آرشیو روزنامه شماره ۴۰۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۰۲۸

 • آمادگی بورس انرژی برای صادرات بنزین

  محمدحسین بابالو : افتتاح قریب‌الوقوع فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس می‌تواند کشور ما را از واردات بنزین بی‌نیاز ساخته و همچنین می‌تواند ایران را به‌عنوان صادرکننده این فرآورده به بازارهای منطقه‌ای و جهانی معرفی کند. وجود پتانسیل صادرات بنزین در شرایطی رقم می‌خورد که می‌توان پالایشگاه ستاره خلیج فارس را یکی از واحدهای بزرگ پالایشی به شمار آورد که بخش غیردولتی بیشترین حجم را در احداث، تامین مالی و حتی بهره‌برداری از آن بر عهده خواهد داشت که رخداد مهمی در صنعت انرژی ایران به شمار می‌رود.

 • پیش‌بینی‌‌های خاکستری برای سنگ‌آهن

  حمزه بهادیوند چگینی - بارگیری و انتقال سنگ‌آهن از معادن اصلی و مهم آن در برزیل و استرالیا همواره شاخص‌های مهمی برای سرمایه‌گذاران این محصول محسوب می‌شوند که نشان می‌دهند طرف عرضه در بازار سنگ‌آهن چه وضعی دارد. به عقیده کارشناسان بازار سنگ‌آهن افزایش میزان بارگیری این محصول در بنادر می‌تواند به‌عنوان آلارمی برای رونق این بازار و نوسانات قیمت محسوب شود؛ اتفاقی که در حال حاضر نیز شاهد آن هستیم.

  البته نگاهی به روند قیمت سنگ‌آهن نشان می‌دهد این محصول که طبق نمودارها از مارس ۲۰۱۳ روند کاهشی نسبتا تندی را آغاز کرده و از قیمت ۱۵۰ دلار در هر تن به زیر ۴۰ دلار در فوریه ۲۰۱۶ رسید، اما از آن تاریخ به بعد این روند تغییر جهت داد و در عرض چند ماه قیمت به حدود ۹۰ دلار در هر تن رسید.

 • همنوایی قیمت‌ها در مسیر نزولی

  عارفه مشایخی: روز گذشته اولین روزی بود که قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالا و انرژی به‌صورت هفتگی اعلام شد؛ بنابراین از این پس هر هفته قیمت‌های پایه جدید به روال کلی در بازار جهت می‌دهد و این در حالی است که قیمت‌های پایه که غالبا در روز یکشنبه اعلام می‌شود مهم‌ترین فاکتور در تحلیل وضعیت معاملاتی در بورس کالا یا بازار آزاد محسوب شده که به عقیده برخی از تحلیلگران این بازارها تاثیر‌پذیری را از بازار داخلی بیشتر خواهند کرد.

  روز گذشته قیمت محصولات پلیمری از سوی دفتر صنایع پتروشیمی پایین‌دستی به‌گونه‌ای اعلام شد که همه گرید‌ها متفق‌القول پا در مسیری نزولی گذاشته و روندی کاهشی را تجربه کردند.

 • رشد ۲۳درصدی صادرات در سال۹۵

  گروه بنگاه‌ها: مجتمع معدنی و صنعتی گل‌گهر به‌عنوان بزرگ‌ترین‌ شرکت معدنی ایران از ذخایر قابل توجه برخوردار است و همواره یکی از قطب‌های مهم اقتصادی استان کرمان به شمار می‌رود. این مجموعه همواره در حال توسعه است و در سال ۹۵ چند طرح توسعه‌ای مهم را به مرحله راه‌اندازی رسانده است؛ از همین رو گفت‌وگویی با ناصر تقی‌زاده مدیر عامل این مجموعه معدنی و صنعتی انجام داده‌ایم که مشروح آن در پی می‌آید:

  دستاوردهای شرکت گل‌گهر در سال ۹۵ چه بوده است؟

  شرکت گل‌گهر در سال ۹۵ دستاوردهای مهمی‌در سطح ملی، استانی و محلی داشته به‌طوری که این شرکت طرح‌های بزرگی را در سال جاری اجرا کرده یا در دست اجرا دارد.

 • توسعه‌های هدفمند فولاد مبارکه در فروردین ماه

  گروه بنگاه‌ها: معاون بهره‌برداری فولاد مبارکه گفت: در نخستین ماه از فصل بهار فولاد مبارکه با بهره‌برداری موثر از توسعه‌ها و افزایش ظرفیت‌های هدفمند انجام شده در شرکت در نواحی آهن‌سازی و فولادسازی به رکوردهای جدیدی در تولید آهن اسفنجی و فولاد خام دست یافت. به گزارش روابط عمومی فولاد مبارکه، مختار بخشیان افزود: به یقین با این روند در فولاد مبارکه به یاری خداوند و همت کارکنان تا پایان سال جاری به هدف تولید ۶ میلیون و ۲۰۰ هزارتن فولاد خام و تولید ۷ میلیون و ۷۰۰ هزارتن آهن اسفنجی دست خواهیم یافت.

 • امکان فروش زعفران پیش از تولید در بورس کالا

  کشاورزان می‌توانند در صورت تمایل، محصول خود را به‌صورت سلف و پیش از تولید محصول بفروشند و این امکان هم اکنون در مکانیزم بورس فراهم است؛ برنامه توسعه بازار مشتقه در این حوزه نیز از مهم‌ترین اولویت‌های بورس کالا است که تا پایان سال جاری اجرایی خواهد شد. به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، بازار زعفران در کشور ما مبتنی بر خرده‌فروشی است و سال‌ها است که عرضه و معامله زعفران ایرانی در بازارهای جهانی با مشکلات زیادی روبه‌رو‌ بوده و با توجه به عدم یکپارچگی و صادرات فله‌ای، ایران نتوانسته است جایگاه خود را در بازار جهانی زعفران تثبیت کند.

 • توسعه تالار صادراتی بورس کالا در دستور کار

  کارشناس ارشد بازار سرمایه با تاکید بر ضرورت راه‌اندازی تالار صادراتی بورس کالا گفت: برای شفافیت بیشتر قیمت‌ها در بورس کالای ایران، قیمت تمامی محصولات در تالار صادراتی باید کشف شود. مهران کهورزاده گفت: بورس کالای ایران در سال ۹۵ یکی از شلوغ‌ترین دوران کاری خود را در برخی حوزه‌ها از جمله پتروشیمی پشت سر گذاشت؛ به‌طوری‌که با وجود برخی فشارها و محدودیت‌های وارد شده، عملکرد مناسبی از بورس کالا به ثبت رسید. کارشناس ارشد بازار سرمایه با اشاره به اینکه دولت باید برای پذیرش بیشتر و انجام معاملات محصولات، به کمک بورس کالای ایران بیاید تا شاهد رشد شفافیت اقتصادی و حکمفرمایی منطق و عدالت بر نحوه قیمت کالاها باشیم، خاطرنشان کرد: در سال گذشته شرایط اجتماعی و سیاسی و همچنین استرس‌ها و فشارهای زیادی بر بورس کالا حاکم بود؛ اما بورس کالای ایران توانست با افزایش تعاملات و نشست‌های هم‌اندیشی با فعالان صنایع، موانع زیادی را با موفقیت پشت سر بگذارد و برآیند این اقدامات مثبت نیز در رشد حجم و ارزش معاملات کالاهای مختلف در بورس کالا نمود پیدا کرد.

 • تداوم روند صعودی در بازار آهن

  گروه بنگاه‌ها:روز گذشته روند مبادلات در بازار غیر‌رسمی مثبت بود و این موضوع رشد قیمت‌ها را به‌دنبال داشت. در پی افزایش حجم مبادلات در بازار آهن قیمت انواع محصولات نیز با رشد همراه بود. این در حالی است که مبادلات شمش و مقاطع ساختمانی طی یک ماه اخیر در بورس کالا با حجم اندکی صورت گرفته است.

  .

بیشتر

بیشتر