آرشیو روزنامه شماره ۴۲۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۱۷

 • میانبر «بازیافت» برای تامین مواد اولیه پتروشیمی

  عارفه مشایخی
  بازیافت در تعاریف عامیانه به آماده‌سازی مواد برای بهره وری دوباره گفته می‌شود. در تعریفی دیگر می‌توان گفت بازیافت عبارت است از فرآیند پردازش مواد مصرف شده به محصولات و مواد تازه به منظور جلوگیری از هدر رفتن مواد سودمند بالقوه (ذخیره‌ای)، کاهش مصرف مواد خام، کاهش مصرف انرژی، کاهش آلودگی هوا حاصل از سوختن مواد و آلودگی آب‌ها حاصل از تدفین زباله‌ها در خاک به وسیله کاهش مقدار معمول زباله‌ها و کم کردن نشر گازهای گلخانه‌ای در مقایسه با تولید خالص. بازیافت یک مولفه کلیدی در مدیریت مدرن کاهش مواد زائد محسوب می‌شود که شامل سلسله مراتب کم کردن، دوباره مصرف کردن و بازیابی است. هدف از بازیافت محصولات پلاستیکی تبدیل زباله‌ها و ضایعات پلاستیک به محصولات باز تولید شده و کاربردی است.
 • ۳ پرده ازتامین کسری سنگ‌آهن تا افق ۱۴۰۴

  دنیای اقتصاد: خبرهایی که در روزهای اخیر منتشر شده حکایت از آن دارند که در چهار سال گذشته صادرات سنگ‌آهن با کاهش قابل ملاحظه‌ای روبه‌رو شده است به‌طوری‌که به گفته رئیس انجمن سنگ‌آهن ایران میزان صادرات این محصول که در سال ۹۲ نزدیک به ۲۴ میلیون تن بود در سال گذشته به ۶ میلیون تن رسیده است. این آمار موید این موضوع است که ۱۸ میلیون تن از صادرات این محصول در این بازه زمانی کاسته شده، اما علت این امر چیست؟ در بیان دلیل این موضوع باید گفت رشد راه‌اندازی کارخانه‌های تولید کنسانتره در کشور در سال‌های اخیر باعث جذب این میزان از «سنگ‌آهن دانه‌بندی» شده که خود این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • افزایش تقاضا ی خرید دربازار پلیمرها

  حجم تقاضای موثر در صنایع پایین‌دستی به دلایل مختلف تقویت شده و توجه به حجم عرضه‌ها می‌تواند منجر به تعادل درعرضه و تقاضا شود. به گزارش خبرنگار «نیپنا» رشد قیمت پلیمرها در بورس کالا و بازار داخلی به افزایش تقاضا در این بازار و افزایش جدی حجم معاملات منجر شد اگرچه هم اکنون شاهد نوسان قیمتی در این بازار هستیم که البته تقویت حجم معاملات را نیزدر هفته گذشته به همراه داشت.
 • نرخ شمش فولاد افزایشی بود

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات روز شنبه ۲۵ آذرماه جاری، شمش فولاد کیمیا و بریس با افزایش قیمت ۱۰ و ۲۵ تومانی در بازار غیر‌رسمی عرضه شدند. فعالان بازار افزایش نرخ ارز را یکی از عوامل تاثیر‌گذار روی رشد قیمت شمش فولاد پیشنهادی از سوی ذوبی‌ها برشمردند.
 • بازار تحت‌الشعاع بازارهای جهانی

  مرکز فولاد ایران: هفته گذشته بازار محصولات فولادی روندهای متفاوتی را پشت سر گذاشت و شرایط مختلفی بر این بازار حاکم بود. با این حال به‌صورت کلی قیمت‌ها در این بازار روند رو به رشدی را پشت سر گذاشت که بخش قابل توجهی از آن به دلیل بالا رفتن قیمت‌های جهانی است.
 • فرار مالیاتی دلالان آهن قراضه دردسرساز شد

  گردن ننهادن برخی از فروشندگان قراضه به موضوع پرداخت مالیات موجب ایجاد آشفتگی در کل زنجیره فولاد می‌شود. مالیات بر ارزش افزوده که در واقع نوعی از مالیات بر مصرف است در همه جای دنیا دریافت می‌شود و در حال حاضر پیشرفته‌ترین شیوه دریافت مالیات محسوب می‌شود. از این رو قطعا باید اجرای آن ادامه پیدا کند اما واقعیت این است که زنجیره اجرای این قانون باید کامل باشد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر