آرشیو روزنامه شماره ۵۰۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۲۲

 • به روزرسانی کارمزدهای بانکی

  دنیای اقتصاد: طبق اعلام بانک مرکزی از آذرماه نرخ کارمزد خدمات بانکی تغییر می‌کند. براساس قوانین پولی کشور لازم است در هر سال تعدیل نرخ کارمزد خدمات بانکی متناسب با تورم انجام شود. با این وجود، چند سال بود که نرخ کارمزد خدمات بانک‌ها ثابت بود. با توجه به اینکه همه خدمات مشمول تورم بالای موجود شده‌اند و همچنین دربرداشتن هزینه برای خدمات بانکی، لازم است هزینه این خدمات متناسب با تورم برای بانک‌ها افزایش یابد. بر اساس اجرای مصوبه این بانک در تاریخ سوم مهرماه ۹۹، کارمزد عملیات کارت به کارت به‌عنوان یکی از پرکاربردترین خدمات بانکی از ۵۰۰ به ۶۰۰ تومان به ازای هر یک میلیون تومان افزایش یافت و در صورت افزایش هر یک میلیون تومان در فرآیند کارت به کارت معادل ۲۴۰ تومان به این مبلغ افزوده خواهد شد.
 • رفتار غالب در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: در اولین روز کاری هفته، دلار و سکه ریزش دیگری را تجربه کردند؛ روز شنبه، اسکناس آمریکایی از مرز ۲۸ هزار تومانی به راحتی پایین رفت و در مقطعی حتی زیر ۲۷ هزار تومان معامله شد. کف قیمت دلار در روز اول هفته حدود ۲۶ هزار و ۷۰۰ تومان بود. در ساعات انتهایی روز قیمت کمی از این کف بالا آمده بود و روی عدد ۲۷ هزار تومانی معامله می‌شد. این قیمت هزار تومان کمتر از روز انتهایی هفته گذشته بود. قیمت نهایی روز شنبه، ۵ هزار و ۱۰۰ تومان(معادل با ۹/ ۱۵ درصد) از سقف سال ۹۹ کمتر بود.
 • افتتاح سامانه ارتباطات مردمی بانک مرکزی

  رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه سامانه ارتباطات مردمی بانک مرکزی به‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرده است، گفت: طی دو یا سه ماه گذشته و به منظور برطرف کردن برخی نواقص احتمالی، این سامانه به‌طور آزمایشی فعالیت خود را آغاز کرده بود اما طی روز جاری این سامانه به‌طور رسمی افتتاح شد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی افزود: پیش از این پاسخگویی و پیگیری درخواست‌ها و انتقادات مردمی، از طریق ادارات مختلف در بانک مرکزی انجام می‌شد اما در حال حاضر این موارد به‌صورت متمرکز و با هدف یکپارچه‌سازی امر پاسخگویی از طریق «سامانه ارتباطات مردمی بانک مرکزی» پیگیری می‌شود.
 • بررسی پرونده «نحوه تخصیص ارز ۴۲۰۰تومانی» در دیوان محاسبات

  رئیس دیوان محاسبات کل کشور گفت: موضوع تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی یکی از اصلی‌ترین و جدی‌ترین پرونده‌ها در دیوان محاسبات است. به گزارش «ایسنا»، مهرداد بذرپاش از بررسی تخلفات و نحوه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی در دیوان محاسبات خبر داد و گفت: موضوع تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی یکی از اصلی‌ترین و جدی‌ترین پرونده‌ها در دیوان محاسبات است و نتیجه بررسی‌ها و تحقیقات تا یک ماه آینده آماده خواهد شد.
 • چهارمین جشنواره ورزشی کارگران آغاز راهی نوین در بستر فضای مجازی

  معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در یک جمع‌بندی از چهارمین جشنواره ورزشی تفریحی خانوادگی کارگران کشور گفت: برگزاری این جشنواره ثابت کرد که با تلاش و اراده و همت عالی می‌توان در سخت‌ترین شرایط بهترین برنامه‌ها را انجام داد و جشنواره ورزشی تفریحی کارگران که امسال در شرایطی متفاوت برگزار شد و بازتاب خوبی هم داشت بیانگر این موضوع است. به گزارش «ایلنا» ابراهیم صادقی‌فر گفت: ما سه دوره جشنواره خانوادگی کارگران را سال‌های گذشته برگزار کردیم و استقبال در هر دوره بیشتر می‌شد تا جایی که تصمیم گرفتیم جشنواره را به‌صورت فصلی هم برگزار کنیم اما امسال کرونا تقریبا معادلات را به هم زد با این وجود همکاران خوب ما در اداره کل امور ورزشی مصمم بودند که می‌توان جشنواره را در بستر فضای مجازی برگزار کرد و به خوبی هم این‌کار را انجام دادند.
 • پیش‌نگر وال‌استریت از نتیجه انتخابات

  دنیای‌اقتصاد: شواهد نشان می‌دهد که شاخص بازار سرمایه به نفع پیروزی نامزد دموکرات حرکت می‌کنددر هفته‌های اخیر تحلیل‌های بسیار زیادی درباره تاثیر برنده انتخابات سوم نوامبر بر بازارهای سهام آمریکا به رشته تحریر درآمده است. تاثیراتی در طیفی وسیع؛ از برنامه‌های مالیاتی بایدن گرفته تا افزایش تنش‌های تجاری با چین در صورت پیروزی مجدد ترامپ. اما آیا این رابطه می‌تواند برعکس هم باشد؟ به این معنی که آیا شاخص‌های اصلی بازارهای سهام آمریکا می‌توانند در تعیین رئیس‌جمهور آینده تاثیرگذار باشند؟
 • کاهش میزان کف وام پرداختی فدرال رزرو

  فدرال رزرو کف مبلغ وام پرداختی وال‌استریت را حداقل تا ۶۰ درصد کاهش داد. به گزارش «ایبِنا» به نقل از بلومبرگ، فدرال رزرو در برنامه وام‌دهی خود به وال‌استریت، حداقل میزان وام را کاهش داد و تسهیلات اضطراری را برای تجارت بیشتر ایالات متحده در زمانی که کنگره همچنان کمک‌های اضافی را نگه داشته است، باز کرد. با کاهش حداقل اندازه وام از ۲۵۰ هزار دلار به ۱۰۰ هزار دلار، فدرال رزرو روز جمعه به تماس‌های گسترده برای دسترسی آسان مشاغل کوچک به وام وال‌استریت که برای زنده ماندن از بیماری همه‌گیر ویروس کرونا مبارزه می‌کنند، پاسخگو بود. در ماه جولای کمتر از ۴۰۰ وام از زمان عملیاتی شدن این برنامه با مبلغی بالغ‌بر ۷/ ۳ میلیارد دلار، که معادل بخشی از کل ۶۰۰ میلیارد دلار بالقوه موجود است وام داده شده است.
 • رکوردشکنی رشد اقتصادی اروپا

  در سه ماه سوم امسال رشد اقتصادی فصلی اروپا به بالاترین سطح تاریخی خود رسید. به گزارش «ایسنا» مرکز آمار اتحادیه اروپا گزارش اولیه خود از رشد اقتصادی کشورهای اروپایی را در سومین فصل سال ۲۰۲۰ منتشر کرد که بر این اساس متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب مثبت ۷/ ۱۲ درصد و مثبت ۱/ ۱۲ درصد بوده است که این رشد در مقایسه با متوسط رشد سه ماه قبل در منطقه یورو ۵/ ۳۴ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۳/ ۳۴ درصد افزایش پیدا کرده است.
 • «دلار دیجیتال» مراحل آزمایشی را پشت‌سر می‌گذارد

  رئیس بانک مرکزی کانادا اعلام کرد که طرح پیاده‌سازی ارز ‌دیجیتال ملی این کشور مراحل پایانی آزمایش را پشت‌سر می‌گذارد.به گزارش کوین دسک،‌ تیف مَکلِم (Tiff Macklem)، رئیس بانک مرکزی کانادا، اعلام کرده است که کانادا و سایر کشور‌های عضو جی ۷ در‌حال برنامه‌ریزی برای پیاده‌سازی ارز دیجیتال دولتی خود هستند.به گفته تیف مَکلِم، طرح پیاده‌سازی دلار دیجیتال مرحله اثبات مفهوم (POC) را پشت‌سر گذاشته است و به مرحله راه‌اندازی نزدیک‌تر می‌شود. وی با بیان این مساله که راه‌اندازی طرح دلار دیجیتال در‌حال‌حاضر «ضرورتی» ندارد، به‌نوعی سطح انتظارات از این ارز دیجیتالی ملی را پایین آورد و نباید انتظار یک ارز کامل و عملیاتی را داشت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر