آرشیو روزنامه شماره ۴۱۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۱۷۱

 • تحلیل سناریوهای حضور بورس کالا در عراق

  محمدحسین بابالو : انتظار حضور بازارهای کالایی رسمی همچون بورس کالا و بورس انرژی در عراق رخدادی است که در روزهای اخیر تقویت شده و شاید باید شاه‌بیت این جذابیت را عزم بدنه مدیریتی بورس کالا برای فتح فرصت‌های تجاری در عراق به شمار آورد که می‌تواند تسهیل‌گر حضور تجار و تولیدکنندگان داخلی در بازار عراق به شمار بیاید. اعلام سناریوهای حضور بورس کالا در بازار عراق در ادبیات دکتر حامد سلطانی‌نژاد را می‌توان در این چارچوب رمزگشایی کرد.
 • بهبود عرضه پلیمرها در تالار نقره‌ای

  عارفه مشایخی
  روز گذشته محصولات پلیمری در بورس کالای ایران در شرایطی عرضه شد که یکشنبه گذشته قیمت پایه محصولات پلیمری با تاثیر پذیری از روند مثبت بهای دلار، با روندی ثابت با جهت‌گیری صعودی اعلام شدند. البته نکته قابل‌توجه در بازار محصولات پلیمری این بود که بهای محصولات پلیمری به‌طور چشمگیری دستخوش تغییرات قیمتی دلار نشد و دنباله آن را نگرفت. علت هم آن است که قیمت محصولات به سقف قیمتی خود رسیده‌اند و بازه‌ای برای نوسان رو به بالا و کشف قیمت‌های جدید بالاتر را ندارند.
 • تهدید پتروشیمی جهان با ساز و کار شیل

  دنیای اقتصاد: کارشناسان صنعت پتروشیمی در جهان معتقدند استفاده از فرصت‌های مربوط به استخراج نفت و گاز از منابع شیل می‌تواند فرصت‌های رقابت‌پذیری بالایی را برای کشورهای دارنده این منابع ایجاد کند و حاشیه سود این شرکت‌ها را افزایش دهد. برخی معتقدند آمریکا با استفاده از این روش توان و اعتبار خود را برای ایجاد پتروشیمی‌های ارزان قیمت افزایش داده و محصولات ارزان قیمتی را به زودی به بازارهای جهان عرضه می‌کند و این در حالی است که بسیاری از کشورهای نفتی از این منابع یا بی‌اطلاعند یا فاقد آن هستند.
 • آینده صنعت متانول ایران در گرو صادرات یکپارچه

  انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی در نظر دارد برای هماهنگی تولید‌کنندگان صنعت پتروشیمی در زمینه صادرات محصولاتی مانند متانول، اوره و آمونیاک سمینارهای هم‌اندیشی برگزار کند. احمد مهدوی ابهری، دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی درگفت‌وگو با «نیپنا» اظهار کرد: اتحاد و اتفاق‌نظر در عرضه محصولات مختلف پتروشیمی از جمله متانول می‌تواند به تجارت و تولید کمک کند. در حال حاضر ۱۴درصد از تولید متانول دنیا در اختیار صنعت پتروشیمی ایران است که در دو سال آینده با بهره‌‌برداری از طرح‌های متانول این میزان به رقم قابل توجه ۲۰ درصد می‌رسد؛ بنابراین نیاز داریم در زمینه عرضه متانول به جهان هماهنگ عمل کنیم.
 • مکانیزم بورس کالا سبب شفافیت قیمت خرما می‌شود

  معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی از تولید، فرآوری و بازرگانی خرما حمایت می‌کند، گفت: به دو صورت وام به افرادی که در این زمینه فعالیت کنند تعلق می‌گیرد؛ یک راه این است که به صادر‌کنندگان بعد از آنکه اهلیت آنها تایید شد ظرف ۴۸ ساعت وام داده می‌شود و راه دوم بورس کالا است که سبب شفافیت قیمت خواهد شد.
 • قیر تهاتری و ترانزیتی از عراق به اسم قیر ایران

  رئیس کمیسیون قیر اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی گفت:‌ قیر تهاتری و ترانزیت قیر از عراق به اسم قیر ایران صورت می‌گیرد که با توجه به پایین بودن کیفیت قیر عراق از ایران، این موضوع به نام قیر ایران آسیب وارد می‌کند. به گزارش «ایسنا» وحید شیخی در نشست خبری که دیروز برگزار شد، با بیان اینکه ۷۵ شرکت بزرگ قیر عضو این اتحادیه هستند، در مورد مشکلات این کمیسیون توضیح داد: یکی از مشکلات کمیسیون قیر اتحادیه صادرکنندگان، قیر تهاتری و ترانزیت قیر از عراق به اسم قیر ایران است. وی افزود: این موضوع به نام قیر ایران آسیب وارد می‌کند زیرا کیفیت قیر عراق بسیار پایین‌تر از قیر ایران است.
 • تداوم کاهش نرخ فولاد

  گروه بنگاه‌ها: شمش فولاد برخی از خصوصی‌ها از جمله کیمیا و بریس با افت نرخی بین ۳۰ تا ۵۰ تومان در هر کیلو در بازار غیررسمی عرضه شدند. در این روز، همچنین مقاطع فولاد بناب نیز شاهد کاهش قیمت از سوی بازار بود.
 • مس همچنان بالای۷هزار دلار

  دنیای اقتصاد: قیمت مس بالاخره بعد از ۳ سال کش و قوس در آخرین ساعات معاملاتی روز دوشنبه از مرز ۷ هزار دلار گذشت و تاکنون که موقع نگارش این خبر هستیم قیمت فلز سرخ بالاتر از ۷ هزار دلار باقی مانده است. به گزارش «دنیای اقتصاد» به نقل از متال بولتن خوش بینی فعالان این بازار به افزایش تقاضای چین یکی از مهم‌ترین‌ دلایل این رشد قیمت اعلام شده است.
 • امسال ۸ میلیون تن فولاد صادر می‌کنیم

  گروه بنگاه‌ها: دهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران با حضور معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، استاندار استان مرکزی، رئیس خانه معدن، رئیس انجمن سنگ و مسوولان محلی در «نیم‌ور» محلات آغاز به کار کرد.
 • معامله کل گندم تولیدی سال آینده از طریق بورس کالا

  مدیرعامل بورس کالای ایران جزئیات عرضه گندم در بورس طی سال آینده را تشریح کرد و گفت: مکانیزم عرضه در بورس تفاوت میان گندم‌ باکیفیت و بی‌کیفیت را مشخص می‌کند.
 • ابتکار زیست محیطی پتروشیمی بوریالیس در جنوب شرق آسیا

  به گزارش نیپنا به نقل از پایگاه اینترنتی پلاستیک‌نیوز یوروپ، شرکت صنایع شیمیایی اتریشی بوریالیس اتریش به تازگی طرحی ابتکاری را برای سرعت بخشیدن به مدیریت پسماند محصولات پتروشیمی در جنوب شرق آسیا معرفی کرد.
 • ضرورت حفظ بازارهای صادراتی مواد معدنی

  یک فعال حوزه سرب و روی گفت: تصمیم‌گیری برای جلوگیری از خام فروشی و ایجاد زنجیره ارزش افزوده و در نتیجه اشتغال‌زایی و درآمدزایی بیشتر، تصمیم بسیار خوبی است اما باید مراقب بود چنین تصمیم‌هایی به کاهش اشتغال معادن و از دست رفتن بازارهای صادراتی نینجامد.

بیشتر

بیشتر