آرشیو روزنامه شماره ۴۰۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۰۲۶

 • صادرات، کلید حل مشکلات بازار فولاد

  گروه بنگاه‌ها- آزاده حسینی: باوجود اینکه بازار آهن در روزهای آغازین سال نو بعد از تعطیلات با استارت خوبی آغاز شد و بازار با بهبود مبادلات همراه بود، اما عمر افزایش قیمت‌ها طولانی نبوده و نرخ‌ها به سرعت عقبگرد را تجربه کردند.

  فعالان بازار و تولید‌کنندگان رکود مبادلاتی را عامل اصلی کاهش قیمت‌ها می‌دانند و معتقدند صادرات در وضعیت فعلی اهرم نجات بازار بوده و اگر در شرایط صادرات به لحاظ ارتباط بانکی بین‌المللی گشایشی ایجاد شود بازار داخل نیز با رونق همراه خواهد شد و اگر خللی در این روند ایجاد شود شاهد سقوط آزاد قیمت‌ها و ورشکستگی بسیاری از واحد‌های فولادی خواهیم بود.

 • شکست گارد قیمتی

  دنیای اقتصاد: بازار آتی طی هفته گذشته روندی تقریبا معکوس و متفاوت را نسبت به دو هفته قبل از خود نشان داد، به‌طوری‌که حجم معاملات در این بازار که طی هفته منتهی به ۲۴ فروردین با کاهش نسبت به مبدا خود مواجه شده بود، طی هفته گذشته این کاهش را کنار گذاشت و روندی افزایشی را آغاز کرد، حجم معاملات در بازار آتی سکه طی هفته گذشته به ۵۷ هزار و ۲۳۸ معامله رسید که نسبت به دو هفته قبل افزایش ۱۶ هزار و ۷۱۵ تایی
  را به ثبت رساند.

  بازار آتی سکه که طی هفته‌های قبل گارد نزولی را با توجه به حباب سکه نقدی به خود گرفته بود و برای تحقق نزول خود نیاز به کاهش (هرچند اندک و تلنگر‌وار) طلای جهانی داشت، طی هفته گذشته و طبق پیش‌بینی‌های «دنیای اقتصاد» با کاهش ۷ دلاری و هفتگی طلای جهانی به این تلنگر پاسخ مثبت داد و سررسیدهای مختلف این بازار را با نزول حداقل هزار و حداکثر ۵ هزار و ۵۰۰ تومانی روبه‌رو‌ کرد.

 • بررسی بازار معاملات آب و کربن در تالار سبز

  براساس مصوبه هیات دولت و وزارت نیرو چنانچه هر واحد صنعتی یا مصرفی سرجمع مصرف برق آن بیش از ۵ مگاوات باشد، باید برق مورد نیاز خود را از ابتدای سال جاری از طریق بورس انرژی تامین کند.

  به گزارش «سنا»، سید علی حسینی با بیان مطلب فوق گفت: مطالعات امکان‌سنجی بازار کربن و پسماند با همکاری سازمان محیط زیست و معاونت فناوری ریاست جمهوری در حال تدوین دستورالعملی از سوی بورس انرژی است که در شورای عالی انرژی به تصویب خواهد رسید. این مقام مسوول با بیان اینکه برنامه بورس انرژی تبدیل شدن به مرجع قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی در منطقه خاورمیانه است، گفت: براساس مصوبه هیات دولت و وزارت نیرو چنانچه هر واحد صنعتی یا مصرفی سرجمع مصرف برق آن بیش از ۵مگاوات باشد، باید برق مورد نیاز خود را از ابتدای سال جاری از طریق بورس انرژی تامین کند.

 • قول نوبخت برای حذف عوارض گندله و سنگ‌آهن

  نایب رئیس انجمن سنگ‌آهن از مذاکرات این انجمن با رئیس سازمان برنامه و بودجه برای حل مشکل عوارض سنگ‌آهن و گندله خبر داد که با قول مساعد رئیس این سازمان همراه بود.

  بهرام شکوری در گفت‌وگو با «ایسنا» با اشاره به وضعیت سنگ‌آهن در ماه‌های اخیر گفت: همان‌طور که از آمار مشخص است در چند سال گذشته قیمت کامودیتی (کالاها) کاهش یافته که در تمام حوزه‌های معدنی بوده، اما از اوایل سال گذشته شاهد رشد آرام قیمت سنگ‌آهن و کنسانتره بودیم که به نظر می‌رسد این روند در سال ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ ادامه داشته باشد و ما را نسبت به آینده امیدوار نگه دارد.

 • رویای دیروز تالار نقره‌ای، تعبیر شد

  در سال‌های ابتدایی فعالیت بورس کالا اینکه روزی ارزش بازار مالی این بورس از معاملات فیزیکی فراتر رود به یک رویا شبیه بود، اما امروز شاهد تحقق این اتفاق مهم در تالار نقره‌ای هستیم.

  دبیر‌کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با «پایگاه خبری بورس کالای ایران» به ابزارهای مالی بورس کالا اشاره کرد و گفت: در بازارهای مالی اتفاقات و ابزارهای جدید نشانه پیشرفت آن بازار است به‌طوری‌که سال گذشته شاهد راه‌اندازی قراردادهای آپشن، رونق معاملات آتی و همچنین در دهمین نمایشگاه بورس شاهد راه‌اندازی تالار مجازی معاملات مشتقه بودیم تا همه با خدمات جدید این بازار مالی آشنا شوند.

 • افت بهای سنگ‌آهن متوقف شد

  در روزهای اخیر شاهد رفت و برگشت قیمت سنگ‌آهن بودیم که نگرانی از کاهش قیمت‌ها را افزایش داده بود ولی در هر حال حجم خرید واحدهای تولیدی در کنار حضور سفته‌بازها در این بازار و وجود سرمایه در گردش در بازار سنگ‌آهن، کاهش قیمت این محصول را متوقف کرد. به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، روز گذشته بنادر چین شاهد رشد ۲/ ۲ درصدی قیمت سنگ‌آهن و رسیدن آن به سطح ۶/ ۶۴ دلاری برای عیار مبنا (۶۲درصد) در هر تن بود. همچنین قیمت عیار ۵۸ درصد نیز ۱/ ۳ درصد بالا رفته و به ۰۳/ ۴۰ دلار رسیده است. کاهش قیمت روزهای اخیر به بازگشت تقاضا کمک زیادی کرده، اما هنوز بخشی از تقاضا با امید به ذخیره بالای ۱۳۰ میلیون تن در بنادر، ترجیح می‌دهند فعلا در حاشیه باشند.

 • افزایش ۲۰ میلیون تنی تولید محصولات کشاورزی

  معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: میزان تولید محصولات کشاورزی از سال ۹۲ تا ۹۵ حدود ۲۰ میلیون تن افزایش داشته که این گام مثبتی در تامین امنیت غذایی کشور است.

  به گزارش «ایلنا» اسکندر زند در جلسه شورای کشاورزی کردستان در مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی این استان با اشاره به اینکه میزان تولید محصولات کشاورزی در سال زراعی گذشته به مرز ۱۱۷ میلیون تن رسیده است، افزود: این میزان در سال ۹۲ حدود ۹۷ میلیون تن بود. به گفته وی، این افزایش در تامین امنیت غذایی به‌عنوان مهم‌ترین هدف جهادکشاورزی گامی مثبت بوده و همچنین سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برای افزایش کمی و کیفی محصولات کشاورزی هر سال اجرای بیش از ۶ هزار طرح تحقیقاتی را در دستور کار خود قرار داده است.

 • ادعای عدم توسعه بخش کشاورزی نادرست است

  بهبود وضعیت درآمد کشاورزان در سه سال اخیر به‌ویژه در حوزه‌هایی که در سال‌های دولت گذشته بیشترین حجم واردات را داشت، محقق شده است.

  یزدان سیف، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با «ایلنا» در رابطه با وضعیت کشاورزان در سال‌های اخیر بیان داشت: کشورهای پیشرفته با وجود برتری اقتصادی در سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های خود بر تامین غذا از تولید داخلی حمایت و تاکید ویژه دارند و این جز با حمایت از کشاورزان عملی نخواهد شد. سیف با اشاره به ادعاهایی مبنی بر اینکه دولت یازدهم از قشر پایین‌تر از طبقه متوسط حمایت نکرده است، بیان داشت: این بحث‌ها عوام فریبانه است؛ چرا‌که با بررسی وضعیت درآمدی کشاورزان در سه سال اخیر به‌ویژه در حوزه‌هایی که در دولت احمدی‌نژاد بیشترین حجم واردات را داشت، متوجه افزایش درآمد آنان خواهید شد.

 • صادرات ۲۵ هزار تن قیر از طریق بورس کالا

  تالار صادراتی بورس کالای ایران در معاملات روز چهارشنبه خود شاهد فروش ۲۵ هزار تن قیر بود. به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، در معاملات روز چهارشنبه ۱۴ هزار و ۳۳۱ تن مواد شیمیایی، ۲ هزار و ۹۵۵ تن مواد پلیمری و ۲۳ تن اسلاک واکس در تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی به فروش رفت. همچنین تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران در معاملات روز چهارشنبه خود شاهد داد و ستد ۲ هزار و ۴۰۰ تن شکر سفید، ۷۵۰ تن گندم و ۵۰۰ تن روغن خام بود. تالار محصولات صنعتی و معدنی نیز در معاملات خود معامله ۱۰ هزار تنی فولاد را تجربه کرد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر