالان بازار، کمبود یا احتکار مواد اولیه باعث این رشد شده است.

بیشتر

بیشتر