آرشیو روزنامه شماره ۴۱۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۱۶۵

 • پشتیبان‌های فاندامنتال برای فلز سرخ

  محمدحسین بابالو
  هم‌اکنون بازار مس در نزدیکی ۶۷۰۰ دلار در هر تن نوسان می‌کند؛ اگرچه در هفته‌های گذشته حتی قیمت‌هایی نزدیک به ۶۹۰۰ دلار در هر تن نیز به ثبت رسیده بود. به نظر می‌رسد شرایط این بازار با ابهاماتی مهم رو‌به‌رو است که شفاف شدن داده‌های موجود می‌تواند دورنمای روشن‌تری از بهای مس را ترسیم کند؛ اگرچه در این گزارش توجه اصلی بر رخدادهای حال حاضر بازار قرار گرفته است.
 • پیش‌نیازهای تکمیل زنجیره پتروشیمی

  عارفه مشایخی
  صنعت پتروشیمی از جمله صنایع مادر در کشور ماست که به‌عنوان تغذیه‌کننده سایر بخش‌های اقتصادی نقش مهم و اساسی را ایفا می‌کند و به تعبیری می‌توان گفت این صنعت می‌تواند به‌عنوان موتور محرکه اقتصاد کشور نقش‌آفرینی کند. این در حالی است که عملکرد بخش پایین دست این صنعت هم به همین اندازه مهم و مورد توجه است و جهش و حرکت رو‌به جلوی واحدهای پایین‌دستی می‌تواند تاثیر بسزایی در کاهش نرخ بیکاری و ایجاد ارزش افزوده بیشتر در اقتصاد کشور داشته باشد و چشم‌انداز روشن‌تری را برای پیشرفت‌های اقتصادی کشور در همه زمینه‌ها رقم بزند. بنابراین ایجاد بستری مناسب در جهت رشد زنجیره تامین صنعت پتروشیمی یکی از ملزوماتی است که در شرایط فعلی باید بیش از پیش به آن توجه کرده و برای آن برنامه‌ریزی شود.
 • نسخه جدید سامانه بازار مشتقه و نگارش جدید معاملات برخط مشتقه بارگذاری شد

  امکان انجام معاملات برخط قراردادهای مشتقه بورس کالای ایران برای اولین بار در بهمن ماه ۱۳۹۳ در بورس کالای ایران فراهم شد و هم اکنون بیش از ۸۰ درصد معاملات قراردادهای آتی سکه طلا به‌صورت برخط انجام می‌شود؛ بنابراین بخش عمده‌ای از فعالان قراردادهای مشتقه بورس کالای ایران به سامانه معاملات برخط دسترسی دارند.
 • تداوم روند صعودی شمش فولاد

  گروه بنگاه‌ها: ورود بازیگران بزرگ به صحنه بازار برای خرید شمش باعث رشد قیمت‌ها شد. فعالان بازار می‌گویند ورود تولیدکنندگان بزرگ مقاطع به بازار برای خرید شمش باعث شده تا تقاضا برای شمش رو‌به فزونی برود و روند قیمت صعودی شود. دیروز شرکت ذوب بریس، مجتمع فولاد آلیاژی کیمیا‌، شرکت فولاد اصفهان در و مجتمع فولاد بناب قیمت محصولات را با رشد اعلام کردند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر