آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۸۱

 • نقدینگی در ایستگاه «پارک پول»

  دنیای‌اقتصاد: آخرین گزارش بانک مرکزی از تحولات اقتصاد کلان کشور نشان می‌دهد در آذرماه رشد نقدینگی ۲/ ۳ درصد بوده که منبع تغذیه نقدینگی پول نبوده و این رشد بیشتر تحت‌تاثیر موج شبه‌پول بوده است. براساس آمار بانک مرکزی رشد حجم پول در آذرماه به صفر رسیده که نشان می‌دهد منبع تغذیه تورم نقدینگی منجمد شده و این فرصتی است که از فشار تورم در ماه‌های آتی کاسته شود.
 • موج دوم ریزش دلار

  دنیای‌اقتصاد: موج دوم نزول قیمت دلار از روز چهارشنبه آغاز شد و در روز شنبه به اوج خود رسید. در اولین روز هفته، اسکناس آمریکایی ۵۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و با خروج از کانال ۲۵هزار تومانی به عدد ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان رسید. دلار حدود ۴۰ روز بود که چنین سطح قیمتی را تجربه نکرده بود؛ تحلیلگران فنی باور دارند، در صورتی که اسکناس آمریکایی زیر ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومان تثبیت شود، امکان نزول به زیر ۲۴ هزار تومان نیز وجود دارد.
 • لزوم استقلال بانک مرکزی برای کنترل تورم

  به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، رئیس‌کل بانک مرکزی در یادداشتی درخصوص گزارش تحلیل تحولات اقتصادکلان و اقدامات ضد تورمی بانک مرکزی در آذر ۱۳۹۹ نوشت: «دو واقعیت آماری قابل‌توجه درگزارش است:
 • تکذیب خبر دستورالعمل تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی غیررسمی به رسمی

  سازمان اداری و استخدامی اعلام کرد که دستورالعمل تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی غیررسمی به رسمی که در فضای مجازی منتشر شده جعلی است و چنین موضوعی صحت ندارد. به گزارش ایرنا از سازمان اداری و استخدامی، طی چند روز گذشته متنی جعلی در فضای مجازی تحت عنوان «دستورالعمل تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی غیررسمی به رسمی» در حال دست‌به‌دست‌شدن است که با جعل و تحریف ابلاغیه سازمان اداری و استخدامی کشور پیرو «قانون تفسیر بند «و» ماده (۴۴) قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران» و تغییر تاریخ و جابه‌جا کردن عنوان «نیروی شرکتی» به جای «ایثارگران»، سعی در دستیابی به مقاصد خود دارند. روابط‌عمومی سازمان اداری و استخدامی کشور اعلام کرد که این خبر جعلی است و در واقع تحریف ابلاغیه رسمی سازمان اداری و استخدامی در تاریخ ۲۵ آذرماه است.
 • معرفی طرح‌های شهرداری‌ها به بانک مرکزی برای انتشار اوراق مشارکت

  معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از معرفی طرح‌های حمل‌ونقل شهری شهرداری‌ها شامل توسعه ناوگان اتوبوسرانی و قطار شهری برای انتشار اوراق مشارکت سال ۱۳۹۹ به بانک مرکزی خبر داد.
 • نمره مردودی اشتغال ترامپ

  دنیای‌اقتصاد: بعد از تمام ادعاهای اقتصادی دونالد ترامپ مبنی ‌بر عملکرد فوق‌العاده اقتصادی دولت خود در دوره چهار ساله‌ای که او رئیس‌جمهور آمریکا بود، حال یک رکورد منفی اقتصادی به نام او ثبت شده است: دونالد ترامپ تنها رئیس‌جمهور دوره مدرن در آمریکاست که در حالی کاخ سفید را ترک می‌کند که تعداد شغل‌ها در بازار کار ایالات‌متحده کمتر از زمان روی کار آمدن اوست. شکاف تعداد مشاغل در ابتدا و انتهای دوره او حدود ۳ میلیون نفر است.
 • رشد ذخایر چین و درگیری با آمریکا

  تحولات ارزی مربوط به چین و آمریکا کماکان یکی از اصلی‌ترین عوامل تعیین‌کننده در بازار ارز است. آن طور که دفتر مدیریت ذخایر ارزی چین اعلام کرده، میزان ذخایر ارزی این کشور با ۳۹ میلیارد دلار افزایش نسبت به ماه قبل به سه تریلیون و ۲۱۷ میلیارد دلار رسیده است. تا‌ پایان این ماه چین دارای ۲۵/ ۱۱۸ میلیارد دلار ذخایر طلا نیز بوده است که در مقایسه با ماه قبل ۲۵/ ۸ میلیارد دلار بیشتر شده است. از سوی دیگر کسری حساب تجاری آمریکا تا‌ پایان ماه نوامبر به ۱/ ۶۸ میلیارد دلار رسیده که این رقم ۵میلیارد دلار بیشتر از ماه قبل و بزرگ‌ترین کسری حساب تجاری ماهانه این کشور در ۱۴ سال اخیر محسوب می‌شود. کسری حساب تجاری آمریکا با چین ۳۰ میلیارد دلار بوده است.
 • ادامه روند کاهشی نرخ بیکاری اروپا

  متوسط نرخ بیکاری اتحادیه اروپا به ۵/ ۷ درصد کاهش یافت. به گزارش «ایسنا» به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، تا پایان نوامبر ۲۰۲۰ نرخ بیکاری در منطقه یورو و اتحادیه اروپا با ۱/ ۰ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل و به ترتیب در سطح ۳/ ۸ درصد و ۵/ ۷ درصد رسید.
 • ذخیره صندوق بین‌المللی پول افزایش یافت

  هیات‌مدیره صندوق بین‌المللی پول، با افزایش ریسک مالی ذخیره صندوق را افزایش داد. به گزارش «ایبنا» به نقل از رویترز، روز جمعه صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد: هیات اجرایی صندوق بین‌المللی پول موافقت کرده که با توجه به افزایش شدید ریسک‌های مالی از سال ۲۰۱۸، ذخایر احتیاطی صندوق را با برنامه میان‌مدت‌ افزایش دهد. صندوق بین‌المللی پول در بیانیه‌ای اعلام کرد که ۲۴ مدیر اجرایی صندوق پس از یک بررسی دو ساله منظم در پایان ماه اکتبر، برنامه خود را از ۲۰ میلیارد SDR یا ۲۹‌میلیارد دلار به ۲۵ میلیارد SDR معادل ۳۶ میلیارد دلار افزایش دادند. SDR واحد پول صندوق بین‌المللی پول است. این بررسی‌ با تا‌خیری چند ماهه برای ارزیابی تا‌ثیر همه‌گیری کووید-۱۹، افزایش قابل‌توجهی را در اعتبار این صندوق و ریسک مربوط به آن از آخرین بررسی در سال ۲۰۱۸ با وجود همه‌گیری نشان داد. صندوق بین‌المللی پول در بیانیه خود گفت: این اعتبار تقریبا دو‌برابر شده است‌ که شامل افزایش بودجه اضطراری غیر‌مشروط، و تعهدات با اقدامات احتیاطی بیشتر از آخرین بررسی است. طبق این گزارش، این اعتبار متمرکزتر شده و خریدهای برنامه‌ریزی‌شده بیشتر و دسته‌بندی شدند. برنامه فعلی برای مانده‌های احتیاطی ۲۰میلیارد SDR نیز احتمالا در این سال مالی و سال آینده تا‌ حد مشخصی کاهش می‌یابد. مدیران با توجه به این تحولات، توافق کردند که حداقل کف مانده‌های احتیاطی که شامل ذخایر عمومی و ذخایر ویژه و یک حساب ویژه احتمالی است را در ۱۵ میلیارد SDR نگه دارند و هدف میان‌مدت را به ۲۵ میلیارد SDR افزایش دهند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر