Untitled-7 copy

مس در 2024 رشد 33 درصدی یافت

در ابتدای سال‌جاری میلادی مس در محدوده 3.85دلار به ازای هر پوند معامله می‌‌‌شد؛ بنابراین ظرف بازه حدودا شش‌ماهه سپری‌شده از سال‌جاری بهای این فلز در معاملات آتی کامکس آمریکا رشد 33درصدی را به ثبت رساند. در حالی ظرف نیمه ابتدایی 2024 فلز سرخ 33‌درصد گران شد که بسیاری از فعالان این بازار چنین پیش‌بینی خوش‌بینانه‌‌‌ای از آینده قیمتی مس در میان‌مدت نداشتند. اما برخلاف پیش‌بینی‌‌‌ها، محدودیت عرضه و رشد تقاضا از سوی چین باعث شد تا مس رشد نرخی فراتر از پیش‌بینی را در بازار جهانی به ثبت برساند. با وجود این تقاضای مس وارداتی چین مطابق انتظار افزایش نیافت و این موضوع باعث عقبگرد بهای این فلز ظرف سومین هفته از ماه مه شد. کاهش تقاضا برای فلز سرخ مربوط به تقاضای فیزیکی برای این فلز است. اگرچه کاهش تقاضای فیزیکی برای فلز سرخ از افت بهای این فلز حمایت کرد؛ اما این فلز نقشی کلیدی در پروژه‌‌‌های توسعه زیرساخت برق، ذخیره‌‌‌سازی انرژی و زیرساخت مرکز داده دارد و با توجه به گسترش اجرای این پروژه‌‌‌ها در دنیا، تقاضا برای مس در بلندمدت افزایشی خواهد بود. در عین حال دولت چین درصدد اجرای پروژه‌‌‌های عظیم زیرساختی در این کشور با هدف حمایت از تولید ناخالص ملی است و این موضوع باعث می‌شود تا تقاضای فیزیکی برای مس افزایش یابد.

صعود مس تا کجا ادامه می‌‌‌یابد؟

پیر اندوراند، تاجر بزرگ فلزات در گفت‌‌‌وگو با فایننشال‌تایمز پیش‌بینی می‌کند که بهای مس ظرف سال‌های آینده به 40‌هزار دلار در هر تن برسد. ‌‌‌ این تاجر بزرگ می‌‌‌گوید: تقاضا برای مس به دلیل برقی شدن جهان از جمله وسایل نقلیه الکتریکی، پنل‌‌‌های خورشیدی، مزارع بادی و همچنین استفاده نظامی و مراکز داده دوبرابر می‌شود. بنابراین احتمال صعود بهای مس به 40‌هزار دلار به ازای هر تن معادل 18.18دلار به ازای هر پوند ظرف چهارسال آینده وجود دارد. البته مس در این نقطه ماندگار نمی‌شود. این جهش قیمتی به رشد تولید و عرضه می‌‌‌انجامد و بنابراین قیمت‌ها به تعادل می‌‌‌رسند؛ اما رشد تولید معدنی مس به حداقل پنج‌سال زمان نیاز دارد. در تحلیلی دیگر، جف کوری، مدیر اجرایی سابق گلدمن‌ساکس و مدیر ارشد استراتژی مسیرهای انرژی در کارلایل، هفته گذشته در مصاحبه‌‌‌ای به بلومبرگ گفت که مس بهترین روند صعودی را طی خواهد کرد.

وی پیش‌بینی می‌کند که این فلز 15‌هزار دلار برابر 6.8دلار به ازای هر پوند شود. طبق برآورد بلومبرگ پیش‌بینی می‌شود که شکاف عرضه مس تا سال 2030 به 10میلیون تن برسد. برآوردها از آن حکایت دارد که تقاضا برای مس در بخش حمل‌ونقل تا سال 2050 در مقایسه با سال 2022، 11.1برابر افزایش یابد. به‌‌‌عنوان مثال، وسایل نقلیه الکتریکی سهمی بسزا در رشد مصرف مس دارند؛ در تولید یک خودروی الکتریکی حدود یک‌مایل سیم مسی به کار می‌رود. علاوه بر این، پیش‌بینی می‌شود که تقاضا برای مس موردنیاز به‌منظور گسترش شبکه جهانی برق تا سال 2050 در مقایسه با سال 2022، حدود 4.8برابر افزایش یابد. این موارد رشد تقاضا حامی موثر افزایش بهای مس در بلندمدت خواهد بود.