آرشیو روزنامه شماره ۴۰۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۰۲۷

 • دو سرعت‌گیر برای بازار فولاد

  محمدحسین بابالو : بازار فولاد در روز ابتدایی هفته جاری روالی نسبتا منطقی را در پیش گرفته و فراز و فرودهای قیمتی وضعیتی نسبتا آرام را از خود نشان می‌دهد. از این پس گفتمان بازار می‌تواند توجه به موضوعات سیاسی و انتخاباتی را در کنار روال عمومی قیمت‌ها تجربه کند که ممکن است برخی از رخدادهای این بازار را با فروغی کمتر، مخابره کرده یا بخش بزرگ‌تری از محاورات را به این موضوع اختصاص دهد که چندان جذاب نخواهد بود. واقعیت‌های زیرپوستی در بازار فولاد است که مسیر نوسان قیمت‌ها را تعیین می‌کند و کاهش گفتمان قیمتی در این بازار می‌تواند بخشی از فعالان بازار را از دسترسی به اطلاعات سریع محروم کند بنابراین بهتر است مباحث انتخاباتی را در ساعاتی پیگیری کرد که اوج فعالیت بازار نیست.

 • «سایا» کلید عرضه اعتباری برای پتروشیمی

  عارفه مشایخی: سامانه سایا، پایگاهی است که قرار است یکی از مشکلات عمده بخش پایین‌دست پتروشیمی یعنی تامین مواد اولیه را حتی‌الامکان حل کرده و به رونق روز‌افزون این صنعت کمک کند. با توجه به اینکه کشور ما یکی از دارندگان بزرگ ذخایر هیدروکربنی است و بر اساس این موهبت، مجتمع‌های پتروشیمی بزرگی در کشور احداث شد و قرار بود این مجتمع‌ها متناسب با تولیدات خود اول زنجیره تکمیلی صنعت خود را سیراب کرده و بعد از آن به صادرات مشغول شوند، انتظار نمی‌رفت که واحد‌های تولید‌کننده در بخش پایین‌دست با مشکل و چالشی به خصوص از بعد تامین مواد اولیه رو به رو شوند.

 • دو دستاورد مهم دولت در حوزه گندم

  دنیای اقتصاد: خرید گندم تضمینی از سوی دولت از کشاورزان در شرایطی آغاز شده که خبرها حاکی از وجود ۹ میلیون تن ذخیره گندم در کشور دارد و این در حالی است که در دولت‌های هشتم و نهم تقریبا هیچ‌گاه با مازاد گندم روبه‌رو‌ نبودیم و کشور به یکی از واردکننده‌های اصلی گندم تبدیل شده بود. با این حال از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم تاکنون میزان تولید این محصول استراتژیک از رقمی حدود ۹ میلیون تن به ۱۴ میلیون و ۵۹۰ هزار تن رسیده است که از رشد ۷/ ۶۱ درصدی تولید در این دولت حکایت دارد. این در شرایطی است که میزان خرید گندم از کشاورزان در همین مدت از رقم ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ۱۱ میلیون و ۵۲۵ هزار تن رسیده که از رشد ۱۴۰ درصدی خرید گندم از سوی دولت حکایت دارد.

 • سودآوری؛ بزرگ‌ترین چالش فولاد‌سازان در سال ۹۶

  بهادر احرامیان

  مدیرعامل فولاد یزد

  سال ۹۵ شاهد تثبیت قیمت‌های جهانی فولاد و معکوس شدن روند رقابت تخریبی و بازارشکنی صادرکنندگان چینی بود. در این سال به دلیل برخی مشکلات از ناحیه عرضه و توقف کار غیرمنتظره معادن استرالیایی منجر به جهش بی‌سابقه قیمت زغال‌سنگ از ۸۰ دلار به ۳۲۰ دلار شد که در نهایت منتهی به افزایش بهای سنگ آهن و فولاد شد. روندی که هم اکنون با بهبود وضعیت عرضه زغال‌سنگ در حال معکوس شدن است. در سالی که گذشت شاهد ورود ظرفیت‌های جدید فولاد‌سازی و نورد متعددی در داخل کشور بودیم و از سوی دیگر صادرات فولاد ایران به رکورد ۶‌میلیون تن و مجموع تولید کشور نیز باز هم به رکورد جدیدی دست یافت، اما با وجود عملکرد خوب کمی، صنعت فولاد کشور در زمینه سودآوری و مالی تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله دارد.

 • فعالان اقتصادی در انتظار راه‌اندازی بازار آتی ارز - ۳ اردیبهشت ۹۶

  عضو شورای عالی بورس می‌گوید برای راه‌اندازی بازار آتی ارز نیازی به انتظار برای یکسان‌سازی نرخ ارز نیست. «قاسم محسنی» درباره آخرین وضعیت راه‌اندازی بازار آتی ارز در بازار سرمایه، بیان کرد: بانک مرکزی موافق راه‌اندازی معاملات مشتقه ارز است، اما با پیش‌شرط‌هایی آغاز به کار این بازار مالی را بر پایه ارز به تاخیر انداخته که براساس بررسی‌های کارشناسی، نیازی به پیش‌شرطی نظیر یکسان‌سازی نرخ ارز نیست. محسنی افزود: نیازی نیست صبر کنیم پیش شرط‌های مورد نظر بانک مرکزی تحقق یابد و ما می‌توانیم زودتر معاملات مشتقه (آتی) ارز را راه‌اندازی کنیم.

 • ۷۰ درصد معاملات فیوچرز در اختیار کاربران آنلاین

  نرم‌افزار فیوچرز آنلاین در بورس کالای ایران که طی سال‌های پیش طراحی و راه‌اندازی شده بود، در حال حاضر گسترش و توسعه‌ یافته است، به نحوی که حدود ۷۰ درصد از معاملات فیوچرز ما در بستر آنلاین صورت می‌گیرد. به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، مدیر عامل بورس کالای ایران در پاسخ به این سوال که عمده چالش‌های مربوط به زیرساخت‌های الکترونیک مبادلات کلان در بازار بورس چیست، گفت: آنچه در حوزه بورس کالا ضروری است مربوط به شرکت‌های تولید‌کننده بک آفیس (فناوری مورد نیاز برای اداره یک سازمان) می‌شود که این شرکت‌ها باید نرم‌افزارهای ارتباطی مربوط به این بازار مالی را طراحی کنند.

 • عکس‌العمل مثبت بازار نسبت به رویدادهای سیاسی هفته گذشته

  گروه بنگاه‌ها:مبادلات روز گذشته با عکس‌العمل مثبت بازار فولاد نسبت به اتفاقات سیاسی هفته گذشته از جمله مشخص شدن کاندیداهای ریاست جمهوری دنبال شد. در این روز قیمت محصولات فولادی که هفته گذشته شیب نزولی گرفته بود، مثبت شد. به گفته فعالان، امیدواری به بهبود شرایط باعث به‌وجود آمدن جو مثبت در بازار و بورس شده است و اغلب تولید‌کنندگان با ثبات نسبی اعلام نرخ کرده یا نرخ های پیشنهادی را با رشد اعلام کردند.

  .

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر