آرشیو روزنامه شماره ۵۰۲۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۲۹

 • نوبت قفل‌شکنی از نرخ سود

  دنیای‌اقتصاد: آخرین گزارش بانک مرکزی از اقدامات ضدتورمی سیاست‌گذار پولی به چهار نکته اشاره دارد. اول اینکه نرخ سود تعادلی در بازار بین بانکی از کریدور تعیین شده بانک مرکزی بالاتر رفته است. علاوه‌بر این نرخ سود اوراق بدهی دولتی با سررسید میان‌مدت با افزایش مواجه بوده است.
 • سکته طلا با واکسن کرونا

  دنیای‌اقتصاد: روز دوشنبه اولین روزی بود که بازارهای جهانی در حالی معاملاتشان را آغاز کردند که تعداد آرای جو بایدن، نامزد دموکرات از ۲۷۰ رای الکترال مورد نیاز برای راه‌یابی به کاخ سفید عبور کرده بود. در حالی که روزهای آخر هفته گذشته با رقابت‌ نفسگیر دو نامزد انتخابات آمریکا همراه بود و طی آن نوسانات به‌دلیل هیجان شمارش آرا رخ می‌داد، جو بایدن با کسب آرای الکترال پنسیلوانیا و نوادا پیروزی خود را به‌رغم اعتراضات دونالد ترامپ قطعی کرد.
 • تدوین واقع‌بینانه بودجه ۱۴۰۰

  معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه گفت: بودجه سال آینده واقع‌بینانه، متکی بر ارقام واقعی و فارغ از تحولات پیرامونی تدوین می‌شود. به گزارش «ایرنا» سیدحمید پورمحمدی روز دوشنبه در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه بازسازی اتوبوس‌های فرسوده ناوگان اتوبوس‌رانی شهری، در جمع خبرنگاران درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: تنظیم لایحه بودجه سال آینده به‌صورت شبانه‌روزی در حال انجام بوده و تدوین تبصره‌های بودجه به پایان رسیده است. وی افزود: هفته گذشته به درخواست مجلس شورای اسلامی، بودجه شرکت‌های دولتی یک ماه زودتر از موعد مقرر قانونی ارائه شد تا فرصت داشته باشند از طریق کمیسیون بودجه و دیوان محاسبات به انجام بررسی‌های لازم بپردازند.
 • بحران ماندگار اقتصاد جهانی

  بانک جهانی می‌گوید: ممکن است اقتصاد جهانی هرگز به سطح رشد قبل از همه‌گیری ویروس کرونا بازنگردد. به گزارش «ایبِنا» به نقل از راشاتودی، یک اقتصاددان ارشد بانک جهانی گفت: بهبود اقتصاد جهانی از بحران ویروس کرونا بسیار کُند خواهد بود. سرعت رشد ممکن است هرگز به سطح قبل از همه‌گیری بازنگردد. ما معتقدیم که برای چند سال زیر سطح ۲۰۱۹ خواهیم بود و تقریبا هرگز به نرخ رشد قبلی نخواهیم رسید. به گفته این اقتصاددان، وضعیت مشاهده شده در بسیاری از کشورهای جهان می‌تواند با سخت‌ترین پیامدهای بحران مالی ۲۰۰۸ - ۲۰۰۹ مقایسه شود و این به‌رغم نتایج مثبت سه‌ماه سوم است. همزمان با شروع موج دوم بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ در بسیاری از کشورها و بهبود جهانی نسبتا کُند، بانک‌های مرکزی مجبور خواهند شد نرخ‌های اصلی را پایین نگه دارند.
 • انتشار داده‌های آماری بانکداری اسلامی توسط IFSB

  اطلاعات آماری مربوط به سلامت مالی و رشد نظام بانکداری اسلامی تا پایان شش ماه اول سال ۲۰۲۰، برای کشورهای عضو در بانک اطلاعاتی هیات خدمات مالی اسلامی (The Islamic Financial Services Board) منتشر شده است.
 • تقابل سه نیرو در بازار دلا‌ر

  دنیای‌اقتصاد: در دو روز اخیر مسیر نرخ ارز تغییر کرد و از فاز کاهشی خارج شد. دلیل برخی فعالان ارزی برای تغییر مسیر دلار این بود که بانک مرکزی مانع از افت قیمت‌ها شده است. بانک مرکزی با تکذیب این ادعا طی یک اطلاعیه رسمی عنوان کرد که عوامل بنیادی از کاهش بیشتر نرخ ارز حمایت می‌کند. در کنار این دو نگاه،‌ بررسی‌ها نشان می‌دهد برخی عوامل بنیادین و انتظارات، زمینه‌ساز تغییر مسیر قیمت‌ها شده‌اند. از نگاه کارشناسان، سیاست‌گذار باید با بهره‌گیری از ابزار مناسب به‌دنبال ثبات و کنترل نوسان دلار باشد.
 • صدرنشینی یوآن چین

  یوآن چین بهترین هفته از سال ۲۰۱۷ را پس از پیروزی بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا داشت. به گزارش ایبِنا به نقل از بلومبرگ، یوآن با ضعف دلار پس از پیروزی جو بایدن در ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده، روند رشد اخیر خود را ادامه داد. یوآن در ساعت ۱۲:۱۴ بعدازظهر در هنگ‌کنگ با افزایش ۴/ ۰ درصد به ۵۶۴۹/ ۶ در هر دلار رسید.
 • سقوط ۱۲ درصدی اقتصاد فرانسه با اعمال قرنطینه جدید

  بانک مرکزی فرانسه اعلام کرد با وضع محدودیت‌های قرنطینه‌ای مقابله با کرونا برای دومین بار در این کشور، فعالیت‌های اقتصادی فرانسه در ماه جاری ۱۲ درصد پایین‌تر از سطح عادی بوده است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، بانک مرکزی فرانسه اعلام کرد با وضع محدودیت‌های قرنطینه‌ای مقابله با کرونا برای دومین بار در این کشور، فعالیت‌های اقتصادی فرانسه در ماه جاری ۱۲ درصد پایین‌تر از سطح نرمال بوده است.
 • ذخایر ارزی چین پایین آمد

  برخلاف ذخایر ارزی، ذخایر طلای چین نسبت به ماه قبل ثابت ماند. به گزارش «ایسنا» با وجود آن که پس از مدت‌ها تعطیلی مجددا فعالیت‌های تجاری و بازرگانی چین آغاز شده است، اما میزان ذخایر ارزی این کشور در ماه اکتبر مجدد روند نزولی به خود گرفت. بانک مرکزی چین در هفته‌های اخیر دست به تزریق گسترده نقدینگی به بازار زده است.
 • تجارت چین و روسیه قوی‌تر از کرونا

  تجارت روسیه و چین تحت تاثیر بیماری همه گیر قرار نگرفته و قرار است به ارزش ۱۱۰ میلیارد دلار برسد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر