• سودای صعود در بازار لوب‌کات

  دنیای‌اقتصاد- راضیه احقاقی: لوب‌کات در بازار فیزیکی بورس کالای ایران ظرف هفته‌های اخیر به اوج تاریخی قیمت خود رسید، با این وجود این بازار با استقبال خوب خریداران روبه‌رو است. استمرار رونق تقاضا برای لوب‌کات در بورس کالا در حالی که این روانکار در نزدیکی اوج تاریخی قیمت خود به سر می‌برد و اغلب بازارهای کشور در اثر افت محسوس نرخ ارز و تعدیل انتظارات تورمی به رکود فرو رفته‌اند، موضوعی است که از بازار قوی تقاضای محصول نهایی یعنی روغن موتور نشات می‌گیرد. در این شرایط اگرچه سیگنال‌های ارزی تضعیف‌کننده بهای پایه لوب‌کات شده‌اند اما سیگنال بهای جهانی تقویت‌کننده این نرخ هستند. رشد بهای جهانی نفت و عبور قیمت نفت برنت از کانال ۷۰ دلاری در روز ۴ مه، در عین رشد محسوس تقاضا برای نفت کوره سولفور بالا (HSFO) دو پارامتری هستند که همچون سرعت‌گیری در مسیر افت بهای پایه لوب‌کات در اثر سیگنال منفی ارزی عمل می‌کنند.
 • مخابره سیگنال کاهشی به بازار پتروشیمیایی‌ها

  دنیای‌اقتصاد - طیبه مرادی: جریان کلی معاملات محصولات پتروشیمیایی با تاثیر جدی از نوسان کاهشی بهای ارز در مسیر افت داده‌های مهم معاملاتی حرکت می‌کند. کاهش جدی حجم معاملات به دنبال رکود حجم تقاضا که از هفته گذشته آغاز شده، برای دادوستدهای مواد اولیه در بورس کالا متصور است؛ زیرا با توجه به تداوم افت محسوس بهای ارز در بازار آزاد و همگرا شدن آن با نرخ ارز سامانه نیما، به وضوح حکایت از قوت گرفتن ذهنیت کاهشی در بین اهالی بازار دارد.
 • نوسان اندک قیمت شمش و مقاطع

  گروه شرکت ‌ها: در معاملات روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه جاری، شمش فولاد کاهش قیمت۱۰۰ تومانی را در هر کیلو تجربه کرد. در این روز، اما مقاطع فولاد رشد اندکی را شاهد بود.
 • مس در کانال ۱۰ هزار دلار تثبیت می‌شود؟

  دنیای‌اقتصاد: بهای مس در بورس فلزات لندن در ساعات ابتدایی بازگشایی این بازار در روز چهارشنبه پنجم مه از کانال ۱۰ هزار دلار عبور کرد تا شاید این فلز بتواند در این روز رکورد جدید قیمتی خود در سال ۲۰۲۱ را به ثبت رسانده و به رکورد تاریخی قیمت خود نزدیک شود. بیشترین قیمت معامله مس در سال ۲۰۲۱ مربوط به هفته گذشته و روز ۲۹ آوریل بود که این فلز سرخ در بورس فلزات لندن با نرخ ۹ هزار و ۹۹۰ دلار به ازای هر تن مورد داد و ستد قرار گرفت.
 • پنج خوان توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی

  دنیای‌اقتصاد: صنایع پایین‌دستی پتروشیمی از جمله صنایعی هستند که در سال‌های اخیر موفقیت‌های بسیاری را در بخش تولیدی کشور به ثبت رسانده است. حجم محصولات نهایی که از محل تولیدات این صنایع به مقاصد صادراتی راه یافته است به قدری افزایش یافته که نمی‌توان به سادگی از کنار پتانسیل بالقوه آن در شکوفایی تولید کشور چشم‌پوشی کرد.
 • هشدار رکود در بازارهای کالایی

  دنیای اقتصاد: نوسان بهای ارز تاکنون به کاهش تقاضای مؤثر در بازار مواد اولیه تبدیل شده و البته تعویق تقاضا برای مصرف‌کنندگان به جهت خرید محصولات نهایی را موجب شده است. این وضعیت یک روند مرسوم در بازارهای کالایی است که در چرخه‌های اقتصادی رکود و رونق خودنمایی برجسته‌ای دارد. با توجه به وضعیت فعلی از هم‌اکنون باید هشدار کاهش تقاضا و تضعیف تولید را در بازارهای داخلی مطرح کرد اگرچه مسیر عبور از این نگرانی‌ها چندان پیچیده نیست، آن‌هم در شرایطی که به‌رغم رکود انتظاری در بازار داخلی، اما بازارهای جهانی در فاز رونق قرار دارند. حمایت‌های اعتباری از خریدار مواد اولیه از سوی عرضه‌کننده (بدون بار تورمی)، توجه به نرخ‌گذاری مواد اولیه و حمایت از صادرات در کنار ترغیب تقاضا از جمله مواردی است که مسیر را برای عبور غیرتورمی از رکود احتمالی بازارهای کالایی فراهم خواهد کرد.
 • دلهره ارزی در ابزارهای طلایی

  دنیای‌اقتصاد - طیبه مرادی: جریان کلی دادوستد ابزارهای طلایی بورس کالا با حرکت در مسیر نزولی، انتظارات منفی تورمی ارز و سکه را به تصویر می‌کشد؛ آن هم در شرایطی که بهای ارز در بازار آزاد و سامانه نیما به سمت تکانه‌های منفی تمایل پیدا کرده و اونس طلا نیز تحرک قیمتی چندانی را ثبت نکرده است. هر دو اهرم اصلی که در معاملات ابزارهای طلایی بورس کالا نقش حیاتی دارند و شاکله کلی مبانی ذهنی معامله‌گران واحدهای چهار صندوق طلای قابل معامله در این بازار و اوراق سپرده سکه طلایی بورس کالا را شکل داده‌اند را به سمت ارقام کاهشی هدایت می‌کنند. به طوری که رصد معاملات این بازارها طی هفته‌های اخیر چیزی جز افت نرخ را نشان نداده و به نظر می‌رسد که با قوت گرفتن نوسان کاهشی بهای ارز در بازار آزاد بر این ذهنیت کاهشی افزوده خواهد شد.
 • رکود به بازار شمش فولاد نیز رسید

  دنیای‌اقتصاد- راضیه احقاقی: رینگ معاملاتی شمش فولاد بورس کالا با کمترین حجم معامله در ۱۴ هفته اخیر خود روبه‌رو شد. برخلاف هفته‌های قبل که انگیزه‌های صادراتی و سیگنال مثبت نرخ جهانی فولاد موثرتر از سیگنال‌های منفی ارزی و تعدیل انتظارات تورمی بود، سقوط محسوس بهای دلار در روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت به پا پس کشیدن بخشی از خریداران شمش فولاد انجامید. همچنین بازار آزاد مقاطع طویل فولادی نیز متاثر از سیگنال‌های ارزی با تعمیق رکود روبه‌رو شد. در این شرایط افت محسوس حجم معاملات مقاطع طویل فولادی برای امروز قابل پیش‌بینی است.
 • جزئیات گشایش نمادهای معاملاتی تحویل روزانه و هفتگی در بازار مشتقه برق

  در پی اعلام گشایش نمادهای معاملاتی با دوره تحویل روزانه و هفتگی در بازار مشتقه (خرده‌فروشی) ویژه مصرف‌کنندگان نهایی و سایر خریداران مجاز در تابلوی برق بورس انرژی از روز شنبه ۱۸ اردیبهشت، «کالاخبر» در گفت و گو با علی نقوی مدیرعامل بورس انرژی ایران جزئیات این معاملات را بررسی کرده است.
 • پتک نرخ بر معاملات پتروشیمیایی‌ها

  دنیای‌اقتصاد- طیبه مرادی: هفتمین قیمت‌های پایه سال ۱۴۰۰ در حالی اعلام شد که افت نرخ در بین محصولات پلیمری و شیمیایی برجسته‌تر بود و کاهش همزمان میانگین هفتگی بهای نیمایی ارز در کنار افت قیمت‌های جهانی در اکثر گریدهای پتروشیمیایی، اثر مضاعف کاهشی را در نرخ‌های پایه هفته جاری برجا گذاشت و سبب شد، اکثر گریدها با قیمت پایه کاهشی نسبت به هفته ماقبل اعلام شوند.
 • تاثیر افت نرخ دلار بر بازار شمش

  گروه شرکت‌ها: در بازار معاملاتی روز یکشنبه به‌دلیل کاهش قیمت دلار شمش فولاد بدون نوسان نرخ از سوی خصوصی‌ها عرضه شد. در این روز، تقاضایی برای شمش فولاد از سوی بازار وجود نداشت.
 • التهاب تقاضا در بازار جهانی آلومینیوم

  دنیای اقتصاد-راضیه احقاقی: افزایش تقاضای جهانی برای آلومینیوم، استمرار ذهنیت کاهش تولید از سوی چین، روند مناسب واکسیناسیون در ایالات‌متحده آمریکا و برخی دیگر از کشورهای اروپایی مهم‌ترین فاکتورهای اثرگذار بر بازار جهانی شمش آلومینیوم ظرف روزهای گذشته بود که در نهایت نیز باعث شد تا قیمت این فلز در بورس فلزات لندن ظرف روز پایانی هفته قبل یعنی جمعه ۳۰ آوریل به ۲هزار و ۴۴۵دلار به ازای هر تن برسد. این رقم بیشترین نرخ معامله این محصول در این بازار ظرف ۳ سال اخیر یعنی پس از آوریل ۲۰۱۸ بوده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر