آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۷۱

 • رالی قیمتی خوراکی‌ها

  دنیای‌اقتصاد: بررسی قیمت خوراکی‌های منتخب در ۹ ماه نخست سال‌جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌‌دهد از میان ۱۹ خوراکی انتخاب شده، ۱۶ کالا تورمی بالاتر و یک کالا تورمی کمتر ثبت کرده‌اند. پیاز تنها کالایی است که در ۹ ماهه نخست سال‌جاری تورم آن منفی بوده است. در عین حال قیمت برنج داخلی درجه یک در ۹ ماه نخست سال‌جاری به نسبت مدت مشابه سال گذشته تغییری نداشته، در حالی که برنج خارجی درجه یک بیش از ۱۴۰ درصد افزایش را ثبت کرده است. تغییر قیمت در برخی از کالاهای خوراکی مانند برنج، روغن، کره و... متاثر از تغییر نرخ ارز ترجیحی به نرخ ارز نیمایی بوده است. اما نکته جالب این است که برخی از کالاها مانند پرتقال نیز افزایش قیمت قابل توجه دو برابری در این ۹ ماه ثبت کرده‌اند که بخشی از آن می‌تواند به دلیل افزایش قیمت نیروی کار و حمل و نقل باشد.
 • واکنش بازارها به امضای ترامپ

  دنیای‌اقتصاد: پس از ماه‌ها مذاکره درباره بسته حمایتی جدید در کنگره و کشمکش‌ها درباره حجم بسته حمایتی و جزئیات آن میان نمایندگان حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، بسته حمایتی تقریبا معادل با ۹۰۰ میلیارد دلار هفته گذشته در کنگره به تصویب رسید. اما پس از آن تهدیدهای ترامپ مبنی بر ناکافی بودن و عدم امضای بسته جدید، مجددا سرنوشت آن را هاله‌ای از ابهام فرو برد تا نهایتا روز یکشنبه، با امضای رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه آمریکا، سرنوشت این بسته مشخص شود.
 • گزارش مبهم از بودجه ۹۸

  دنیای‌اقتصاد: دیوان محاسبات کشور روز گذشته گزارش تفریغ تبصره‌های ماده واحده قانون بودجه سال ۹۸ کل کشور را منتشر کرد. این گزارش به شکل مبسوط و در قالب ۵۸۹ صفحه در اختیار خوانندگان قرار گرفته است. در سال‌های گذشته، دیوان محاسبات خلاصه‌ای از عملکرد دولت را منتشر می‌کرد اما در سال جاری، گزارش تفریغ بودجه به شکل تفصیلی ارائه شده است. نکته قابل توجه در گزارش مذکور این است که در بخش قابل توجهی از بندهای تبصره عنوان شده که این بندها طبقه‌بندی‌شده و به صورت محرمانه ارائه می‌شود. گزارش‌ها حاکی از آن است که حتی نمایندگان نیز در خصوص این بندها اطلاعاتی ندارند و این موجب نارضایتی برخی از آنان شده است.
 • همفکری در زمینه توسعه پایدار

  بانک توسعه اسلامی با هدف همفکری، حمایت، تبادل اطلاعات و تجربیات و با همکاری بانک‌های توسعه چندجانبه و صندوق بین‌المللی پول اقدام به تهیه گزارشی در ارتباط با اهداف توسعه پایدار کرده است. به گزارش ایبِنا به نقل از پورتال بانکداری اسلامی، در دسامبر سال میلادی جاری بانک توسعه اسلامی (IsDB) با هدف همفکری، حمایت، تبادل اطلاعات و تجربیات و با همکاری بانک‌های توسعه چندجانبه (MDBs) و صندوق بین‌المللی پول (IMF) اقدام به تهیه گزارشی در ارتباط با اهداف توسعه پایدار (SDGs) کرده است. بنابر اعلام بانک توسعه اسلامی این گزارش در پایان سال میلادی جاری منتشر می‌شود. سالی حساس که به نظر می‌رسد پیشرفت اهداف توسعه پایدار زیر سایه سنگین فراگیری بیماری کووید-۱۹ دستخوش مشکلات فراوانی شده باشد. در پاسخ به این رویداد و به منظور کاهش اثرات فراگیر و مخرب این بیماری، بانک‌های توسعه چندجانبه اقدام به تجهیز بسته‌ای به ارزش ۲۳۰ میلیارد دلار برای بازه زمانی سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ میلادی کرده است که از این میان، مبلغ ۷۵ میلیارد دلار قبل از پایان سال ۲۰۲۰ مستقیما به فقیرترین کشورها تخصیص داده خواهد شد.یکی از نکاتی که در این گزارش به آن پرداخته می‌شود تقویت ارتباط فراگیری بیماری کووید-۱۹ با برخی اهداف توسعه پایدار همچون حفظ محیط زیست است. به عبارتی به نظر می‌رسد که کشورها باید در پاسخ به بحران پیشرو با رویکردی جدید و با بهره‌گیری از فرصت‌ها، بر روی اهداف توسعه پایدار مجددا تمرکز نمایند. لازم به ذکر است که این گزارش تلاشی در راستای حمایت از کشورها برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار در شرایط بحرانی کنونی است.
 • افق‌های سیاست‌گذاری بانکی در قرن جدید

  محمدرضا برهانی / کارشناس علوم بانکی
  در روزگاری نه‌چندان دور، بانک‌ها به‌عنوان ابزاری مهم در اختیار دولت‌ها نقشی غیرقابل انکار، در هر رویدادی که بویی از توسعه در آن به مشام می‌رسید ایفا می‌کردند. به هر پروژه ریز یا درشتی که محصول آن روزگاران است بنگریم، ردی از حضور یک بانک در تامین مالی آن را به چشم خواهیم دید.
 • وام بانک مرکزی تایلند برای شرکت‌های کوچک

  بانک مرکزی تایلند قوانین مربوط به ۶/ ۱۶ میلیارد دلار وام با شرایط مناسب برای شرکت‌های کوچک را تسهیل کرد. به گزارش ایبِنا به نقل از رویترز، بانک مرکزی تایلند قوانین مربوط به ۵۰۰ میلیارد بات (۶/ ۱۶ میلیارد دلار) برنامه وام با شرایط مناسب را با هدف کمک به شرکت‌های کوچک‌تر برای مقابله با تاثیر همه‌گیر ویروس کرونا، تعدیل کرد. بانک مرکزی تایلند (BOT) در بیانیه‌ای که روز دوشنبه منتشر شد، گفت: با توجه به وضعیت طولانی‌مدت کووید-۱۹در داخل و در سطح بین‌المللی، برخی از شرکت‌های کوچک و متوسط(SMEs)هنوز درآمد کافی برای حمایت از مشاغل خود ندارند. بانک مرکزی تایلند تعریف خود را از گروه‌های تجاری که به دنبال تامین بودجه هستند، تنظیم کرد تا شرکت‌های کوچک و متوسط بتوانند به راحتی به این برنامه دسترسی پیدا کنند، برنامه‌ای که از آوریل به‌عنوان بخشی از بسته بزرگ‌تر در پاسخ به ویروس کرونا آغاز شد.
 • ۷۵۰ هزار نفر در سه ماه متقاضی بیمه بیکاری شدند

  همزمان با شیوع ویروس کرونا، بسیاری از مشاغل به ناچار تعطیل شدند و برخی دیگر نیز با کمترین ظرفیت به کار خود ادامه دادند همین باعث شد که بخشی از نیروی کار به سمت بیمه بیکاری بروند. مشاغلی مانند هتلداری، باشگاه‌های ورزشی، مراکز گردشگری و در کل مجموعه خدمات از جمله مشاغلی بودند که آسیب بیشتری دیدند و همین مساله باعث شد تا به روایت مرکز آمار حدود ۲میلیون نفر در اثر پیامدهای کرونا بیکار شدند و به روایت مرکز پژوهش‌های مجلس این آمار بین ۲تا۶میلیون نفر است.
 • سکه عاجز از مرزشکنی

  دنیای‌اقتصاد: در سومین روز هفته، سکه و دلار حرکت در مسیر افزایشی را ادامه ندادند و در جاده نزولی قرار گرفتند. روز دوشنبه، سکه امامی ۱۰۰‌هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۱میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید. این افت در شرایطی صورت گرفت که برخی از معامله‌گران به واسطه رسیدن قیمت این فلز گرانبها به محدوده ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی، امیدوار بودند که سکه به سوی مرز ۱۲ میلیون تومانی خیز بردارد، با این حال‌ چنین اتفاقی رخ نداد.
 • دلایل مقاومت در برابر کاهش نرخ ارز

  کارشناس مسائل اقتصادی با برشمردن برخی دلایل مقاومت در برابر کاهش نرخ ارز گفت: قطعا با کاهش نرخ ارز منافع برخی گروه‌ها به خطر خواهد افتاد.
 • چرا رشد بیت‌کوین بعد از شکست مرز ۲۰ هزار دلاری ادامه یافت؟

  به‌رغم تمام فرازونشیب‌های سال ۲۰۲۰، امسال سال بسیار خوبی برای بیت‌کوین بوده است. این در حالی است که به‌عقیده بسیاری، این روند روبه‌رشد ادامه‌دار خواهد بود.
 • اجرای طرح یکسان‌سازی پیامک‌های رمز دوم پویا

  مرحله سوم طرح رمز دوم پویا در راستای استانداردسازی الگوی پیامک رمز پویا از دیروز در تمام بانک‌ها اجرا شد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، از تاریخ ۸/ ۱۰/ ۱۳۹۹ با هدف افزایش امنیت تراکنش‌های اینترنتی مبتنی ‌بر رمز دوم پویا، پیامک‌های ارسالی برای مشتریان حاوی اطلاعات کامل تراکنش اعم از نوع تراکنش، مبلغ تراکنش و دریافت‌کننده وجه خواهد بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر