آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۲۲

 • آغاز تخلیه حباب در بازار آتی

  محمدحسین بابالو
  نوسان بهای سکه در بازار آتی در هفته گذشته از میل به افت قیمت‌ها حکایت دارد یعنی بازار آتی همپای بازار نقدی با کاهش قیمت‌ها رو‌به‌رو شد که نشان می‌دهد عرضه سکه در بازار آزاد تا حدودی موثر بوده است. این در حالی است که هنوز حباب قیمتی در بازار سکه نقدی وجود دارد و کاهش نرخ را می‌توان به معنی تخلیه حباب به‌شمار آورد. این عقب‌نشینی نرخ در شرایطی محقق شد که بهای طلای جهانی در مسیر رشد قیمت‌ها قرار داشته ولی بهای دلار در بازار داخلی کاهشی بود. تجمیع این موارد و البته کاهش قیمت سکه نقدی به عقب‌نشینی بازار آتی منجر شد اگرچه حجم معاملات افزایش یافت.
 • الگوی جهانی بازیافت محصولات پلاستیکی

  عارفه مشایخی
  بازیافت پلاستیک از جهت بهبود شرایط محیط زیستی در مصرف کمتر سوخت‌های فسیلی، جلوگیری از تجمع پلاستیک‌های دیرتخریب‌پذیر در محیط زیست و از منظر اقتصادی و سرمایه‌گذاری دارای مزایای بسیاری در جهان و ایران است. این در حالی است که به‌رغم سهم بزرگی که فرآیند بازیافت در تامین مواد اولیه صنعت پلاستیک دارد مورد غفلت ازسوی رسانه‌ها و سرمایه‌گذاران قرار گرفته است.
 • رشد ۱۸ درصدی تولید کنسانتره آهن در واحدهای عمده تا پایان آبان ماه

  بررسی عملکرد تولید ۸ ماهه هفت شرکت بزرگ تولیدکننده کنسانتره آهن حاکی از تولید ۲۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن از این محصول و افزایش ۱۸ درصدی آن در هم‌سنجی با پارسال است. بررسی «ایرنا» از عملکرد تولید شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی ایران نشان می‌دهد تولید کنسانتره آهن در هفت شرکت بزرگ تولیدکننده این محصول از آغاز امسال تا پایان آبان ماه به ۲۴ میلیون و ۸۶۵ هزار و ۷۶۰ تن رسید.
 • توافق اولیه برای همکاری‌های اکتشافی با استرالیا

  گروه بنگاه‌ها: با توجه به تجارب خوب شرکت‌های استرالیایی در بخش اکتشاف، آنها می‌توانند در این کار با ما همکاری مناسبی داشته باشند و این موضوع در نشست مشترک مدیران هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات با سفیر استرالیا مطرح و گفت‌وگوهای مفصلی درباره آن انجام گرفت.
 • رشد ۴۱ درصدی قیمت صادراتی کالاهای معدنی ایران

  ایرنا: بررسی‌ها از رشد ۹/ ۴۰ درصدی شاخص‌ بهای کالای صادراتی معدنی ایران در آبان ماه امسال در هم‌سنجی با مدت مشابه پارسال حکایت دارد.نگاهی به شاخص بهای کالاهای صادراتی ایران که بانک مرکزی آن را محاسبه می‌کند، نشان می‌دهد که این شاخص در آبان ماه امسال به عدد ۹/ ۲۷۵ رسید که نسبت به ماه قبل آن (مهر) معادل ۷/ ۵ درصد افزایش یافت که بیشتر از ۷/ ۴ درصد ترقی این شاخص در مهر ماه بود.این شاخص در هشت ماهه نخست امسال نسبت به دوره مشابه پارسال ۷/ ۱۶ درصد رشد نشان می‌دهد.همچنین شاخص یاد شده در ۱۲ ماهه منتهی به آبان ۹۶ نسبت به ۱۲ ماهه منتهی به آبان ۹۵ معادل ۵/ ۱۴ درصد افزایش داشته است.

بیشتر

بیشتر