پرهام اخلاقی، کارشناس بازار سرمایه، در گفت‌وگو با «کالاخبر» با بیان اینکه اولین موضوع مطرح‌شده در حوزه معاملات صندوق‌های طلا، شفافیت و در دسترس بودن بازار است، گفت: صندوق‌ها در بسترهای معاملاتی بورس که شفاف هستند معامله می‌شوند. بنابراین عرضه و تقاضا، دارایی صندوق‌ها و معاملات آنها شفاف بوده و از سوی دیگر دسترسی سریع را برای متقاضیان و مشتریان فراهم می‌آورد. به عبارت دیگر سرمایه‌گذاران به جای مراجعه به بازار و صرف وقت و هزینه به‌راحتی می‌توانند واحدهای صندوق طلا را به صورت برخط خریداری کنند و در زمان دلخواه به فروش برسانند.

وی افزود: موضوع مهم دیگر که بسیار حائز اهمیت است، بحث نقدشوندگی است. به عبارت دیگر این بازار با توجه به ماهیت آن و تعداد بازیگران و حجم سرمایه‌ای که در گردش دارد، نقدشوندگی بالایی برای سرمایه‌های خرد و کلان فراهم می‌کند و با توجه به آنکه همه صندوق‌های طلا، بازارگردان دارند، شاهد نقدشوندگی بسیار بالا در شرایط مختلف بازار طلا برای این صندوق‌ها هستیم. اخلاقی یکی از تفاوت‌های ابزارهای نوین با بازار سنتی و فیزیکی را امنیت در سرمایه‌گذاری عنوان کرد و گفت: این نوع سرمایه‌گذاری مخاطرات نگه‌داری و حمل‌ونقل را که در طلای فیزیکی اتفاق می‌افتد، ندارد. در بازارهای سنتی زمانی که سرمایه‌گذاری انجام می‌شود، ممکن است عدم‌اطمینانی درمورد کالای خریداری‌شده وجود داشته باشد؛ اما این مساله در بازارهای نوین به چشم نمی‌خورد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود یادآور شد: یکی از برتری‌های معاملات طلا در بسترهای نوین مالی که به‌تازگی بستر آن توسعه ‌یافته، استفاده از ابزارهای مشتقه است تا صندوق‌ها از این ابزارها برای پوشش ریسک خود استفاده کنند. سرمایه‌گذاران نیز می‌توانند با ترکیبی از استراتژی‌های موجود نظیر اختیار معامله یا قرارداد آتی، در نوسانات بازار امکان استفاده از پوشش ریسک را داشته باشند و سود مناسبی کسب کنند.