آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۰ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۷۰

 • دو ابزار مهار نقدینگی سرگردان

  اخیرا در اقتصاد ایران رویکرد سیاست پولی از هدف‌گذاری کل‌های پولی به هدف‌گذاری نرخ سود تغییر یافته است. در این شرایط یکی از الزامات موفقیت وجود طیفی از ابزارهای پولی و شکل‌گیری منحنی بازده تا‌ سررسید است. با توجه به این رویکرد یک گزارش در پژوهشکده پولی و بانکی، با توجه به تجربه‌های جهانی جایگاه حساب سپرده پول و صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بازار پول را تشریح کرده است. نتایج نشان می‌دهد که حساب سپرده بازار پول ضمن برخورداری از نرخ بازدهی‌های نزدیک به نرخ‌های سود در بازار پول و همچنین برخورداری از مزایایی مانند امکان تراکنش و صدور چک به تعداد از قبل مشخص شده، توانایی پاسخگویی به نیاز بخشی از مشتریان در تمایل به کسب نرخ سودهای رقابتی را دارد.
 • پادشاه ارزهای دیجیتال

  دنیای‌اقتصاد- محمد تقی‌پور: روزهای آخر ماه دسامبر، به روزهایی فراموش‌نشدنی برای سرمایه‌گذاران بیت‌کوین تبدیل شده است. پس از آنکه روز جمعه، این رمز‌ارز پرطرفدار در جهان از مرز ۲۵ هزار دلاری عبور کرد و در روز شنبه نیز مرز ۲۶ هزار دلاری در مقابل اشتیاق بی‌سابقه سرمایه‌گذاران به‌راحتی پشت‌سر گذاشته شد، روز گذشته بیت‌کوین با عبور از مرز ۲۷‌هزار دلاری، مجددا رکورد قیمتی تاریخی جدیدی را به ثبت رساند. با احتساب افزایش قیمت روز گذشته، ارزش بازار بیت‌کوین به بالاتر از ۵۱۰ میلیارد دلار رسید؛ مقداری که بیش از ۷۰ درصد از کل ارزش بازار رمز‌ارزها را به خود اختصاص داده است و به همین دلیل می‌توان به بیت‌کوین، لقب پادشاه ارزهای دیجیتال را داد.
 • حداکثر حقوق؛ ۱۲ میلیون تومان

  به‌دنبال ادعای مطرح شده از سوی عادل آذر، رئیس سابق دیوان محاسبات مبنی بر اینکه افزایش ۲۵ درصدی حقوق در بودجه ۱۴۰۰ بستری است که با توجه به قانون مدیریت خدمات کشوری و قوانین دیگر و منافذ موجود، محلی برای حقوق‌های تا سقف ۶۰ میلیون تومان است، سازمان اداری و استخدامی به استناد قانون مدیریت خدمات کشوری بیان چنین حقوق‌هایی را گمانه‌زنی دانسته است.
 • ریکاوری اقتصاد ایران

  نشریه وال‌استریت ژورنال در گزارشی به بررسی شرایط اقتصاد ایران پس از سه سال راهبرد فشار حداکثری دولت ترامپ پرداخت و نوشت: بخش غیرنفتی ایران اکنون درآمدزایی بالاتری از بخش نفتی دارد. به گزارش پژوهشکده پولی و بانکی، به نقل از وال‌استریت ژورنال، شرکت‌های ایرانی به‌طور روزافزون در حال تولید کالاهایی هستند که این کشور پیش‌تر از خارج وارد می‌کرد. روند رو به رشد استخدام نیروهای جدید در شرکت‌های کوچک‌تر نیز دیده می‌شود و طبق آمارهای منتشرشده توسط دولت ایران، درآمدهای غیرنفتی این کشور با رشد ۸۳ درصدی در سال‌های اخیر درآمدزایی بیشتری از بخش انرژی داشته که اکنون زیر بار سنگین تحریم‌ها قرار گرفته است. محسن توکل، کارشناس امور تحریم‌ها در اندیشکده شورای آتلانتیک، گفت: حتی اگر تحریم‌ها توانسته باشند صادرات نفت ایران را تحت‌تاثیر قرار دهند باز هم شاهدیم که اقتصاد ایران توانسته نجات یابد. به نوشته این نشریه، تقویت توان داخلی اقتصاد ایران می‌تواند در زمان روی کار آمدن دولت بایدن که وعده بازگشت به برجام و رفع تحریم‌های مرتبط را داده است به این کشور کمک کند.
 • قصه تکراری در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: یک رشد جزئی کافی بود تا روند نزولی بازار ارز متوقف شود، اتفاقی که در دومین روز هفته رخ داد. روز یکشنبه، دلار با برگشت به محدوده ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومانی توانست انتظارات کاهشی را تعدیل کند؛ در یک ماه گذشته، هر بار سایه ریزش بر سر اسکناس آمریکایی افتاد، این ارز توانست خصوصا با تکیه بر متغیرهای بیرونی خود را در یک محدوده مشخص نگه دارد. دیروز هم عامل نجات‌بخش بازیگران افزایشی بازار، متغیر بیرونی درهم و افزایش تقاضا برای حواله‌های ارزی بود. روز یکشنبه، دلار ۱۰۰تومان افزایش را به ثبت رساند و توانست روی عدد ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان قرار بگیرد.
 • مهم‌ترین ریسک‌های اقتصادی ۲۰۲۱

  کرونا کماکان اصلی‌ترین ریسک بر سر راه اقتصاد جهانی در سال آینده خواهد بود.
 • ضربه کرونا به اقتصاد آمریکا

  اقتصاد آمریکا از کرونا ضربه بزرگی دیده و اکنون اصلی‌ترین کانون درگیر با کرونا در جهان محسوب می‌شود. همین مساله نیز باعث شده بزرگ‌ترین اقتصاد جهان از نظر رشد اقتصادی از چین عملکرد بدتری داشته باشد. بانک جهانی در تا‌زه‌ترین برآورد خود از اقتصاد چین پیش‌بینی کرده است که اقتصاد این کشور در سال آینده ۹/ ۷ درصد رشد کند که در صورت تحقق، ۹/ ۵ درصد بیشتر از چیزی خواهد بود که در سال‌جاری به ثبت می‌رسد.
 • رمز مهار تورم چیست؟

  برای مهار تورم باید انضباط پولی و مالی حتی از منظر بودجه‌ای بر اقتصاد حاکم باشد که در غیر این صورت کاهش تورم نیز موقتی خواهد بود. علی صادقین در گفت‌وگو با ایبنا گفت: بدون انضباط نمی‌توان شاهد افت ادامه‌دار نرخ تورم نقطه‌ای و در نهایت نرخ تورم کل باشیم. با این حال از نگاه او، سفته‌بازی و سودجویی در بازارها تا حدودی کمتر شده است، چراکه فضای خوش‌بینی نسبت به قیمت‌ها و احتمال کاهش نرخ تورم وجود دارد.
 • ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی

  با الکترونیکی شدن ابلاغ اوراق مالیاتی، مؤدیان مالیاتی می‌توانند با مراجعه به سامانه الکترونیکی علاوه بر ارسال اظهارنامه، اعتراض خود نسبت به اوراق را به‌صورت الکترونیکی ثبت کنند. مؤدیان برای بهره‌مندی از این خدمات باید در سامانه الکترونیک به آدرس www.tax.gov.ir فرم الکترونیکی «درخواست استفاده از خدمات الکترونیکی ابلاغ و مدیریت درخواست‌ها» را تایید و ارسال کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر