آرشیو روزنامه شماره ۴۱۵۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۱۵۹

 • کاهش ۶۵ تومانی نرخ شمش فولاد «اصفهان در»

  گروه بنگاه‌ها: در مبادلات روز سه‌شنبه ۱۱ مهر‌ماه، «اصفهان در» شمش فولاد تولیدی خود را با کاهش نرخ ۶۵ تومانی نسبت به آخرین قیمت پیشنهادی خود عرضه کرد. در این روز، سایر خصوصی‌ها شمش و مقاطع فولادی خود را بدون تغییر قیمت پیشنهاد دادند.
 • علاقه‌مندی ایتالیایی‌ها به مشارکت در توسعه صنعت پتروشیمی

  شرکت‌های ایتالیایی با توجه به رشد صنعت پتروشیمی ایران می‌توانند همکاری‌های آتی را گسترش دهند. آلفئو بوناتو، مدیر فروش شرکت بائوزانو ایتالیا، در گفت‌وگو با « نیپنا» اظهار کرد: من همواره در سی سال گذشته در کلیه نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران حاضر بوده ام و از زمانی که ایران پلاست شروع به کار کرد؛ شرکت بائوزانو در تمامی دوره‌های این رویداد بین‌المللی حضور داشته است.
 • صدور ۶/ ۳ میلیارد دلار کالای معدنی و صنایع معدنی تا پایان مرداد

  ایرنا: ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی ایران در ۵ ماه امسال از ارزش صدور کالاهای این بخش در ۶ ماه نخست سال قبل،‌ پیش افتاد به‌طوری که در این مدت ۶/ ۳ میلیارد دلار کالا صادر شد در حالی که کل صادرات سال قبل به ۷ میلیارد دلار رسیده بود. از ابتدای فروردین تا پایان مرداد سال ۹۶ ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی از ۶/ ۳ میلیارد دلار گذشت.
 • تداوم رکورد ۵۰ هزار تنی معاملات

  محمدحسین بابالو
  آرامش نسبی در معاملات پلیمرها در بورس کالا در کنار تداوم التهاب در بازار برخی از گریدهای جذاب به داستان تکراری و مداوم هفته‌ها و حتی ماه‌های اخیر بورس کالا بدل شده است. التهاب در معاملات اغلب پلی‌پروپیلن‌های شیمیایی، نساجی و فیلم و همچنین پلی‌اتیلن ترفتالات بطری باز هم ادامه دارد تا جایی که حتی تقاضایی ۲۰ برابر عرضه‌ها نیز به ثبت رسیده و جالب‌تر آنکه این روند معاملاتی باز هم تجربه می‌شود. تقاضای ۴۰ برابری عرضه پلی‌پروپیلن شیمیایی ZR۲۳۰C، تقاضای ۲۲ برابری عرضه پلی اتیلن ترفتالات بطری BG۷۳۲ و تقاضای ۲۹ برابری عرضه پلی پروپیلن شیمیایی ZB۳۳۲C چند معرف برجسته از وضعیت گریدهای ملتهب در این بازار است؛ اگرچه بخش بزرگ‌تری از این بازار نیز معاملاتی آرام و متعادل را سپری می‌کنند.
 • پیش‌بینی ادامه افزایش قیمت فولاد تا ۶ ماه دیگر

  در پی افزایش قیمت فولاد که ناشی از افزایش قیمت مواد اولیه و افزایش نرخ‌ها در بازار جهانی است، عضو هیات ‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران پیش‌بینی کرد که این روند افزایشی قیمت حداقل تا ۶ ماه آینده ادامه داشته باشد و از درخواست وزیر صنعت، معدن و تجارت برای تشکیل ستاد زنجیره فولاد برای بررسی چالش‌ها خبر داد.بهادر احرامیان با اشاره به درخواست وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تشکیل ستاد زنجیره فولاد با مشارکت بخش خصوصی گفت: هفته گذشته جلسه‌ای با فولادسازان در سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برگزار و درخواستی از سوی وزیر مطرح شد با این مضمون که «ستادی از فعالان بخش خصوصی فولاد به همراه بخش دولتی برای بررسی چالش‌ها و موضوعات صنعت فولاد تشکیل شود.»
 • رشد چشمگیر واردات استایرن ترکیه

  واردات استایرن (styrene) ترکیه در ماه آگوست امسال با رشد ۵۹ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال به ۲۸ هزار و ۷۶ تن رسید.
 • مراقب از دست رفتن بازارهای صادراتی مواد معدنی باشیم

  رئیس هیات‌مدیره انجمن معدن کاران سرب و روی کشور گفت: تصمیم‌گیری برای جلوگیری از خام فروشی و ایجاد زنجیره ارزش افزوده و در نتیجه اشتغال‌زایی و درآمدزایی بیشتر، تصمیم بسیار خوبی است اما باید مراقب بود چنین تصمیم‌هایی به کاهش اشتغال معادن و از دست رفتن بازارهای صادراتی نینجامد.به گزارش «ایرنا» اسحاق جهانگیری ۱۶ مردادماه امسال بخشنامه اصلاح ماده ۱۴۱ قانون مالیات‌های مستقیم را ابلاغ کرد که براساس آن برخی از مواد معدنی و نفتی مشمول این ماده از قانون شدند.
 • وضعیت مس در بازارهای بین‌المللی و بورس کالا

  نگاهی به روند قیمتی مس در بازارهای جهانی نشان می‌دهد این فلز در هشت ماه نخست سال ۲۰۱۷ (به‌خصوص ۶ماه نسبت به سال ۱۳۹۶) روزهای رویایی و طلایی را پشت سر گذاشت.
 • مدل جدید توسعه صنعت پتروشیمی

  محمد‌علی مختاری
  : در سال‌های اخیر مدل‌های توسعه صنایع پتروشیمی در جهان، دچار تغییرات بنیادین شده است. بر این اساس صنایع پتروشیمی در نقاط مختلف دنیا برای تولیدات محصولات پایه پتروشیمی به مدل ادغام واحدهای پتروشیمی و پالایشگاه روی آورده‌اند.

بیشتر

بیشتر