آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۱۰۳

 • لزوم همکاری جهانی در واکسیناسیون

  دنیای‌اقتصاد: صندوق بین‌المللی پول، در گزارش خود از افزایش حمایت‌های دولتی از کسب‌وکارها سخن گفت و تاکید کرد که گرچه این کمک‌ها سبب افزایش بدهی‌های عمومی شده اما برای تحریک اقتصاد، حیاتی است. در گزارش منتشر‌شده که در واقع تجدیدنظر این سازمان درخصوص میزان حمایت مالی کشورهاست، تاکید شده همکاری‌های بین‌المللی و اتخاذ سیاست‌های متناسب می‌تواند سبب تسهیل فرآیند گذار از این شرایط سخت باشد. با این وجود بدهی عمومی جهان در سال ۲۰۲۰ به حدود ۹۸درصد از تولید ناخالص داخلی جهان نزدیک شده است. این گزارش معتقد است که همکاری‌های جهان در تولید و توزیع گسترده واکسن، نقشی کلیدی دارد. تامین بودجه برای واکسیناسیون، تامین کمک‌های اضطراری به خانوارها یا بنگاه‌های اقتصادی، نکته‌ای جالب‌توجه برای سیاست‌گذار است.
 • منطقه سرنوشت ساز در بازار ارز

  دنیای‌اقتصاد: بازار ارز برای عبور از سطح ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومانی دچار مشکل شد؛ در نتیجه در روزهای انتهایی هفته، تعداد فروشندگان در بازار افزایش یافت؛‌ دلار تا روز سه‌شنبه حتی تا محدوده ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان رشد پیدا کرد؛ با این حال، از روز چهارشنبه سیر نزولی قیمت شروع شد و اسکناس آمریکایی به زیر مرز ۲۴ هزار تومانی هم رفت. روز پنج‌شنبه افت دلار ادامه یافت و این ارز با ۴۰ تومان افت به بهای ۲۳ هزار و ۹۴۰ تومان رسید. افت روزهای آخر موجب شد که بازدهی دلار در هفته گذشته به منفی ۵ صدم درصد برسد. این در حالی بود که اسکناس آمریکایی دو هفته پیش حدود ۵درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانده بود.
 • سقوط طلا به قعر دو ماهه

  دنیای‌اقتصاد: افزایش قیمت طلا در آخرین روز معاملاتی در بازار جهانی هم نتوانست مانع از ثبت بدترین هفته طلا در یک ماه گذشته شود؛ فلز زرد که این روزها به دلیل افزایش ارزش دلار آمریکا و همچنین افزایش نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا، مسیری نزولی را در پیش گرفته است، اولین هفته از ماه فوریه را با سقوطی ۲/ ۲ درصدی به پایان رساند. تکانه نزولی در بازار طلا سبب شد تا طلا در دو روز آخر هفته یعنی پنج‌شنبه و جمعه برای ساعاتی وارد کانال ۱۷۰۰ دلاری شود. شاخص دلار آمریکا از روزهای انتهایی نوامبر سال گذشته وارد کانال ۹۰ واحدی شده بود و طی این دو ماه روزهایی نیز وارد محدوده ۸۹ واحدی شده بود، طی دو هفته گذشته که بیش از ۲/ ۱ درصد افزایش ارزش را به ثبت رسانده است اکنون در میانه کانال ۹۱واحدی در حال نوسان است.
 • دلیل چسبندگی قیمت‌ها پس از افت نرخ ارز

  تحلیلگر مسائل اقتصادی با اشاره به وجود نااطمینانی نسبت به شرایط اقتصادی، معتقد است نیاز به زمان داریم تا با ایجاد اطمینان و پذیرفتن کاهش نرخ ارز و تثبیت آن، شاهد کاهش قیمت‌ها و حذف چسبندگی باشیم. یک تحلیلگر مسائل اقتصادی درباره چسبندگی قیمت‌ها با وجود وجود افت نرخ ارز در یکی، دو ماه اخیر و همچنین کاهش انتظارات تورمی می‌گوید: اقتصاد ایران هیچ گاه تحت تاثیر عوامل اقتصادی نبوده و در واقع اقتصاد سیاسی نمود بیشتری در این بخش دارد، در نتیجه شاهد نوسانات قیمتی عمده در بازارها هستیم.
 • پاسخ به سوالات متداول قانون جدید چک در وب‌سایت بانک مرکزی

  بخش سوالات متداول پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی با موضوع قانون جدید صدور چک به‌‌روزرسانی و در آن به برخی از سوالات متداول هموطنان پاسخگویی شد. به گزارش «ایرنا» از بانک مرکزی، با توجه به اجرایی شدن قانون جدید چک در آینده نزدیک، مجموعه سوالات متداول هموطنان درباره تغییرات قانونی اعمال شده در استفاده از چک، در پایگاه اطلاع‌رسانی بانک - بخش پرسش‌های متداول- به‌روزرسانی شده­است. تا زمان اجرایی شدن کامل قانون جدید چک، چک‌­های فعلی در شبکه بانکی کشور طبق روال سابق کارسازی می‌شوند. برخی از سوالات متداول هموطنان در زمینه قانون جدید چک که در این بخش آمده است به شرح زیر است:
 • چشم‌انداز کاهشی بازار ارز

  استاد اقتصاد دانشگاه تهران اظهار کرد: چشم‌انداز منفی بازار ارز سرمایه‌گذار مولد را در بخش حقیقی پابرجا و کمک می‌کند تا اتفاق انتقال سرمایه به بخش نامولد کمینه شود. حسین درودیان در گفت‌وگو با «ایلنا» در مورد روند نرخ ارز و تاثیر آن بر انتقال نقدینگی به سمت تولید اظهار کرد: به نظرم چشم‌انداز بازار ارز کاهشی است، منتها کسانی که در این بازار ارز خرید و فروش می‌کنند سرمایه‌گذاران مالی هستند نه سرمایه‌گذاران مولد.
 • مزایده ملک مسکونی والدین شهدا در ازنا متوقف شود

  رئیس‌کل بانک مرکزی در پی انتشار ویدئوی تظلم‌خواهی پدر و مادر سه شهید در شهر ازنا در فضای مجازی درخصوص مزایده ملک مسکونی آنها در ازای بدهی بانکی در نامه‌ای به مدیرعامل بانک صادرات خواستار رسیدگی فوری به این موضوع شد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، متن نامه رئیس‌کل به این شرح است:
 • هیچ‌کس با سود معامله ثروتمند نمی‌شود!

  فقط با داشتن دارایی‌های ارزشمند ثروتمند می‌شوید. این روزها که بازارهای مالی رونق دارند، در حالی‌که و وضعیت اقتصادی دنیا به سمت خوبی پیش نمی‌رود، تعداد زیادی از مردم تلاش می‌کنند به معامله‌گر بازارهای مالی تبدیل شوند تا بتوانند به درآمد دلخواه خود برسند. با این حال، نیکلاس گوک، نویسنده مطرح اقتصادی در مدیوم، در مقاله تازه خود استدلال می‌کند که معامله‌گری نمی‌تواند افراد را به ثروت برساند. «هرگز نفروشید»؛ این توصیه‌ای است که کارتر توماس‌ آرزو می‌کند کاش ۲۰ سال زودتر به آن عمل می‌کرد.
 • رشد اقتصادی ایتالیا باز هم منفی شد

  اقتصاد ایتالیا در ۳ ماهه پایانی سال قبل ۰/ ۲ درصد کوچک شده است. به گزارش «ایسنا» در شرایطی که چهارمین اقتصاد بزرگ اروپایی هنوز به‌طور کامل از پیامدهای بحران بدهی خود خارج نشده است، بازگشت مجدد محدودیت‌های رفت‌وآمدی و کسب‌وکار در این کشور باعث شده است تا وضعیت اقتصادی ایتالیا بیش از پیش وخیم شود. ایتالیا یکی از اصلی‌ترین کانون شیوع ویروس کرونا در اروپا و جزو ۱۰ کشور جهان از نظر تلفات کووید-۱۹ است. دو استان صنعتی شمالی لمباردی و ونتو که ۳۰ درصد کل تولید ناخالص داخلی ایتالیا مربوط به آنهاست، بیشترین درگیری را با ویروس کرونا دارند. در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ اقتصاد ایتالیا ۰/ ۲ درصد کوچک شده که این رشد ۱/ ۱۸ درصد کمتر از رشد ثبت شده در دوره قبل و سومین رشد فصلی منفی ثبت شده این کشور در سال ۲۰۲۰ بوده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر