Untitled-2 copy

قیمت پایه فولاد 40دلار گران‌تر از نرخ صادراتی

رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران در هفته جاری میزبان عرضه شمش فولاد با قیمت پایه‌ای در بازه 12‌هزار و 160تومان تا 12‌هزار و 900تومان به‌ازای هر کیلوگرم از این محصول بود که البته اغلب عرضه‌‌‌ها در سقف تعیین‌شده انجام شد. قیمت پایه شمش فولاد برای عرضه در این بازار بر مبنای فرمول ابداعی بورس‌کالا و طبق مشارکت تعیین شد و با توجه به استقبال نوردکاران از عرضه‌‌‌های هفته گذشته، کف و سقف قیمتی تعیین‌شده برای عرضه شمش فولاد در این رینگ افزایش داشت و میانگین وزنی قیمت پایه عرضه شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس‌کالا در هفته جاری برابر 12‌هزار و 780تومان بود که این نرخ با احتساب نرخ روز ارز نیمایی (26‌هزار و 550تومان) برابر 481دلار به‌ازای هر تن خواهد بود.

در حالی قیمت پایه عرضه شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران با فرمول ابداعی بورس‌کالا رو به افزایش گذاشته که میانگین نرخ شمش فولاد صادراتی ایران فوب خلیج‌فارس براساس گزارش متال‌‌‌بولتن بدون تغییر نسبت به هفته قبل 440دلار به ازای هر تن بود. به این ترتیب، قیمت پایه شمش فولاد برای عرضه در هفته جاری حدود 40دلار گران‌تر از قیمت شمش فولاد صادراتی فوب خلیج‌فارس تعیین شد. به این ترتیب، این مرتبه تصمیمات بورس‌کالا زمینه جدا شدن روند معاملات شمش فولاد در بازار داخل از روند جهانی را مهیا کرد. البته جدا شدن از روند نوسان قیمت‌های جهانی واکنش منفی ذی‌نفعان بازار و کارشناسان را به همراه نداشت. این در حالی است که تجربه نشان داده، اگر سیاستگذاری برای حوزه فولاد به نحوی باشد که قیمت در بازار داخل ارزان‌‌‌تر از روند جهانی شود، اعتراضات گسترده‌‌‌ای از سوی فعالان بخش فولاد و کارشناسان بازار مطرح می‌شود. به این ترتیب می‌‌‌توان اذعان کرد که فعالان و کارشناسان بازار مخالفتی با جدا شدن قیمت‌های داخلی از روند جهانی به شرط گرانی نداشته و تنها معترض اقداماتی هستند که باعث شود بهای یک محصول در نرخی کمتر از قیمت جهانی قرار گیرد.

بی‌‌‌توجهی نوردکاران به شمش گران

فولادسازان دیروز (دوشنبه 24مردادماه) بالغ بر 121‌هزار تن شمش فولاد را در رینگ صنعتی بورس‌کالا عرضه کردند که تقاضایی برابر 227‌هزار تن برای این حجم محصول در بازار به ثبت رسید. در بازار اولیه 82‌هزار و 900تن شمش فولاد مورد معامله قرار گرفت و مابقی عرضه‌‌‌ها وارد بازار مچینگ شد که نتیجه معاملات مچینگ فولاد پس از تنظیم این گزارش و در بعدازظهر روز دوشنبه 24مرداد مشخص می‌شود.

دیروز میانگین نرخ فروش شمش فولاد از رینگ اصلی بورس‌کالا برابر 13‌هزار و 100تومان بود. با احتساب نرخ ارز نیمایی در این روز، میانگین دلاری بهای فروش شمش فولاد از بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران به 494دلار و 50سنت به‌ازای هر تن رسید. به این ترتیب میانگین نرخ فروش شمش فولاد در بازار فیزیکی حدود 12‌درصد بالاتر از قیمت صادراتی این محصول بود.  در شرایطی نوردکاران استقبال خوبی از شمش گران دارند که بازار داخلی مقاطع طویل فولادی در رکود سنگینی به سر می‌‌‌برد. اما احتمال گران شدن بیشتر قیمت در هفته‌‌‌های بعد با فرمول تعیین قیمت پایه، تمایل برای بالا ماندن قیمت‌ها و در عین حال صرفه صادرات حتی با نرخ‌های فعلی باعث می‌شود تا خرید شمش گران از سوی نوردکاران ادامه داشته باشد.

در شرایطی که نوردکاران ترک به دنبال فروش محصول خود در محدوده650دلار هستند، هر تن میلگرد صادراتی ایران با قیمتی در حدود 540 تا 560دلار به بازار عرضه می‌شود. این تفاوت قیمت باعث می‌شود تا با وجود چالش‌‌‌های متعدد در مسیر صادرات، همچنان مشتری خارجی برای میلگرد ایران وجود داشته باشد. صادرات مقاطع طویل فولادی در شرایطی که بازار داخل با رکود سنگین سرمایه‌‌‌ای و مصرفی روبه‌روست، تنها راه نوردکاران برای برون‌‌‌رفت از ورشکستگی است.

واهمه از سقوط نرخ در بازار مقاطع

بررسی‌‌‌های «دنیای‌اقتصاد» از بازار آزاد مقاطع طویل فولادی از فرورفتن معاملات این بخش در رکود سنگین مصرفی و سرمایه‌‌‌ای خبر می‌دهد. در حالی که نبود فعالیت ساخت‌‌‌وساز در کشور و اجرایی‌نشدن وعده دولت در خصوص ساخت یک‌میلیون مسکن ملی در هر سال باعث شده است تا تقاضای مصرفی برای مقاطع طویل فولادی حتی در زمان سنتی رونق این بازار به‌شدت افت داشته باشد، کاهش نرخ دلار آزاد متاثر از انتشار اخبار مثبت از مذاکرات احیای برجام باعث شده است تا تقاضای سرمایه‌‌‌ای نیز از این بازار رخت ببندد. به این ترتیب، بهای میلگرد در بازار داخل تا 15‌هزار و 300تومان کاهش قیمت داشت که این رقم به مراتب کمتر از بهای فروش میلگرد از رینگ صنعتی بورس‌کالا در هفته‌‌‌های گذشته است.