آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۰۶

 • عقب‌نشینی ۲۲ درصدی بازار در یک هفته

  این شرایط موجب شد تا بخشی از کاهش نرخ در بازار آتی جبران شده و همچنین یک فاز صعودی دیگر آغاز شود. در هفته گذشته بیش از ۱۶۹ هزار قرارداد در بازار آتی به ثبت رسید. عدم خروج سرمایه از بازار آتی در روزهای فراز و فرود قیمت‌ها، وجود سرمایه‌هایی نسبتا بزرگ (به نسبت ابعاد بازار آتی)، دوام خوش‌بینی‌ها به دورنمای قیمت‌ها، تاثیر محسوس بازار آتی از بازار نقدی و وجود عمق نسبتا کافی در این بازار را می‌توان از ویژگی‌هایی به‌شمار آورد که در روزهای اخیر خودنمایی کرده است. وجود حجم بزرگی از سرمایه‌ها خود دلیل حمایت از این بازار خواهد بود و احتمالا تا زمانی که جذابیت‌های زیرپوستی این بازار درخصوص دورنمای قیمت دلار و همچنین نوسان قیمت‌های جهانی طلا به قوت خود باقی باشد، این سرمایه‌ها در بازار آتی حضور خواهند داشت. دو ذهنیت یعنی عدم کاهش قیمت دلار و حتی رشد نرخ همچنین خوش‌بینی به قیمت‌های جهانی طلا محرک‌های این بازار هستند و به‌نظر می‌رسد باز‌هم به نقش‌آفرینی پیشین خود بپردازند و این دو نکته به معنی حمایت از بازار آتی سکه خواهد بود.
 • سدهای چینی در برابر شریان پتروشیمی ایران

  عارفه مشایخی: چین، بزرگ‌ترین خریدار نفتی و محصولات پتروشیمی ایران، صادرکنندگان ایرانی را به پولشویی متهم و حساب صادرکنندگان ایرانی به دلایل نامعلوم مسدود کرد. مقامات چینی به‌نوعی عنوان کردند که دلیل اصلی این انسداد، تطبیق برخی سیستم‌های بانکی با مقررات جدید بین‌المللی و به ‌خصوص FATF بوده است؛ اما اکنون دانشجویان ایرانی هم با مشکل مشابهی مواجه شده‌اند و بانک‌های چینی با ارسال پیامک، به آنها اعلام کرده‌اند که حسابشان مسدود خواهد شد.
 • تجربه‌های جهانی حمایت از کشاورزی در مسیر فقرزدایی

  مجتبی پویان مهر پژوهشگر و تحلیلگر اقتصاد بین‌الملل
  منبع: خبرگزاری فارس: دستیابی به توسعه و رشد اقتصادی فرآیندی بلندمدت و حاصل برهمکنش پارامترهای مختلف اقتصادی در طول چند دهه است. بررسی تجارب کشورهای توسعه ‌یافته و اقتصادهای نوظهور، نشان می‌دهد بر مبنای دیدگاه تقدم و تاخّر، استراتژی این کشورها برای کاهش فقر ابتدابه‌ساکن، اعمال سیاست‌‌های حمایتی کشاورزی و توجه به مناطق روستایی بوده است.
 • احدی حق واردات گندم به کشور را ندارد

  ایلنا : معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و در بخش قیمت‌های تضمینی الزام داریم که با روش‌های جدیدی محصولات کشاورزی را خرید و عرضه کنیم.
 • تغییرات جهانی در حوزه فولاد در راه است

  سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی (OECD) اخیرا اظهار کرده مازاد ظرفیت تولید یک مشکل جهانی و بین‌المللی برای صنعت فولاد است. دو سال اخیر چین در این راستا تولید را پایین آورده تا به صنعت فولاد دنیا و سایر صنایع کمک کند تا از بحران ناشی از مازاد ظرفیت تولید خارج شوند.
 • استارت تامین مالی ۴۰۰ میلیارد تومانی برای صنعت برق

  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بورس انرژی امروز شاهد عرضه ۴ هزار میلیارد ریال اوراق سلف استاندارد برق در بورس انرژی خواهیم بود که موجب خواهد شد بزرگ‌ترین تامین مالی امسال در قالب این اوراق به انجام برسد. این تامین مالی از سوی گروه مپنا به منظور تامین سرمایه در گردش و تامین مالی پروژه‌های سیکل ترکیبی این شرکت انجام خواهد شد. عرضه این حجم از اوراق سلف موازی استاندارد در شرایطی صورت می‌گیرد که تجربه موفق عرضه این اوراق در سال گذشته خوش‌بینی‌ها را به موفقیت آن برجسته ساخت و همچنین نشان‌دهنده تداوم روند تامین مالی صنعت برق در بورس انرژی به شمار می‌آید.

بیشتر

بیشتر