آرشیو روزنامه شماره ۴۱۵۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۱۵۸

 • یک گام به عقب در بازار نیکل

  محمدحسین بابالو
  کاهش بهای نیکل در هفته‌های اخیر موجب شده تا یک جو نگران‌کننده در این بازار ایجاد شود؛ اگرچه هنوز هم نمی‌توان به تداوم افت قیمت‌ها رأی قاطع داد. افزایش آرام موجودی انبارها، بدبینی فعالان بازار از دورنمای قیمت‌ها در برابر برتری قیمت‌های سلف ۳ ماهه بر نرخ‌های نقدی مواردی است که در این بازار خودنمایی کرده و ابهامات موجود را عمیق‌تر جلوه می‌دهد. با توجه به جایگاه فنی نیکل به‌عنوان یک فروآلیاژ یا کاربرد آن در تولید فولاد ضد زنگ یا محصولات شیمیایی حاوی نیکل و البته کاربرد آن در آبکاری سطوح فلزی، در ایران و سایر نقاط جهان، شاید روزهای سرد سال زمان بهتری برای رشد بهای این کالا به دلیل تقویت حجم تقاضای نیکل به شمار رود ولی خودنمایی این جریان به زمان بیشتری نیاز دارد.
 • ضریب اثرگذاری چین بر بازار فولاد

  دنیای اقتصاد: بازار جهانی سنگ‌آهن و فولاد در هفته گذشته روند نزولی را از سرگذراند؛ به‌طوری‌که با شروع هفته گذشته این بازار همچنان به روند نزولی خود ادامه داد؛ ولی با نزدیک شدن به اواخر هفته روند کاهشی متوقف شد. با توجه به اینکه در هفته‌های گذشته افت قیمت سنگ‌آهن و فولاد جهانی شدت بیشتری پیدا کرد، خریداران چینی در این باره نگران شدند که قیمت در این دو بازار به کف رسیده باشد و همین موضوع عاملی برای افزایش خریدها در بازار شد و در ادامه بازار را با افزایش قیمت مواجه کرد. از سوی دیگر یکی از دلایل توقف روند کاهشی در بازار سنگ‌آهن و فولاد جهانی را باید در افزایش تقاضا و خریدها دانست که باعث شد سنگ‌آهن خلوص ۶۲ درصد وارداتی به چین از ۱۵/ ۶۳ دلار در آخر هفته قبل به ۲۵/ ۶۲ دلار در هر تن سی اف آر برسد و نهایتا در پایان هفته بهبود یافت و به ۹۵/ ۶۴ دلار در هر تن سی اف آر چین نیز رسید.
 • درخواست تخصیص ارز مبادله‌ای برای واردات پلی‌اتیلن

  گروه بنگاه‌ها: دبیر انجمن تولید‌کنندگان لوله و اتصالات پلی‌اتیلن، طی نامه‌ای به دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری، با تشریح مشکلات تامین مواد اولیه برای تولیدکنندگان لوله پلی‌اتیلن، خواستار تخصیص ارزمبادله‌ای برای واردات پلی‌اتیلن PE۱۰۰ شد.
 • روند نزولی در بازار فولاد ترکیه

  پایگاه خبری فولاد ایران: با اینکه کارخانه‌ها در ترکیه در تلاشند مانع افت قیمت میلگرد شوند؛ ولی هنوز برخی تجار تخفیف‌های قابل توجهی می‌دهند. به گزارش فولاد ایران، آخرین قیمت پیشنهادی صادراتی ۵۳۰ دلار در هر تن فوب است؛ ولی برخی از تجار اظهار کردند کارخانه‌ها در ۵۱۵ تا ۵۲۰ دلار در هر تن نیز پیشنهاد می‌دهند؛ چرا‌که بازار قراضه وضعیت خوبی ندارد. خریدارها هم معتقدند روند نزولی ادامه خواهد داشت و به دنبال ۵۱۰ تا ۵۱۵ دلار در هر تن فوب هستند.
 • باغداران خواهان آغاز معامله پسته در بورس کالا هستند

  مدیر عامل یک شرکت تولیدکننده پسته گفت: عرضه پسته در بورس کالای ایران باعث سرازیر شدن نقدینگی به سمت بازار پسته، جلوگیری از نوسان قیمتی، کوتاه شدن دست افاغنه و افزایش تعداد خریداران می‌شود که این مزایا موجب شده است تا باغداران پسته خواهان معامله هر چه سریعتر این محصول در بورس کالای ایران باشند.
 • ثبات نسبی قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات نخستین روز از هفته کاری پیش رو پس از تعطیلات اخیر، اغلب ذوبی‌ها شمش تولیدی خود را بدون نوسان قیمت نسبت به چهارشنبه هفته گذشته عرضه کردند. در این روز فقط شمش فولاد کیمیا با رشد ۲۰ تومانی در هر کیلو عرضه شد.
 • قیمت واقعی و عادلانه از مزایای عرضه شیر در بورس کالا

  مسوولان وزارت جهاد در تلاشند با عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا، این محصولات به قیمت‌ واقعی رسیده و تولیدکنندگان دغدغه نوسان کاذب قیمت را نداشته باشند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان بازار محصولات کشاورزی به سبب توسعه نیافتگی اقتصادی، ساختار سنتی و ناکارآمد بازار با محدودیت‌های متعددی روبه‌رو‌ است این در حالی است که با توجه به مشکلات بازار عرضه محصولات کشاورزی، بورس کالا به‌عنوان یک بازار جدید می‌تواند درصدد رفع مشکلات برآید، چراکه به سبب شفافیت، خبری از نوسان کاذب قیمت محصولات نیست.
 • رشد تولید فولاد ایران ۳ برابر متوسط جهانی

  صنعت فولاد یکی از بخش‌های مهم و موثر اقتصاد کلان در ایران است. بر اساس جدیدترین گزارش انجمن جهانی آهن و فولاد، میزان تولید فولاد ایران در ۸ ماهه ۲۰۱۷ نشانگر افزایش ۷/ ۱۵ درصدی است در حالی که تولید فولاد جهان در این مدت رشد ۹/ ۴ درصدی را تجربه کرده است. به گزارش «ایرنا» در کنار رونق تولید صنایع، تکیه بر توانمندی‌های داخلی و پرداخت تسهیلات به صنعت، نمایانگر تحقق و عملیاتی شدن بخش مهمی از اهداف اقتصاد مقاومتی است. این گزارش بخشی از مهم‌ترین تحلیل رسانه‌ها در یک هفته گذشته را در زمینه عملکرد دولت در اجرایی‌سازی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مورد بررسی قرار داده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر