آرشیو روزنامه شماره ۴۲۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۱۶

 • ثبت رکورد ۷ ماهه برای افت معاملات آتی

  محمدحسین بابالو
  آرامش نسبی در بازار آتی سکه طلا در کنار کاهش حجم معاملات در هفته گذشته مهم‌ترین‌ ویژگی‌های بازار آتی در هفته گذشته بود؛ اگرچه رخدادهای مهمی در بازارهای جهانی به وقوع پیوسته ولی در بازار داخلی تاثیر چندانی بر جای نگذاشته است. این شرایط در کنار ثبات نسبی قیمت‌ها نشان می‌دهد که هم اکنون بازار آتی سکه در یک فاز ابهام قرار دارد زیرا داده‌های مثبت و منفی بسیاری در این بازار نقش‌آفرینی می‌کنند که در نهایت به تقابل خوش‌بینی‌ها و بدبینی‌ها در این بازار منجر شده است. سیگنال‌های مثبت از افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی در کنار کاهش ارزش دلار و داده‌های غالبا مثبت از اوضاع اقتصادی جهان در کنار وجود حباب قیمتی در بازار سکه نقدی و اما و اگرهای معاملات فیزیکی موضوعاتی است که تاکنون به این فاز ابهام دامن زده‌اند.
 • حرکت به سمت سکون در بازارهای پایه

  دنیای اقتصاد: بازارهای کالایی روز گذشته را در بورس لندن تا لحظه تنظیم این گزارش یعنی ساعت ۱۳ به وقت تهران با شرایط نسبتا مثبتی پشت سر گذاشتند هرچند در روند هفتگی خود وضعیت متلاطمی را تجربه کرده و نشان دادند برخلاف رویه‌ای که در طول هفته بر این بازارها حاکم بوده، اما پایان هفته نسبتا ملایمی را پشت سر گذاشته‌اند.
 • صادرات پسته ایران ازسوی افغان‌ها!

  رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار گفت: برخی صادرکنندگان که پسته را از طریق افغانستان صادر می‌کردند اکنون از دور خارج شده‌اند، چراکه مدتی است افغان‌ها به شهرهایی مانند رفسنجان، سیرجان و... می‌روند و محصول مورد نیاز را مستقیم از باغدار می‌خرند. اکنون هم که در آستانه برگزاری رقابت‌های جام جهانی در روسیه هستیم از همین حالا افغان‌ها وارد بازار شده‌اند پسته ایرانی را در حجمی چند برابر سال‌های گذشته می‌خرند که به روسیه صادر کنند. مصطفی احمدی در گفت‌وگو با «ایسنا» اظهار کرد: شاید در زمینه خشکبار مهم‌ترین موضوع پسته باشد که امسال اگرچه در حوزه پسته به میزان سال‌های قبل تولید داریم اما کیفیت این کالا مانند قبل نیست و از نظر ظاهر و اندازه این محصول دچار افت کیفیت شده است.
 • گندم صادراتی کیلویی ۸۰۰ تومان!

  صادرات گندم در ۸ ماه نخست امسال در حالی افزایش چشمگیری پیدا کرده است که قیمت صادراتی آن برابر نرخ خرید تضمینی این محصول استراتژیک در سال ۱۳۹۲ یعنی حدود ۸۰۰ تومان است و مشخص نیست که وزارت جهاد کشاورزی که از سویی به دنبال افزایش نرخ خرید تضمینی گندم است، چگونه و با چه حساب و کتابی آن را با این قیمت صادر می‌کند.به گزارش «ایسنا» بر‌اساس آمار رسمی منتشر شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی، در ۸ ماه نخست امسال بیش از ۲۳۱ هزار و ۵۰۰ تن گندم به ارزشی بالغ بر ۵۸ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار به کشورهای مختلف صادر شده است که از نظر وزنی ۱۳۵۷.۸۱ درصد و از نظر ارزشی ۷۷۵.۱۹ درصد رشد را نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته نشان می‌دهد.
 • انتظار برای هفته‌ای جذاب در بورس انرژی

  دنیای اقتصاد: در هفته گذشته در بازار فیزیکی بورس انرژی شاهد بودیم که ۵۰ هزار و ۸/ ۹۰۱ تن از انواع فرآورده‌های نفتی، گازی و پتروشیمیایی مورد‌معامله قرار گرفت که موجب شد بیش از ۹۴ میلیارد تومان ارزش معاملات به ثبت برسد. این در حالی بود که در این بازه زمانی شاهد عرضه ۹۶ هزار و ۴۵/ ۱۱۸ تن در بازار فیزیکی بودیم که در مقایسه با حجم معاملات، نشان‌دهنده آن است که ۹۶/ ۵۲ درصد از عرضه‌ها مورد معامله قرار گرفت. عرضه بیش از ۹۶ هزار تن در بازار فیزیکی در هفته گذشته به منزله ثبت بیشترین حجم عرضه‌ها در ۶ هفته اخیر بوده که از جذابیت بالای بورس انرژی برای جذب فرآورده‌های مختلف خبر می‌دهد.
 • بیش از ۲/ ۱۱ میلیون تن شمش فولادتولید شد

  گروه بنگاه‌ها: بررسی عملکرد تولید ۸ ماهه شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی ایران حاکی از آن است که تا پایان آبان ماه تولید شمش فولادی در کشور با ۱۷ درصد رشد در همسنجی با سال گذشته به ۱۱ میلیون و ۲۲۳ هزار و ۱۰ تن رسید. آبان ماه امسال نیز یک میلیون و ۵۱۲ هزار و ۶۷۱ تن شمش فولاد در کشور تولید شد که در مقایسه با آبان ماه پارسال ۲۹درصد رشد داشت.
 • بزرگ‌ترین تولیدکنندگان معدنی سرب در جهان

  بنابر گزارش گروه مطالعات بین‌المللی سرب و روی، در سال ۲۰۱۶، معادل ۴ میلیون و ۷۹۰ هزار تن سرب معدنی تولید شد. چین، استرالیا و آمریکا به ‌ترتیب بزرگ‌ترین تولیدکنندگان سرب دنیا در این سال بودند.براساس گزارش سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده آمریکا (USGS)، میزان ذخایر سرب دنیا برابر ۸۸ میلیون تن تخمین زده شده است که از این میزان، استرالیا با دارا بودن ۳۵ میلیون تن که معادل ۴۰ درصد ذخایر دنیا بوده، در رتبه اول ذخایر معدنی روی قرار دارد. پس از استرالیا، چین با دارا بودن ۱۷ میلیون تن ذخیره سرب در رتبه دوم قرار دارد، ۱۹ درصد ذخایر روی دنیا متعلق به چین است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر