به گزارش پایگاه خبری بورس کالا حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران با اشاره به اقداماتی که ارکان بازار سرمایه باید در راستای جهت دادن به سرمایه‌های مردم در دستور کار قرار دهند، گفت: یکی از وظایف ارکان بازار سرمایه، فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای حضور مردم در بازار مالی است، زیرساخت‌های لازم می‌تواند از جنس بازار (تعریف بازارهای جدید) و طراحی ابزارهای جدید متناسب با ریسک بازده افراد باشد. مدیرعامل بورس کالای ایران افزود: برخی از زیرساخت‌های بنیادین مانند طراحی بازار، طراحی ابزار، مقررات‌گذاری، پیشنهاد مقررات، اداره و نظارت بازار از جمله اقداماتی است که باید توسط ارکان بازار به غیر از کارگزاران و افرادی که به‌صورت مستقیم با مشتری در ارتباط هستند انجام شود که می‌توان گفت ارکان بازار سرمایه در این زمینه نقش خطیری را بر عهده دارند. سلطانی‌نژاد اظهار کرد: هر قدر حوزه بازار و ابزارهای مالی گسترده تر شود، توان تاب‌آوری بازار در مقابل بحران‌ها افزایش خواهد یافت و می‌تواند بار بیشتری از اقتصاد را به دوش بکشد اما در مقابل اگر بازار مالی محدود باشد، ضمن کاهش توان تاب‌آوری قادر به مدیریت بحران‌ها نیست.

مدیرعامل بورس کالای ایران در ادامه با اشاره به اینکه بورس و ارکان بازار سرمایه باید ریل‌گذاری را به نوعی انجام دهند تا بازار همواره در حال توسعه باشد، گفت: بازار سرمایه هر قدر کوچک‌تر باشد امکان پوشش ریسک که جزو وظایف ذاتی بازار سرمایه محسوب می‌شود را نخواهد داشت بنابراین هر‌چه زودتر این امکان باید توسط ارکان بازار فراهم شود. به گفته سلطانی‌نژاد، تعریف گزینه‌های مختلف بازار سرمایه متناسب با ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران از وظایف تامین سرمایه‌ها و ایجاد زیرساخت آن از وظایف بورس‌ها است.

افزایش سهم بازار سرمایه در تامین مالی

وی ارزیابی خود از وضعیت ارکان بازار سرمایه در سال ۹۶ را این‌گونه بیان کرد: در سال ۹۶ اتفاقات خوبی در حوزه تامین مالی افتاد و ارکان بازار سرمایه عزم خود را جزم کردند تا سهم بازار سرمایه را در حوزه تامین مالی افزایش دهند. سلطانی نژاد با بیان اینکه ارکان بازار سرمایه در راستای شفافیت و سهولت معاملات اوراق بهادار و کالا تلاش می‌کنند، گفت: طی سال‌های اخیر انجام معاملات پرتراکنش و مبادلاتی که پربازیگر است، توسط بازار سرمایه و در امنیت بالا شکل گرفته است. مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران وضعیت معاملات بازار سرمایه در سال ۹۷ را پیش‌بینی کرد و افزود: ارکان بازار در سال جاری نیز در حوزه تامین مالی و روان‌سازی انجام معاملات در حوزه کالا و اوراق بهادار نقش آفرینی خوبی را از خود به جای خواهند گذاشت. او در ادامه بیان کرد: هر کدام از ارکان بازار سرمایه در تلاش هستند تا در حوزه کاری خود، بخش بزرگ‌تری از جامعه را در بخش تامین و ابزارهای مالی به سمت بازارهای مدرن بکشانند.

فاینکس ۲۰۱۸ فرصتی برای توسعه بازار سرمایه

سلطانی‌نژاد به نقش نمایشگاه بورس، بانک و بیمه در جهت‌دهی آگاهی مردم اشاره کرد و گفت: بسیاری از مردم هستند که همچنان با مفهوم ابتدایی بورس آشنا نیستند، بنابراین نمایشگاه بهانه‌ای است تا این فرصت برای افزایش اطلاعات مردم در اختیار آنها قرار گیرد. مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران در پایان با بیان اینکه توسعه اجزای پازل بازار سرمایه به عهده هر یک از ارکان این بازار است، افزود: نمایشگاه بورس، بانک و بیمه فرصتی است تا ضمن قرار دادن اجزای پازل در کنار یکدیگر، یکسری اقدامات نهایی بازار مالی برای توسعه بازار سرمایه ایجاد شود.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس