آرشیو روزنامه شماره ۴۱۹۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۱۹۲

 • دگردیسی در بازارهای انرژی

  محمدحسین بابالو
  رکوردشکنی ارزش معاملات هفتگی در بازار فیزیکی بورس انرژی را می‌توان مهم‌ترین خبر این روزهای این بازار به شمار آورد که نشان‌دهنده تداوم تقویت این بازار مالی است. تقابل بیشتر عرضه و تقاضا، کشف قیمت‌ها به‌صورت عادلانه و همچنین فاصله گرفتن از برخی مکانیزم‌های دولتی و پذیرش واقعیت‌های بازار مواردی است که در چارچوب رشد حجم و ارزش معاملات در بورس انرژی در دسترس خواهد بود. ثبت معاملات هفتگی بیش از ۱۳۶ میلیارد تومان از جمله مواردی است که در هفته گذشته محقق شد که رکورد ارزش معاملات هفتگی سال جاری به شمار می‌رود.
 • صعود دسته‌جمعی قیمت در بازار پلیمرها

  عارفه مشایخی
  همان‌طور که انتظار می‌رفت قیمت پایه محصولات پلیمری با روندی صعوی اعلام شد و اکثر گریدها با افزایش قیمت همراه بودند. البته این در حالی است که گریدهای مختلف محصول PVC و SBR با افت ناچیز قیمت اعلام شدند؛ به گونه‌ای که PVCها کاهش ۱/ ۰ درصدی و گرید ۱۷۱۲ محصول SBR با کاهشی ۱/ ۲ درصدی مواجه شد. علت افت ناچیز قیمتی محصول PVC کاهش قیمت‌های جهانی این محصول است که این محصول در منطقه GCC معادل ۸۵۰ دلار و در CRF هند ۹۲۰ دلار رقم خورده است. درخصوص روند قیمتی SBR‌ها این منطق وجود دارد که طی ماه‌های گذشته این محصول به سقف قیمتی خود رسیده است و کاهش ناچیز قیمت آن قابل پیش‌بینی بود.در جدول تعیین قیمتی، بیشترین افزایش قیمت مختص پلی‌اتیلن ترفتالات نساجی است که با رشد ۲/ ۶ درصدی همراه بود و از بهای ۳۶ هزار و ۷۶۹ ریال در یکشنبه گذشته به رقم ۳۹ هزار و ۴۶ ریال در روز گذشته رسید.
 • مشکلاتی که هنوز شرکت‌های معدنی با آن دست به گریبانند

  ایرج فاضل بخششی مدیر پروژه‌های معدنی و صنایع معدنی ایریتک
  در دوران پیش از برجام، فشار اقتصادی زیادی به شرکت‌های تولیدی و خدماتی در بخش معدن و صنایع معدنی وارد شد. چالش اصلی در آن دوران نوسانات بازار فروش محصولات، نوسانات شدید ارزی و تامین نقدینگی برای پرداخت دستمزدها و هزینه‌های جاری شرکت‌ها بود. این آشفتگی در بازار کار سبب شد برخی از مدیران عامل و اعضای هیات‌مدیره شرکت‌های تولیدی و خدماتی در بخش معدن و صنایع معدنی، روزگار سختی داشته باشند.
 • ثبات نسبی قیمت شمش فولاد از سوی خصوصی‌ها

  گروه بنگاه‌ها: در دومین روز از هفته جاری شمش فولاد از سوی ذوبی‌ها با کاهش قیمت در بازار غیررسمی عرضه شد. در این روز، مقاطع فولاد بناب شاهد رشد اندک نرخ از سوی کارخانه در بازار غیررسمی بود.
 • سرمایه‌گذاری و اکتشاف دو اولویت مهم بخش معدن

  سهم بخش معدن و صنایع معدنی در تولید ناخالص داخلی، حداکثر به ۶ درصد می‌رسد.به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، این نسبت در کشورهای معدن‌خیز ۱۷ درصد است و ایران برای آنکه بتواند جایگاه این بخش را در اقتصاد به نحو مناسبی ارتقا دهد، ناگزیر از توجه ویژه به این حوزه است.در بررسی لایحه برنامه ششم توسعه بود که نمایندگان مجلس سازمان‌های توسعه‌ای چون سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) را موظف کردند سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و معدن را در اولویت قرار دهند.دستیابی به رشد اقتصادی ۸ درصدی، از اهداف تعیین‌شده در برنامه ششم توسعه ایران است.برای دستیابی به این رشد باید در سال‌های اجرای برنامه ششم ۷۸۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شود.
 • تکمیل زنجیره ارزش راهبردی برای اشتغال‌زایی

  سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: تکمیل زنجیره ارزش و تلاش برای توسعه صنایع پایین‌دستی باید به‌عنوان یک راهبرد مهم مورد‌توجه متولیان امر قرار بگیرد. سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار «نیپنا» اظهار کرد: نیاز کمتر صنایع پایین‌دستی پتروشیمی به آب، سرمایه‌گذاری کمتر و توزیع و گسترش اشتغال ناشی از تکمیل طرح‌های پایین‌دستی در تمامی استان‌ها از مزیت‌هایی است که می‌تواند اولویت صنایع تکمیلی و پایین‌دستی پتروشیمی باشد.اسدالله قره‌خانی افزود: درطول سال‌های گذشته بخش بالادست پتروشیمی با اقبال و توجه بیشتری مواجه شده و صادرات محصولات پلیمری، متانول و کود اوره و چند محصول دیگر درصدر برنامه‌ریزی‌های تولید قرارداشته اما برنامه‌ریزی‌ها باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر بخش مادر و بالادست بخش‌های زیر‌مجموعه درمسیر تکمیل زنجیره ارزش نیز تقویت شوند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر