آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۷۹

 • فراز و فرود طلای جهانی

  دنیای‌اقتصاد: طلا در ششمین روز از سال ۲۰۲۱ میلادی نیز ابتدا روندی صعودی را به ثبت رساند و مرز ۱۹۵۰ دلار نیز عبور کرد اما به تدریج تغییر جهت داد و تا ساعت۱۹ به وقت تهران با کاهش شدیدی به ۱۹۱۰دلار به ازای هر اونس رسید. این در حالی بود که کاهش مجدد ارزش دلار راه را برای صعود طلا هموار کرده بود؛ شاخص دلار از ابتدای سال‌جاری تاکنون حدود ۷/ ۰ درصد از ارزش خود را از دست داد تا در ادامه مسیر نزولی خود به محدوده پایین کانال ۸۹ واحدی برسد.
 • آغاز اعتبارسنجی صدور چک

  دنیای‌اقتصاد: اعتبارسنجی مشتریان به‌منظور صدور چک آغاز شد. بانک مرکزی به کلیه بانک‌ها بخشنامه کرد که رتبه و امتیاز اعتباری متقاضیان دسته‌چک را در زمان صدور دسته‌چک اعلام کنند. این گام مقدمه‌ای برای تعیین سقف مجاز صدور چک خواهد بود. صادرکنندگان و دریافت‌کنندگان چک از ۲۰ دی می‌توانند فرآیندهای ثبت، تایید و انتقال چک را در «صیاد» انجام دهند.
 • عبور دلار از ریسک‌های سیاسی؟

  دنیای اقتصاد: در پنجمین روز هفته، دلار نتوانست بالای مرز ۲۶ هزار تومانی باقی بماند و راه کاهشی را در پیش گرفت. روز چهارشنبه، اسکناس آمریکایی ۲۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و روی محدوده ۲۵ هزار و ۸۵۰ تومان ایستاد. این افت در شرایطی به دست آمد که برخی از معامله‌گران انتظار داشتند، روند افزایشی دلار با عبور از مرز ۲۶ هزار تومان ادامه پیدا کند.
 • نرسیدن به اهداف سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی

  به گزارش دفتر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل دیوان محاسبات کشور، سعید بیت‌عفری معاون فنی و حسابرسی امور اقتصادی و زیربنایی دیوان محاسبات با حضور در برنامه « صبح بخیر ایران» شبکه یک سیما، درخصوص تبعات ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و نقش آن در آغاز موج دوباره گرانی‌ها در کشور، با اشاره به سابقه، ضرورت و فلسفه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی براساس سیاست‌های بانک‌مرکزی و ارزی کشور که همان سیاست شناور مدیریت شده‌است، تاکید کرد: هدف اصلی در تخصیص ارز به نرخ دولتی ۴۲۰۰ تومانی تامین کالاهای اساسی کشور مانند نهاده‌های دامی و کالاهای پزشکی بود، اما متاسفانه دولت در یک اقدام عجیب و یک سیاست غلط موضوع ارز ۴۲۰۰ تومانی را در ۲۲ فروردین سال ۹۷ تصویب کرد و این درحالی صورت گرفت که کشور تحت‌‌تاثیر نوسانات شدید ارزی در پایان سال ۹۶ بود. البته دولت در نیمه مرداد سال ۹۷ به سیاست غلط خود در تخصیص ارز دولتی اذعان کرد و با تغییر مدیریت بانک‌مرکزی، مبادرت به انجام اصلاحاتی در این زمینه کرد.
 • خبر بد درباره کمک معیشتی ۱۰۰هزار تومانی

  سخنگوی طرح کمک معیشتی خانوار با بیان اینکه فهرست افراد مشمول دریافت کمک معیشتی بسته شده است، گفت: مشمولان کمک معیشتی کرونا افزایش نمی‌یابد.به گزارش خبرگزاری فارس، سخنگوی طرح کمک معیشتی خانوار با بیان اینکه فهرست افراد مشمول دریافت کمک معیشتی بسته شده است، گفت: به ۳۴میلیون نفر کمک معیشتی حمایتی پرداخت شد.
 • کارکرد امضای پیمان‎‎‎های پولی در تجارت ایران

  یک کارشناس پولی و بانکی گفت: در شرایطی که واردات ارزی نداشته باشیم، پیمان‌های پولی به‌عنوان یک روش جبرانی کاربرد دارد. پس از تشدید تحریم‌ها و محدودیت مبادلات ارزی در تجارت بین‌الملل، از نیمه دوم سال ۱۳۸۹، بانک مرکزی با راه‌اندازی مرکز مبادلات ارزی، استفاده از ارزهای ملی را در دستور کار خود قرار داد. در این سازوکار، هر دو کشور طرف مبادله از پول ملی خود استفاده می‌کنند و مازاد تجارت دوجانبه، با استفاده از ارزهای تعیین شده یا سایر روش‌های توافق‌شده، تسویه می‌شود. احمد مجتهد، کارشناس پولی و بانکی در گفت‌وگو با «ایبِنا» درباره کارکرد پیمان‌های پولی در زمان تحریم گفت: پیمان‎های متقابل به بحث تهاتری یعنی کالا با کالا برمی‌گردد که ایران پس از انقلاب با برخی کشورها آن را شروع کرد. این کار با مشخص شدن کالاها انجام می‎شود که در نهایت براساس توافقات صورت گرفته بابت آن به‌صورت برابر کالا یا ارز معتبر دریافت می‌کنند.
 • نتایج حراج اوراق بدهی دولتی

  به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه‌شنبه ۹دی‌ماه ۱۳۹۹ درخصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می‌رساند، طی برگزاری سی و دومین مرحله از این حراج، پنج بانک و موسسه اعتباری سفارش‌های‌ خود را به ارزش ۲/ ۱۲ میلیارد تومان در سامانه‌ بازار بین‌بانکی ثبت کردند. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز ضمن پذیرش کلیه درخواست‌ها با فروش یک هزار میلیارد ریال اوراق «اراد۵۵» با نرخ بازده تا سررسید ۵/ ۲۱ درصد و ۲/ ۱۱ میلیارد تومان اوراق «اراد۶۴» با نرخ بازده تا سررسید ۵/ ۲۰ درصد موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای مالی برنده در روز سه‌شنبه ۱۶ دی‌‌‌ماه ۱۳۹۹ توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.
 • سامانه‌های فروشگاهی و نقش آن در بهبود فرآیند کسب‌وکار

  با اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۳۱/ ۰۴/ ۱۳۹۴، به موجب تبصره (۲) ماده (۱۶۹) قانون مالیات‌های مستقیم، سازمان امور مالیاتی کشور مکلف به پیاده‌سازی سامانه صندوق مکانیزه فروش شده است و متعاقب آن قانون «پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان» در مهر ماه سال ۱۳۹۸ تصویب و به دولت ابلاغ شد. در ماده (۳) این قانون آمده‌: سازمان امور مالیاتی کشور، موظف به راه‌اندازی سامانه مودیان و امکان صدور صورتحساب الکترونیکی از طریق این سامانه ظرف مدت ۱۵ ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن قانون، شده است. درحقیقت پایانه‌های فروشگاهی یک نظام جامع جمع‌آوری و پردازش اطلاعات است که اساس آن، داده‌ها و اطلاعات جمع‌آوری شده است که از مدیریت جریان اطلاعات مالی و مالیاتی مودیان شروع و با مدیریت اطلاعات اقتصادی، تجاری و مالی مشمولان کامل می‌شود.
 • تماس با عنوان سامانه ارتباطات مردمی بانک مرکزی به منظور واریز وجه، کلاهبرداری است

  تقاضای واریز وجه از شهروندان با عنوان سامانه ۲۷۰۶ (ارتباطات مردمی بانک مرکزی) شگرد کلاهبرداران و فرصت‌طلبان برای اخاذی است. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، با توجه به راه‌اندازی «سامانه ارتباطات مردمی بانک مرکزی» با شماره ۲۷۰۶ اخیرا گزارش‌های دریافتی حاکی از سوءاستفاده برخی کلاهبرداران از هموطنان با عنوان این سامانه است. بر این مبنا بانک مرکزی تاکید می‌کند سامانه یادشده و متصدیان آن به هیچ عنوان با شهروندان به منظور اخذ وجه تماس نمی‌گیرند، بنابراین از هموطنان تقاضا می‌شود، ضمن توجه به این موضوع، در صورت دریافت تماس با این عنوان و تقاضای واریز وجه، در اسرع وقت موضوع را به سامانه ۲۷۰۶ بانک مرکزی اطلاع دهند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر