به‌طور کلی ارزش معاملات بورس کالا در سال گذشته به ۸۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسید. در کل فعالیت‌های بورس کالا رکورد بی‌سابقه‌ای بوده است.مدیر عامل بورس کالا با اشاره به اینکه ارزش معاملات بورس کالا در سال گذشته به ۸۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسیده است، گفت: ارزش بازار مشتقه بالغ بر ۳۹ هزار میلیارد تومان شد که این رقم به نوبه خود رکورد قابل توجهی در تاریخ بورس کالا بوده است.به گزارش«سنا» حامد سلطانی‌نژاد در پاسخ به این سوال که سال گذشته چه اقداماتی در بورس کالا صورت گرفت، اظهار کرد: در سال گذشته اقدامات بسیاری در حوزه‌های مختلف انجام شد. در حوزه بازار فیزیکی اقداماتی برای اصلاح و بهبود عملکرد بازار انجام شد. می‌توان در این میان به اصلاح بلند‌مدت قرارداد‌های پتروشیمی اشاره کرد که خوشبختانه در این زمینه اصلاحات انجام و موجب شد معاملات با قیمت‌های منصفانه‌ای در بورس کالا صورت گیرد.

در زمینه گواهی سپرده کالایی در بورس کالا چه اقداماتی انجام شده است؟

گواهی سپرده کالایی در بازار فیزیکی به‌عنوان یک ابزار جدید راه‌اندازی و کالاهای مختلف نیز در این بازار تعریف شد.

آیا در بازار مشتقه نیز فعالیتی داشته‌اید؟

در بازار مشتقه معاملات آپشن رونمایی شد و به‌عنوان یک بازار فیزیکی معاملات در این بازار انجام و زیر‌ساخت‌های مربوط به این بازار تقویت و معاملات آنلاین نیز در این بازار راه‌اندازی شد و در بازار مشتقه به بالغ بر ۷۰ تا ۸۰ درصد کل معاملات بازار رسید. در نهایت ارزش بازار مشتقه بالغ بر ۳۹ هزار میلیارد تومان شد که این رقم به نوبه خود رکورد قابل توجهی در تاریخ بورس کالا بوده است.

ارزش کلی معاملات بورس کالا در سال گذشته چقدر بوده است؟

به‌طور کلی ارزش معاملات بورس کالا در سال گذشته به ۸۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسید. در کل فعالیت‌های بورس کالا رکورد بی‌سابقه‌ای بوده است.

آیا این روند معاملات در سال جاری نیز ادامه می‌یابد؟

در سال ۹۶ درصدد هستیم، ابزارها و زیر‌ساخت‌های جدید معرفی شود. بازار فیزیکی پسته و زعفران راه‌اندازی شد و به نظر می‌رسد بیشترین تمرکز ما روی بازار کالایی باشد و با معرفی مشتریان به بازار، بازار منصفانه‌ای برای تعیین قیمت‌ محصولات در بازار ایجاد شود.

در بحث تنظیم بازار چه اقداماتی صورت می‌گیرد؟

در زمینه تنظیم بازار اقدامات موثری در بورس کالا صورت گرفته که این امر را از سال ۹۵ دنبال می‌کنیم و امیدواریم در سال ۹۶ زیر‌ساخت‌های لازم در این جهت محقق شود.

چه محصولات خوراکی در بورس کالا عرضه می‌شود؟

از دسته محصولات خوراکی انسان؛ گندم، زعفران، پسته، شکر و...در بورس کالا عرضه می‌شود.

عرضه شکر در بورس کالا تا چه حد توانسته بازار را کنترل کند؟

با توجه به عرضه‌های مستمری که شرکت دولتی بازرگانی و مجموعه انجمن شکر در سال جاری داشتند بازار به خوبی تنظیم شد و شاهد قیمت متعادل عرضه این محصول در بازار بودیم. این امر به دلیل عرضه‌های پر‌حجم در بورس کالا صورت گرفت.

عرضه پتروشیمی‌ها در بورس کالا چه روالی را طی می‌کند؟

مشکلات عرضه پتروشیمی‌ها در بورس کالا از نظر معاملات این بورس به‌طور کامل برطرف شد و با توجه به مذاکراتی که با شرکت‌های پتروشیمی داشته‌ایم مشکلات تا حد بسیاری مرتفع شده است.

عرضه سیمان در بورس کالا به کجا رسید؟

بورس کالا در چند سال اخیر بارها آمادگی خود را برای عرضه سیمان اعلام کرده و با توجه به مذاکراتی که با انجمن سیمان شده در تلاش هستیم با تعیین یک قیمت منصفانه بتوانیم این کالا را در بازار بورس کالا عرضه کنیم.

آیا برنامه جدیدی برای عرضه کالاهای خوراکی مثل پسته و زعفران در بورس کالا دارید؟

در ادامه عرضه محصولات خوراکی در بورس کالا احتمالا در سال جاری عرضه خرما نیز داشته باشیم که عرضه این محصول از طرف بخش خصوصی انجام می‌شود و با نرخ متعادلی و براساس مکانیزم عرضه و تقاضا صورت خواهد گرفت که بازیگران این بازار در تعیین قیمت نقش اساسی دارند و امیدواریم این محصول در بخش استانی نیز عرضه داشته باشد.

عرضه محصولات دامی چه مزیت‌هایی برای تعیین قیمت این محصول در بازار دارد؟

عرضه این محصولات در بورس کالا باعث متعادل شدن بازار و قیمت‌ها می‌شود و با عرضه‌های پرحجم محصولات در بازار فیزیکی بورس کالا می‌توان انتظار تعیین و متعادل کردن قیمت محصولات را داشت ولی اگر عرضه‌ها جزئی باشد نمی‌توان انتظار تاثیر چندانی در قیمت‌ها را داشت.

با توجه به عرضه 50 خودرو کیاسراتو در ماه اخیر، آیا برنامه جدیدی برای عرضه خودرو در بورس کالا دارید و هدف از این عرضه‌ها چیست؟

هدف تعیین یک بازار منظم و مستمر برای عرضه خودرو بوده و این عرضه می‌تواند قیمت این محصول را در بازار متعادل کرده و از طرفی اگر تداوم داشته باشد می‌توان تامین مالی این خودروها را نیز از طریق بورس کالا انجام داد.

آیا استقبالی از فروش این خودروها در بورس کالا شد؟

بله خوشبختانه استقبال خوبی از عرضه خودرو کیاسراتو در بورس کالا شد و با توجه به شرایط ویژه بورس برای فروش این خودروها کمتر از دقایقی تمامی این خودروها به فروش رسید.

آیا برنامه جدیدی برای عرضه خودرو در بورس کالا دارید؟

برنامه جدیدی برای عرضه خودروهای داخلی در بورس کالا داریم که در این میان ایران‌خودرو درخواستی داده و باید منتظر ماند و دید که این پیشنهاد تا چه حد جدی است و چه خودروهایی عرضه خواهد شد.

آیا بورس کالا می‌تواند انحصار را از بازار خودرو بردارد؟

برای برداشته شدن بازار انحصاری باید مکانیزم عرضه و تقاضا فعال شود، که زیر‌ساخت لازم در بورس کالا برای این امر فراهم است و ورود بورس کالا می‌تواند موجب شکسته شدن انحصار در بازارهای بیرونی شود.

بورس طلا و سکه پیشرفتی داشته است؟

عرضه طلا و سکه در بورس کالا به‌صورت مستمر در حال انجام است و علاوه بر این گواهی سپرده سکه و معاملات آپشن و بازار فیزیکی نیز در حال انجام است

آیا بورس سکه و طلا تاثیری بر کنترل قیمت‌ها در بازار دارد؟

بازار مشتقه جایی است که نوسانات غیرعادی بازار فیزیکی را پوشش می‌دهد و این رابطه موجب تعادل قیمت سکه و طلا در بازار خواهد شد.

آیا بورس کالا آمادگی راه‌اندازی بورس ارز را دارد؟

بورس کالا آمادگی راه‌اندازی بورس ارز را دارد ولی هنوز ابلاغیه‌ای مبنی بر راه‌اندازی این بورس از سوی بانک مرکزی به ما صادر نشده است و ما حتی نرم‌افزار آموزش معاملات ارز را نیز آماده کرده‌ایم تا در زمان راه‌اندازی این بورس در اختیار معامله‌گران قرار گیرد.

چند نوع محصول پتروشیمی در بورس کالا عرضه می‌شود؟

بالغ بر ۲۰۰ نوع محصول پتروشیمی در بورس کالا عرضه می‌شود و با توجه به متوقف شدن عرضه این محصولات خارج از بورس کالا شاهد قیمت‌های منصفانه‌ای برای عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا خواهیم بود و قیمت‌ها در بورس کالا بر مبنای عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

مزیت‌های عرضه محصولات در بورس کالا نسبت به بازارهای دیگر چیست؟

در بحث شفافیت و قیمت‌گذاری در مبنای عرضه و تقاضا و هم پوشش ریسک‌های مربوط به تعهدات طرفین در بورس کالا پوشانده می‌شود و موارد صحیح معامله در بورس کالا از طرف اتاق پایاپای مدیریت می‌شود.

عرضه جوجه یک روزه در بورس کالا انجام شد؟

عرضه جوجه یک روزه در بورس کالا در حال انجام است و قرار شده در گام اول ۲۰ درصد تولید و گام بعدی کل تولید جوجه یک روزه در بورس کالا عرضه شود و این عرضه در قیمت مرغ و تخم‌مرغ بسیار تاثیرگذار است و با توجه به اینکه کالای استراتژیکی است در قراردادهای بلند‌مدت در بورس کالا عرضه می‌شود و قیمت آن براساس عرضه و تقاضا در تالار بورس کالا تعیین خواهد شد.

بورس کالا به چه نحوی به اقتصاد الکترونیک کمک خواهد کرد؟

بورس کالا با ایجاد زیر‌ساخت‌های انجام معاملات به‌صورت الکترونیک در این‌باره قدم‌های موثری برداشته و کارگزاران می‌توانند در منزل و دفاتر خود بدون نیاز به حضور در تالار، معاملات خود را انجام دهند.

آیا کالا و سرمایه‌گذار خارجی در بورس کالا هست؟

از بُعد سرمایه‌گذاری باید بازار بزرگ‌تر شود تا بتوانیم سرمایه‌گذاری خارجی جذب کنیم، ولی از نظر خریدار بسیاری از محصولات در رینگ صادراتی از طریق خارجی‌ها خریداری می‌شود.

سازو‌کار بورس کالا برای خرید گندم از کشاورزان چه میزان موثر بود؟

بورس کالا در سال گذشته تامین مالی بیش از ۲ هزار و ۶۵۰ میلیون تن گندم کشاورزان را برعهده گرفت و نقش موثری در این زمینه ایفا کرد.