آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۲ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۱۰۲

 • خروج دلار از سلول ۲۴

  دنیای‌اقتصاد: دیروز، قیمت دلار پس از چهار روز نوسان در کانال ۲۴ هزار تومانی به محدوده پایین‌تر سرازیر شد. روز چهارشنبه، اسکناس آمریکایی، ۴۲۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و ساعت ۳ بعدازظهر به بهای ۲۳ هزار و ۹۸۰ تومان رسید. به گفته فعالان افت قیمت دلار تحت تاثیر چند اتفاق سیاسی قرار داشت.
 • فروکش تب نقره

  دنیای‌اقتصاد: پس از آنکه نقره در روز دوشنبه توانست برای ساعاتی از قیمت ۳۰ دلاری نیز عبور کند، و به بالاترین قیمت خود از ماه فوریه سال ۲۰۱۳ برسد، این فلز در معاملات روز سه‌شنبه بیش از ۸ درصد از ارزش خود را از دست داد تا به کانال ۲۶ دلاری سقوط کند. همان‌طور که در گزارش قبلی «دنیای‌اقتصاد» درباره نقره اشاره شده بود، نقره نتوانست سطح جدید قیمتی خود را حفظ کند و پس از فروکش هیجان سرمایه‌گذاران خرد در شبکه‌های اجتماعی حدود ۴ دلار از ارزش خود را از دست داد. در معاملات روز گذشته نیز، این فلز بیشتر در میانه کانال ۲۶ دلاری در حال نوسان بود.
 • رونمایی از طرح جدید چک

  رئیس‌کل بانک مرکزی در مراسم رونمایی از چک‌های صیادی طرح جدید، گفت: توصیه می‌کنم صادر‌کنندگان یا دریافت‌کنندگان چک به سمت استفاده و ثبت اختیاری چک در سامانه صیاد پیش بروند و در این مدت کمتر از دو ماه باقی مانده با این روش آشنا شوند تا‌ در ابتدای سال آینده و با اجباری‌شدن ثبت چک در سامانه صیاد، در تجارت و نقل و انتقال چک دچار مشکل نشوند. به گزارش روابط‌عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی ضمن تبریک ولادت حضرت زهرا‌(س) و روز زن در مراسم رونمایی از طرح جدید چک گفت: مجلس شورای اسلامی به منظور شفاف‌سازی و بازگرداندن اعتبار چک، تصمیم بسیار مهمی برای اصلاح قانون چک اتخاذ کرد و البته نیاز است بستر اجرای این طرح فراهم شود و بانک‌های مختلف نیز باید آمادگی فنی لازم را در این زمینه کسب کنند.
 • منطقه یورو در آستانه رکود دوباره به‌خاطر محدودیت‌های جدید کرونایی

  اقتصاد منطقه یورو به ‌خاطر وضع محدودیت‌های جدید کرونایی به ‌دنبال بهبودی کوتاه مدت از رکود اولیه، دوباره وارد رکود می‌شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشا‌تودی، اقتصاد منطقه یورو پس از بروز نشانه‌هایی از بهبودی، دوباره در سه ماهه پایانی ۲۰۲۰ به‌خاطر محدودیت‌های جدید اعمال شده جهت مهار گسترش همه‌گیری ویروس کرونا راکد شد. طبق اطلاعات یورو استات که در روز سه‌شنبه منتشر شد، تولید ناخالص داخلی در ۱۹ کشور منطقه یورو ۷/ ۰ درصد در دسامبر ۲۰۲۰ کاهش یافت، در حالی که تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا ۵/ ۰ درصد کاهش داشت. این در شرایطی است که تولید ناخالص داخلی در این منطقه ۴/ ۱۲ درصد در فصل تابستان افزایش یافت یعنی زمانی که اقتصادهای اروپا قبل اوج دوباره بحران کرونا بازگشایی شده بودند. آمار نشان می‌دهد بحران کرونا در کل سال ۲۰۲۰ باعث ۸/ ۶ درصد رکود در منطقه یورو و ۴/ ۶ درصدی رکود در کل این بلوک ۲۷ کشوری شده است. با وجود اینکه کاهش تولید ناخالص داخلی کمتر از حد انتظار بوده ولی نشان می‌دهد که اقتصاد اروپا در آستانه یک رکود عمیق‌تر قرار دارد. یعنی اروپا پس از بهبودی کوتاه‌مدت از رکود اولیه دوباره وارد رکود می‌شود. اروپا در نیمه اول ۲۰۲۰ با دو فصل پیاپی رکود اقتصادی مواجه شد و بعد در سه ماهه سوم رشد کرد. آنچه یورو استات سریع‌ترین رشد اقتصادی در طول تاریخ اروپا می‌دانست، بسیار کوتاه‌مدت بود. برخی تحلیلگران عقیده دارند این منطقه شاهد یک رکود شدیدتر در سه ماه اول سال جاری میلادی خواهد بود.
 • غلو بانک‌های مرکزی درباره ذخایر طلای فیزیکی

  یک کارشناس اقتصادی فاش کرد که بانک‌های مرکزی طلای مورد‌نیاز خود را ندارند و فقط وانمود می‌کنند که دارای شمش طلا هستند. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، ماکس کایزر، در برنامه تلویزیونی خود با اگون‌فون گرایرز، موسس و یکی از مدیران سایتGoldSwitzerland.com در مورد طلای کاغذی مصاحبه کرد.
 • افزایش مبلغ وام ازدواج نتیجه مثبتی نخواهد داشت

  یک کارشناس اقتصادی معتقد است: به جای افزایش مبلغ وام ازدواج و ایجاد بدهی برای جوانان، باید آنها را در بخش‌های اشتغال و مسکن حمایت کرد. یک کارشناس اقتصادی در واکنش به تصمیم مجلس مبنی بر افزایش مبلغ وام ازدواج با کف ۷۰ و سقف ۱۰۰ میلیون تومان گفت: مشکل اصلی جوانان برای عدم تشکیل زندگی هزینه اولیه زندگی و وام ازدواج نیست، بلکه موضوع اساسی اشتغال، درآمد و مسکن آنهاست.
 • تورم فرانسه بالا رفت

  تورم دومین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا به اوج ۸ ماهه رسید. به گزارش «ایسنا‌»نرخ تورم فرانسه در ۱۲ ماه منتهی به ژانویه با ۶/ ۰‌درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۶/ ۰ درصد رسید که این نرخ تورم، بالاترین تورم ثبت شده این کشور در هشت ماه اخیر بوده است. مهم‌ترین عامل کاهنده نرخ تورم طی این مدت مربوط به بخش انرژی بوده که در آن تورم به منفی ۴/ ۵ درصد کاهش یافته است. در بین سایر بخش‌ها نیز نرخ تورم مواد‌غذایی با ۸/ ۰ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۲ درصد رسیده و تورم بخش تنباکو به ۱/ ۷ درصد افزایش پیدا کرده است.
 • معامله بیش از نیم میلیارد دلار در بازار متشکل

  مدیرعامل بازار متشکل معاملات ارز ایران از معامله بیش از نیم میلیارد دلار در بازار متشکل خبر داد. امیرعباس میرزایی در گفت‌وگو با سایت «ایبِنا» درخصوص کارگزاران این بازار، توضیح داد: کارگزاران بازار متشکل ارز محدود و شامل بانک ها، صرافی‌های بانکی و شرکت‌های تضامنی است. حدود ۷۰۰ صرافی و بانک مجوزهای لازم را دارند که تاکنون نیمی از این تعداد طی یکسال گذشته در بازار متشکل ارز ‌در حال فعالیت مستمر هستند. وی افزود: در سال جاری بیش از نیم میلیارد دلار در بازار متشکل ارزی معاملات انجام شد. از آنجا که بستر این معاملات، الکترونیکی است و سامانه معاملاتی این بازار به ‌صورت خودکار انجام می‌شود، هیچ‌گونه امکان تداخل و اعمال نظری وجود ندارد. مدیرعامل بازار متشکل معاملات ارز ایران با تاکید بر اینکه کارگزاران این بازار شناخته شده هستند و افراد سودجو یا دلالان امکان دسترسی به این بازار را ندارند، عنوان کرد: بازار متشکل،‌ مکان عمده‌فروشی و تعیین‌کننده نرخ اسکناس در بازار ایران است.
 • کارنامه دلار ۴۲۰۰ در سال ۹۹

  دنیای‌اقتصاد: بانک مرکزی در یک گزارش، تاکید کرد که در سال‌جاری ۷/ ۸ میلیارد دلار ارز تخصیص داده است. اگر قیمت دلار را به‌طور متوسط ۲۴هزار تومان در بازار آزاد در نظر بگیریم، ما‌به‌التفاوت منابع توزیعی بانک مرکزی ۱۷۲ هزار میلیارد تومان بوده است.
 • رایزنی مقامات ایرانی و عراقی درباره روش‌های استفاده از منابع بانکی

  رئیس کل بانک مرکزی دیروز با مدیرعامل بانک تجارت عراق دیدار کرد که طی این دیدار روش‌های استفاده از منابع بانک مرکزی مورد بحث قرار گرفت. به گزارش «ایرنا» از روابط عمومی بانک مرکزی،«عبدالناصر همتی» رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و «سالم چلبی» مدیرعامل بانک تجارت عراق با یکدیگر مذاکره کردند. مقامات بانکی ایران و عراق در ماه‌های گذشته بارها درخصوص آزاد کردن منابع مالی ایران رایزنی کرده‌اند. بر اساس این مذاکرات، قرار است ایران به منابع مالی حاصل از صادرات گاز به عراق دسترسی داشته باشد.
 • خدمات بستری رایگان برای بیمه‌شدگان بالای ۶۵ سال

  معاون درمان سازمان تا‌مین اجتماعی استقرار سامانه نسخه الکترونیک را زمینه‌ساز ایجاد تحولات اساسی در خدمات درمانی ارزیابی کرد و گفت: در شهرهایی که فاقد مرکز درمانی ملکی تا‌مین اجتماعی هستند، فرانشیز بستری بیماران تحت پوشش تا‌مین اجتماعی در مراکز درمانی طرف قرارداد صفر می‌شود و خدمات بستری بیماران به‌صورت رایگان خواهد شد.
 • تحقق ۱۰۱ درصد درآمدهای مالیاتی در ۱۰ ماه سال

  وزیر امور اقتصادی و دارایی از تحقق ۱۰۱ درصد درآمدهای مالیاتی در ۱۰ ماه امسال خبر داد. به گزارش «ایسنا» فرهاد دژپسند در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در مورد عملکرد وزارت متبوع خود گفت: درآمدهای نفتی به شدت کاهش یافت، ما باید جایگزین می‌کردیم اما شرایط طوری نبود که بتوانیم هزینه‌های جاری را کاهش دهیم. او ادامه داد: یکی از درآمدهای جایگزین مالیات بود، سعی کردیم رعایت مودیان را کنیم اما از آن طرف نمی‌توانستیم مالیات را انجام ندهیم. در ۱۰ ماهه امسال ۱۰۱ درصد درآمدهای مالیاتی تحقق یافت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر