آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۰ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۸۰

 • شیوه استعلام از حساب‌های بانکی

  دنیای‌اقتصاد: سامانه حساب‌های مشتریان شبکه بانکی کشور(سیاح) توسط بانک مرکزی راه‌اندازی شد. در حال حاضر سامانه سیاح حاوی اطلاعات ۶۰۰ میلیون حساب در شبکه بانکی کشور است؛ یعنی اطلاعات بیش از ۹۴ درصد حساب‌های موجود در این شبکه در دسترس است. البته دریافت سرویس از سامانه سیاح برای قوه‌قضائیه و وزارت امور اقتصادی و دارایی مطابق با تکالیف قانونی امکان دارد. در حال حاضر قوه قضائیه از سرویس یاد شده برای اخذ استعلام اطلاعات حساب اشخاص حقیقی و حقوقی استفاده می‌کند.
 • دلار به‌دنبال کف جدید

  دنیای‌اقتصاد- حمید فرزین(عزیزی): دلار با سنگین‌ترین افت از ۱۲آذرماه به قعر قیمتی ماه دی رفت. چنین رکوردی به معنای آن است که یکبار دیگر فروشندگان قدرت را در بازار ارز به دست گرفته‌اند. ادامه افزایش فعالیت فروشندگان می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد کف‌های قیمتی جدید برای دلار شود. با این حال، برخی نوسان‌گیران به‌دنبال آن هستند که کف جدید بازار را در کانال ۲۵ هزار تومانی تعریف کنند. دلار در صورتی می‌تواند به‌سوی کانال ۲۴ هزار تومانی برود که بازیگران حواله‌ای، حداقل زمینه‌ساز نزول درهم به زیر مرز ۷ هزار تومان شوند.
 • کسادی بازار اوراق در حراج زمستانی

  دنیای‌اقتصاد: بانک مرکزی در آخرین گزارش از فروش اوراق دولتی اعلام کرده که در هفته سی و دوم در مجموع ۶/ ۱ هزار میلیارد تومان اوراق دولتی به فروش رسیده که ۲/ ۱ هزار میلیارد آن طی فرآیند حراج و ۳۳۰‌میلیارد تومان آن در فرابورس به فروش رسیده است. به این ترتیب تا پایان هفته سی‌و‌دوم ۵/ ۹۲ هزار میلیارد تومان به فروش رسیده است. از سوی دیگر بانک مرکزی در گزارش معاملات مربوط به عملیات بازار باز اعلام کرده که بانک مرکزی حدود ۲/ ۵ هزار میلیارد تومان طی معاملات مربوط به عملیات ریپو با حداقل نرخ سود ۲۰‌درصد و ۸/ ۸ هزار میلیارد تومان از طریق فرآیند اعتبارگیری قاعده‌مند با نرخ سود سقف دالان ۲۲‌درصد به سیستم بانکی تزریق کرده است.
 • پیشنهاد افزایش ۲۵درصدی تعرفه‌های پزشکی ۱۴۰۰

  مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با اشاره به پرداخت هزینه بیش از ۲۴۷ هزار بیمار بستری کرونا تا کنون، در عین حال آخرین وضعیت پرداخت مطالبات مراکز درمانی طرف قرارداد را تشریح کرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، محمدمهدی ناصحی در سی‌امین نشست اطلاع‌رسانی سازمان بیمه سلامت با خبرنگاران، درباره هزینه‌های بیمه سلامت در بخش کرونا گفت: تاکنون حدود هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در بخش کرونا هزینه کرده‌ایم و با توجه به اینکه قرار شد داروی رمدسیویر و سایر داروهای مرتبط با کرونا را هم تحت پوشش داشته باشیم، هزینه‌های ما افزایش خواهد یافت. تاکنون هزینه ۲۴۷ هزار و ۱۸۰ بیمار در بخش بستری کرونا پرداخت شده‌است.
 • رقابت داغ در ارزهای دیجیتال

  دنیای‌اقتصاد- محمد‌تقی‌پور: بیت‌کوین در ادامه مسیر صعودی خود توانست از مرز ۴۱ هزار دلاری نیز عبور کند تا بسیار زودتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد بتواند مرزهای مهم قیمتی را فتح کند. با احتساب این رکوردشکنی تاریخی جدید بیت‌کوین درحالی‌که هنوز کمتر از ۱۰ روز از اولین ماه سال ۲۰۲۱ گذشته است، بزرگ‌ترین رمزارز جهان از ابتدای سال‌جاری تاکنون بیش از ۴۰ درصد افزایش قیمت داشته است. افزایش پرشتاب قیمت بیت‌کوین سبب شده تا هیجان قیمتی به بقیه بازار رمزارزها نیز سرایت کند و قیمت بسیاری از رمزارزهایی که نسبت به بازار بیت‌کوین حجم کوچک‌تری دارند با رشد قیمتی شدید همراه باشد.
 • ۷/ ۷ درصدکوچک شدن اقتصاد هند

  داده‌های رسمی دولت هند نشان داد که اقتصاد این کشور در سال‌مالی ۲۰۲۱-۲۰۲۰ در مقایسه با رشد ۲/ ۴ درصدی در سال‌مالی قبل از آن، ۷/ ۷ درصد کوچک شده که این امر عمدتا به‌دلیل تا‌ثیر همه‌گیری ویروس کرونا بوده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از شینهوا، داده‌های رسمی دولت هند روز پنج‌شنبه نشان داد که اقتصاد این کشور در سال‌مالی ۲۰۲۱-۲۰۲۰ در مقایسه با رشد ۲/ ۴ درصدی در سال‌مالی قبل از آن، ۷/ ۷ درصد کوچک شده که این امر عمدتا به‌دلیل تا‌ثیر همه‌گیری ویروس کرونا بوده است. در بیانیه منتشر شده توسط دفتر آمار ملی(NSO) وزارت آمار و اجرای برنامه فدرال هند، آمده است: رشد تولید ناخالص داخلی واقعی طی سال‌مالی ۲۰۲۱-۲۰۲۰ در مقایسه با نرخ رشد ۲/ ۴ درصدی در سال ۲۰-۲۰۱۹، منفی ۷/ ۷ درصد تخمین زده شده است. به گفته این وزارتخانه، رشد تولید ناخالص داخلی اسمی طی سال‌مالی ۲۰۲۱-۲۰۲۰ منفی ۲/ ۴ درصد تخمین زده شده است.
 • روند صعودی ذخایر ارزی چین

  دارنده بزرگ‌ترین ذخایر ارزی جهان به انباشت بیشتر ارز ادامه می‌دهد. به گزارش «ایسنا» به نقل از بلومبرگ، پس از مدت‌ها تعطیلی مجددا فعالیت‌های تجاری و بازرگانی چین آغاز شده‌است. میزان ذخایر ارزی این کشور در ماه دسامبر به روند صعودی خود ادامه داده است؛ حتی در زمانی‌که بانک مرکزی چین در هفته‌های اخیر دست به تزریق گسترده نقدینگی به بازار زده است. آن‌طور که دفتر مدیریت ذخایر ارزی چین اعلام کرده، میزان ذخایر ارزی این کشور با ۳۹ میلیارد دلار افزایش نسبت به ماه قبل به سه تریلیون و ۲۱۷میلیارد دلار رسیده است.
 • ارزش بازار ارزهای دیجیتالی از یک تریلیون دلار گذشت

  برای نخستین بار در تاریخ، مجموع ارزش ارزهای دیجیتالی به یک تریلیون و ۴۱ میلیارد دلار رسید. به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، روند صعودی ارزهای دیجیتالی کماکان ادامه دارد و هر ثانیه جریان نقدینگی بیشتری وارد این بازارها می‌شود. برای نخستین بار در تاریخ ارزهای دیجیتالی اکنون ارزش آنها به یک تریلیون و ۴۱‌میلیارد دلار رسیده است.
 • افزایش کسری تجاری آمریکا

  وزارت بازرگانی آمریکا در گزارشی اعلام کرد که مجموع کسری تجاری این کشور در ماه نوامبر افزایش یافته و به ۱/ ۶۸ میلیارد دلار رسیده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از شینوا، وزارت بازرگانی آمریکا روز پنج‌شنبه در گزارشی اعلام کرد در حالی که سرعت واردات این کشور از سرعت صادرات بیشتر بوده، مجموع کسری تجاری در ماه نوامبر افزایش یافته و به ۱/ ۶۸میلیارد دلار رسیده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر