آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۶۹

 • افت فشار در طبقات تورمی

  دنیای‌اقتصاد: بررسی تورم دهک‌های هزینه‌ای در آذرماه نشان می‌دهد که هر دو دهک پر‌درآمد و کم‌درآمد کاهش تورم را تجربه کرده‌اند. حتی آمارها نشان می‌دهد که برای اولین‌بار تورم ماهانه دهک دهم منفی شده است. البته بررسی‌ها نشان می‌دهد که افت فشار تورم در دهک اول بیشتر از دهک دهم بوده است. مهم‌ترین دلیل کاهش تورم در دهک اول، ثبات قیمت خوراکی‌ها و در دهک دهم، ثبات قیمت ارز بوده است.
 • خوش‌بینی فصلی به بازار طلا

  دنیای‌اقتصاد: بازار طلا در حالی آخرین روزهای معاملاتی سال ۲۰۲۰ را پشت سر می‌گذارد که در این سال بیش از ۲۲ درصد افزایش قیمت را رقم زده و در آخرین روز قبل از کریسمس به نزدیک ۱۸۸۰ دلار رسید. در حال حاضر تحلیلگران بر این باورند، با توجه به اینکه روزهای آخر دسامبر و روزهای آغازین ماه ژانویه از نظر فصلی روزهای خوبی برای طلا محسوب می‌شود، فلز زرد توانایی عبور از مرز ۱۹۰۰ دلاری تا پایان سال‌جاری را دارد. توجه بیشتر مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری در روزهای پایانی سال به دارایی‌های با ریسک پایین‌تر با هدف حفظ سود هفته‌های قبل می‌تواند در این روزها سبب جریان سرمایه از بازارهای سهام به سوی بازارهایی با ریسک پایین‌تر مانند طلا باشد.
 • نکات مهم و محورهای تصمیم‌گیری بودجه ۱۴۰۰

  مرکز پژوهش‌های مجلس در سلسله گزارش‌های بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور به ارزیابی نکات مهم و محورهای تصمیم‌گیری این لایحه پرداخت. به گزارش «ایسنا» به نقل از مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات مالیه عمومی و توسعه مدیریت این مرکز در گزارشی با عنوان «بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور - نکات مهم و محورهای تصمیم‌گیری (ویرایش اول)» آورده است:
 • آزمایش ارز دیجیتال ترکیه در نیمه دوم سال ۲۰۲۱

  ترکیه آزمایش ارز دیجیتالی را که قبلا نامشخص بود، در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ آغاز می‌کند. به گزارش «ایبِنا» به نقل از کوین‌دسک، ناجی اقبال، رئیس بانک مرکزی ترکیه به اعضای پارلمان گفت: ترکیه آزمایش ارز دیجیتالی را که قبلا نامشخص بود، در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ آغاز می‌کند.نظرات غافلگیرانه اقبال، ترکیه را در مسیر سریع ارز دیجیتال بانک مرکزی قرار خواهد داد. ترکیه به ندرت جاه‌طلبی‌های ارز دیجیتال را فاش می‌کند. حتی بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی (BIS) که در محافل پولی به‌عنوان بانک بانک‌های مرکزی شناخته می‌شود، ترکیه را به داشتن یک پروژه فعال ارز دیجیتال بانک مرکزی در بانک اطلاعاتی خود ثبت نکرده است.
 • ابلاغ آخرین مصوبات ستاد ملی کرونا به شبکه بانکی

  بانک مرکزی در بخشنامه‌ای مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا در خصوص حمایت از بنگاه‌های اقتصادی و صاحبان مشاغل و کسب‌و‌کارهای آسیب‌دیده ناشی از شیوع بیماری کرونا به شبکه بانکی را ابلاغ کرد.
 • کاهش سهم دلار از ذخایر ارزی جهان به ۶۰ درصد

  صندوق بین‌المللی پول گزارش داد سهم دلار آمریکا از ذخایر ارز خارجی در سه ماه سوم امسال به ۴/ ۶۰ درصد کاهش یافته است. به گزارش خبرگزاری فارس، صندوق بین‌المللی پول گزارش داد، سهم دلار آمریکا از ذخایر ارز خارجی در سه ماه سوم امسال به ۴/ ۶۰ درصد کاهش یافته است، این رقم در سه ماه دوم ۲/ ۶۱ درصد بود. با این حال، دلار همچنان بیشترین سهم را در بانک‌های مرکزی در اختیار دارد اما در سال گذشته این رقم برابر با ۵/ ۶۱ درصد بوده است. سهم دلار از ذخایر ارزی جهان در دو فصل متوالی در حال کاهش است.
 • فشار سه‌گانه به بازار دلار

  دنیای‌اقتصاد: در اولین روز هفته، دلار از مرز ۲۶هزار تومانی دورتر شد. روز شنبه، اسکناس آمریکایی ۲۵۰تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۵هزار و ۷۰۰ تومان رسید. افت قیمتی دلار در شرایطی رخ داد که بسیاری از نوسان‌گیران سعی کرده بودند، با استفاده از اخبار سیاسی پیرامون حوادث عراق، اسکناس آمریکایی را به سوی نرخ‌های بالاتر هدایت کنند. با این حال، سه عامل دست به دست هم دادند تا دلار به سوی نرخ‌های پایین‌تر هدایت شود و به جوسازی‌های نوسان‌گیران توجهی نکند.
 • سقف جدید در بازار بیت‌کوین

  قیمت بیت‌کوین برای اولین بار در تا‌ریخ از مرز ۲۵ هزار دلار عبور کرد. این دومین بار طی یک هفته گذشته بود که رکورد تا‌ریخی قیمت این ارز دیجیتال شکسته می‌شد. هفته گذشته قیمت بیت‌کوین با عبور از ۲۴ هزار دلار رکوردشکنی کرده بود.
 • پوند انگلیس بر قله دو ساله قرار گرفت

  تقاضا برای خرید پوند پس از توافق انگلیس با اتحادیه اروپا افزایش زیادی داشته است.
 • اثر ارزهای دیجیتال بر شبکه پرداخت جهانی سوئیفت

  بانک مرکزی روسیه می‌گوید ممکن است ارزهای دیجیتال شبکه پرداخت جهانی سوئیفت را به چالش بکشند.
 • مزایای ارز تک‌نرخی

  یک نماینده مجلس با اشاره به لزوم تقویت ارزش پول ملی گفت: تک‌نرخی شدن ارز باعث تثبیت ارزش پول ملی خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر