• شواهد رشد تورم پیش‌نگر

  دنیای‌اقتصاد- طیبه مرادی: بازار محصولات پتروشیمیایی درکنار بازار مصنوعات فولادی یکی دیگر از بازارهای مهم پیش‌نگر در اقتصاد ایران به‌شمار می‌رود که در نیمه ابتدایی امسال رشد نرخ بزرگی را در بهای پایه مواد اولیه خود تجربه کرده است. به گونه‌ای که از اواسط اردیبهشت که مشاغل تولیدی تا حدودی از نیمه تعطیلی خارج شدند، تا هفته جاری قیمت پایه اکثر گروه‌های مواد اولیه متوسط نرخ رشد بالای ۱۰۰ درصدی را تجربه کردند.
 • ایستادگی بازار در مقابل میلگرد ۱۳ هزار تومانی

  دنیای‌اقتصاد- راضیه احقاقی: اگرچه نرخ معاملاتی میلگرد در بازار فیزیکی بورس‌کالا به اوج قیمتی خود رسیده اما نبود تقاضای مصرفی در این بازار باعث شده تا بهای این محصول نسبت به قیمت شمش فولاد رشد به مراتب کمتری داشته باشد.
 • بازار آهن بی‌رمق

  گروه شرکت‌ها: در مبادلات روز چهارشنبه ۹ مهر ماه جاری، بازار آهن به‌دلیل عدم ثبات قیمت، از رونق خاصی برخوردار نبود و خریداران منتظر تثبیت نرخ در بازار هستند.در این روز، به‌جز شمش فولاد کیمیا که رشد قیمت ۵۰ تومانی در هر کیلو داشت، مابقی ذوبی‌ها نرخ‌های پیشنهادی خود را همچنان توافقی اعلام کردند.
 • حفاظت از محیط‌زیست زیر چتر بازار سرمایه

  امیرحسین عباسی کارشناس اقتصادی محیط‌زیست
  حفاظت از محیط‌زیست اگر به مردم سپرده شود قطعا کارآیی بیشتری خواهد داشت. آن هم در شرایطی که منافع اقتصادی آن ایجاب می‌کند تا مسیر بهینه و میانبر ارتباط افراد و حفاظت از محیط‌زیست از بازار سرمایه عبور کند.
 • کاهش انتظارات تورمی در بازار پیش‌نگر ارز و سکه

  دنیای اقتصاد-طیبه مرادی: بازار گواهی سپرده سکه در بورس کالا یا صندوق‌های قابل معامله طلا در این بازار از کاهش حباب قیمتی و متعادل‌تر شدن رفتار معامله‌گران حکایت دارد که به معنی کاهش انتظارات تورمی در بازارهای مالی مرتبط با ارز و سکه است. به‌عنوان مثال فاصله قیمتی میان نرخ ابطال و قیمت‌های پایانی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا هم اکنون به ۵ تا ۱۲ درصد رسیده است آن هم درشرایطی که در تاریخ ۲۴ شهریور ماه این رقم بین ۲۶ تا ۴۸ درصد بود که به وضوح کاهش انتظارات تورمی در بازارهای ارز و سکه را نشان می‌دهد. درحالی که بهای سکه یا قیمت صندوق‌های طلا مستقیما از قیمت‌های جهانی اونس طلاو بهای آزاد ارز تبعیت می‌کنند آن هم درشرایطی که وزن و اهمیت قیمت ارز در این معاملات بالاتر است.
 • رشد ۵۰ تومانی قیمت شمش فولاد کیمیا

  گروه شرکت‌ها: بازار فولاد این روزها حال خوشی ندارد؛ به‌گونه‌ای که به دلیل قیمت‌های پیشنهادی متفاوت متقاضیان سردرگم شده‌اند.در معاملات روز گذشته نیز طبق روال روزهای اخیر، شمش فولاد شاهد افزایش نرخ از سوی ذوبی‌ها بود.
 • رکورد تاریخی برای بهای شمش به ثبت رسید

  دنیای‌اقتصاد - راضیه احقاقی: معامله هر کیلوگرم شمش فولاد در بورس کالا با قیمت ۱۱ هزار تومان در روز هشتم مهر ماه، زمینه ورود هر کیلوگرم میلگرد به کانال ۱۳ هزار تومان را رقم زد، هرچند که فعلا بازار آزاد، پذیرش این قیمت را برای مقاطع طویل فولادی ندارد و همین موضوع نیز باعث شده که در عین رشد بها، متقاضی در بازار وجود نداشته باشد و به گفته فعالان بازار آهن، رکودی سنگین در این بازار حکمفرما شود. با این وجود تولیدکنندگان مقاطع فولادی برای نخوابیدن خطوط تولید خود چاره‌ای جز رقابت برای تهیه مواد اولیه ندارند و صادرات در نرخ‌های فعلی ارز نیز این امکان را برای آنها به وجود می‌آورد که همچنان با این نرخ مواد اولیه منتفع شوند.
 • فضای تنفسی در برابرموج گرانی

  دنیای‌اقتصاد - راضیه احقاقی: افزایش ۵۰ درصدی حجم معاملات در بازار فیزیکی بورس‌کالا در نیمه ابتدایی امسال به‌رغم رشد ۱۰۰ درصدی ارزش معاملات، سیگنال‌های قدرتمندی از افزایش حجم تولید را مخابره می‌کند. درواقع اگرچه بهای مواد اولیه ظرف ۶ ماه ابتدایی امسال افزایشی قابل‌توجه داشته اما رشد ۵۰ درصدی حجم معاملات سیگنال قدرتمندی را از مسیر رشد حجم تولید در صنایع تکمیلی به اقتصاد ارائه می‌کند. بنابر این به‌رغم انتظار برای ایجاد یک موج‌گرانی در ماه‌های آینده در اثر رشد قیمت تمام شده محصولات، افزایش حجم تولید می‌تواند تا حدی موجب تعدیل اثر رشد نقدینگی بر تورم شود.
 • قیمت‌ها در بازار فولاد همچنان افزایشی

  گروه شرکت‌ها: قیمت‌ها از سوی خصوصی‌ها در بازار فولاد روبه افزایش است و به گفته فعالان، گاه شمش با چند نرخ معامله می‌شود.در معاملات روز دوشنبه ۷ مهرماه جاری، شمش فولاد کیمیا با افزایش قیمت از سوی کارخانه اعلام شد.
 • دو منشأ هیجان در بازار فولاد

  پیش‌خرید آهن‌آلات و ارز دونرخی به عنوان دو منشأ هیجان در بازار فولاد باعث رشد ۱۰۰ درصدی قیمت میلگرد شد. بهای میلگرد شاخص قیمتی بازار فولاد است که با اثر پروانه‌ای بر بازار سایر مواد اولیه، نگرانی جدی از افزایش قیمت تمام شده محصولات نهایی و تشدید تورم در بخش هزینه تولید در گروه‌های مختلف صنعتی را به وجود می‌آورد.
 • شیب افزایشی قیمت‌ها در بازار فولاد

  گروه شرکت‌ها: بازار فولاد همچنان شاهد رشد قیمت‌ها از سوی خصوصی‌ها است؛ به‌گونه‌ای که شمش فولاد کیمیا افزایش نرخ ۱۰۰ تومانی از سوی کارخانه را داشت. سایر فعالان این بازار نیز به‌دلیل روند روبه رشد قیمت‌ها، از ارائه قیمت پیشنهادی خود امتناع می‌کنند.
 • صعود دو اهرم اصلی نرخ پایه پتروشیمیایی‌ها

  دنیای اقتصاد- طیبه مرادی: قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی، به سبزپوش بودن خود در ماه پاییز ادامه دادند. آن هم در شرایطی که قیمت‌های فعلی بالاترین نرخ‌ها در تاریخ نرخ‌گذاری پایه در بورس کالا به شمار می‌رود و به معنی این است که هم اکنون در رکورد تاریخی رشد قیمت‌های پتروشیمیایی‌ها در بورس کالا قرار داریم که اثر آن مستقیما بر بازار داخلی خودنمایی خواهد کرد. آن هم در شریطی که لازم است رقابت برای خرید را به این رشد قیمت‌ها بیفزاییم.
 • سراب یا رونق در بازار محصولات پتروشیمی؟

  دنیای اقتصاد: روزهای اخیر در بازار پلیمرها شرایط اعجاب‌آوری را گواهی می‌کند که شاید در تاریخ فعالیت بازار پلیمرها بی‌سابقه باشد. در شرایطی که سایت‌های خبری بعضا قیمت‌های بازار آزاد را درج نکرده و تنها باید در برخی کانال‌ها یا از ادبیات برخی واسطه‌ها قیمت‌ها را کشف کرد رهگیری واقعیت‌های بازار به شدت پیچیده است این در حالی است که نرخ‌های فعلی در بورس کالا به رکوردهای تاریخی خود دست یافته آن هم در شرایطی که فاصله قیمت دلار آزاد و نیمایی احتمال استمرار رشد قیمت‌ها را در بر دارد از سوی دیگر واقعیت‌های دردناکی کشف شده و گواهی می‌کند که تنها افزایش قیمت تمام شده را در بر خواهد داشت.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر