آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۱۰۱

 • تسهیلگر خرید اعتباری خرد

  دنیای‌اقتصاد: بازوی پژوهشی مجلس در یک گزارش با بررسی ابعاد اصلاحات ساختاری تسهیلات‌دهی خرد و کلان، پیشنهاد «بهره‌گیری از کارت اعتباری» را در جهت بهبود خرید اعتباری خرد ارائه کرد. در این گزارش تا‌کید شده که کارت اعتباری از دو نگاه «بانک مرکزی» و «شبکه بانکی»، قابلیت‌های مناسبی برای اصلاح ساختار نظام اعتبارات و تسهیلات (از منظر تسهیلات خرد و کلان) دارد. در نگاه بانک مرکزی، «تقویت کانال اثرگذاری سیاست پولی» و «قابلیت مدیریت بهتر نقدینگی» و در نگاه شبکه بانکی، «کاهش ریسک نکول بدهی و حجم مطالبات معوق»، «افزایش درآمدهای بانکی» و «حفظ و توسعه جامعه مشتریان» از مهم‌ترین این موارد است.
 • زمان سبقت چین از آمریکا

  دنیای‌اقتصاد- محمد تقی پور: یکی از جذاب‌ترین و پرتکرارترین سوالات در محافل اقتصادی این است که چه زمانی جایگاه بزرگ‌ترین اقتصاد جهان دستخوش تغییر خواهد شد و چین می‌تواند با عبور از آمریکا جایگاه خود را به‌عنوان بزرگ‌ترین قدرت اقتصادی جهان مستحکم کند. شیوع ویروس کرونا در سال گذشته و انقباض اقتصاد آمریکا در برابر موفقیت نسبی اقتصاد چین سبب شده است تا اقتصاددانان جواب‌های جدیدی به این سوال قدیمی بدهند.
 • پارازیت سیاسی روی موج دلار

  دنیای‌اقتصاد: در چهارمین روز هفته، بازار ارز در برابر نزول بیشتر قیمت‌ها مقاومت کرد. روز سه‌شنبه، دلار توانست ۳۰۰ تومان رشد را به ثبت برساند و به بهای ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان برسد. این رشد در حالی رخ داد که اسکناس آمریکایی، روز دوشنبه حدود ۴۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داده و تا محدوده ۲۴ هزار و ۱۰۰ تومانی پایین رفته بود.
 • تغییرات پرداختی موضوع هدفمندی یارانه‌ها در تبصره ۱۴ بودجه سال جدید

  تازه‌ترین گزارش از سلسله گزارش‌های توصیفی-سیاستی موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی، گزارش لایحه پیشنهادی بوجه ۱۴۰۰ با تاکید بر «تبصره ۱۴» منتشر شد. به گزارش روابط‌عمومی این موسسه، تازه‌ترین گزارش از سلسله گزارش‌های توصیفی- سیاستی موسسه عالی پژوهش، گزارش لایحه پیشنهادی بودجه ۱۴۰۰ با تاکید بر «تبصره ۱۴» منتشر شده که با نگاهی دقیق‌تر به ردیف‌های منابع پیش‌بینی شده در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مشخص می‌شود که بخش منابع تبصره ۱۴ در این لایحه نسبت به قانون سال ۹۹ با تغییرات کمی و کیفی زیادی روبه‌رو است.
 • ویژگی‌های امنیتی ایران‌چک‌های ۱۰۰ هزار تومانی جدید

  نسل جدید ایران‌چک‌های ۱۰۰ هزار تومانی با هدف افزایش امنیت و تسهیل مبادلات منتشر و به زودی توزیع خواهد شد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، انتشار ایران‌چک ۱۰۰ هزار تومانی جدید با تصویر میدان گازی پارس جنوبی در پشت اسکناس و با بهره‌گیری از فناوری‌‌های نوین و پیچیده چاپ اسناد امنیتی انجام گرفته‌است که امکان جعل را به میزان بسیار قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. طراحی خطی، چاپ برجسته، واترمارک، نخ امنیتی با قابلیت تغییر رنگ و ... مختصات و ویژگی‌های منحصر به فرد ایران‌چک جدید است.
 • پول‌سازی کرونا برای خرده‌فروشی آنلاین

  عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای گفت: «کسب‌و‌کارهایی که در حوزه خرده‌فروشی آنلاین فعال بودند، رشدی را که چندساله باید طی می‌کردند به یکباره تجربه کردند. اما در حوزه فین‌تک‌ها بر عکس آنچه‌که در دنیا رخ داد، در ایران شاهد رشد چشمگیری نبودیم و در امور مالی و بانکی ضعیف عمل کردیم».
 • اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی

  نتیجه‌ سی و ششمین مرحله از حراج اوراق بدهی دولتی در ۱۴ بهمن ۱۳۹۹، اعلام شد. همچنین ‌حراج جدید اوراق یاد شده در تاریخ ۲۱ بهمن سال جاری برگزار خواهد شد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه‌شنبه ۷ بهمن‌ماه ۱۳۹۹ درخصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی، طی برگزاری سی و ششمین مرحله از این حراج، ۴ بانک و موسسه اعتباری سفارش‌های‌ خود را به ارزش ۶/ ۱ هزار میلیارد تومان در سامانه‌ بازار بین‌بانکی ثبت کردند. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز ضمن پذیرش کلیه درخواست‌ها با فروش۵۱۰ میلیارد تومان اوراق «اراد۶۰» با نرخ بازده تا سررسید ۵/ ۲۱ درصد و ۰۹/ ۱ هزار میلیارد تومان اوراق «اراد۷۰» با نرخ بازده تا سررسید ۵۵/ ۲۰ درصد موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق روز سه‌شنبه ۱۴ بهمن‌‌‌ماه ۱۳۹۹ توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد. همچنین طی هفته گذشته، ۱۳ هزار میلیارد ریال اوراق «اراد۷۱» و «اراد۷۲» از طریق پذیره‌نویسی فروخته شد. بنابراین در مجموع، ۹۱/ ۲ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی طی هفته منتهی به ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد. «دنیای اقتصاد» در روز های آینده گزارش تحلیلی این خبر را منتشر خواهد کرد.
 • سبقت تا‌یوان از چین

  اداره آمار تا‌یوان اعلام کرد اقتصاد این منطقه در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال قبل ۹۸/ ۲ درصد رشد کرده است که این از رشد اقتصادی ۳/ ۲ درصدی چین در سال گذشته هم فراتر رفته است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، اداره آمار تا‌یوان اعلام کرد اقتصاد این منطقه در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال قبل ۹۸/ ۲ درصد رشد کرده است که این از رشد اقتصادی ۳/ ۲ درصدی چین در سال گذشته هم فراتر رفته است. آخرین باری که اقتصاد تا‌یوان سریع‌تر از اقتصاد چین رشد کرد به ۱۹۹۰ برمی‌گردد که اقتصاد این منطقه با رشد ۵/ ۵ درصدی نسبت به اقتصاد چین که رشدی ۹/ ۳ درصدی داشت عملکرد بهتری داشت. آنگلا سیه، اقتصاددان بانک انگلیسی بارکلیز، می‌گوید: صادرات قدرتمند تا‌یوان در سال گذشته، به ویژه صادرات نیمه‌رساناها، باعث شد تا‌ اقتصاد این کشور تا‌ثیرات مخرب پاندمی کرونا را جبران کند. تایوان با نام رسمی جمهوری چین کشوری در شرق آسیا است که از جزایر تا‌یوان، پنگهو، کینمن، ماتسو و شماری جزیره کوچک دیگر تشکیل می‌شود که همگی در سواحل خاور چین هستند. این کشور از راه دریا از غرب با جمهوری خلق چین، از شمال شرق با ژاپن و از جنوب با فیلیپین همسایه است(با جمهوری خلق چین اشتباه نشود).
 • افزایش نرخ بیکاری در کشورهای اروپایی

  متوسط نرخ بیکاری کشورهای عضو منطقه یورو به ۵/ ۷ درصد رسید. پژوهشکده پولی و بانکی به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا اعلام کرد: تا پایان دسامبر ۲۰۲۰ نرخ بیکاری در منطقه یورو با ۱/ ۰ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۵/ ۷ درصد رسید اما این نرخ در سطح اتحادیه اروپا بدون تغییر نسبت به ماه قبل در سطح ۴/ ۸ درصد باقی ماند. این نرخ بیکاری بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده در کشورهای عضو منطقه یورو در سه ماه اخیر بوده‌است.
 • سازمان ملل: اقتصاد جهان ۷/ ۴ درصد در سال ۲۰۲۱ رشد می‌کند

  سازمان ملل متحد هشدار داد که اقتصاد جهانی در یک وضعیت خطرناک قرار دارد و هنوز از تبعات بحران کرونا رنج می‌برد اما با این حال پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۱ با بهبود متوسط ۷/ ۴ درصدی مواجه شود.
 • صادرات کره‌جنوبی در ماه ژانویه هم جهشی دورقمی داشت

  گزارش دولتی جدید کره‌جنوبی نشان داد صادرات این کشور به سبب تقاضای محصولات تکنولوژی در دو ماه متوالی توانسته است به جهشی دو رقمی دست پیدا کند.
 • فعالیت کارخانه‌ای در آمریکا با اوج دوباره بحران کرونا کاهش یافت

  شاخص مدیریت عرضه از تولید کارخانه‌ای در آمریکا از ۵/ ۶۵ در ماه دسامبر تا ۷/ ۵۸ در ژانویه پایین آمده است. این بخش ۹/ ۱۱ درصد از اقتصاد آمریکا را تشکیل می‌دهد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر